Vystoupení Vladimira Putina na fóru „Rusko zve”

Rusko na nikoho nezaútočí

Klíčové připomínky ruského prezidenta Vladimira Putina na moskevském investičním fóru „Rusko zve”.

K politice prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského:

Na první otázku lze odpovědět velmi jednoduše. Jaký je můj vztah se Zelenským? Žádný! Nikdy jsem ho neviděl. Neznám ho. Mluvili jsme po telefonu. Zdá se mi, že je sympatický člověk a upřímný. Podle mého názoru chce opravdu změnit situaci k lepšímu, a to i v Donbasu.

Kolik toho dokáže udělat – zatím nevím. Přestože byly přijaty určité pozitivní kroky – mám na mysli stažení sil
a prostředků ve dvou oblastech, tak mi armáda včera hlásila:
ostřelování z ukrajinské strany pokračuje. Ale přesto doufám, že nebude návrat k těmto „šedým zónám“.

O Minsku-2:

Vidíme, že se zde neustále objevují problémy, které považujeme za nepřijatelné a kontraproduktivní z pohledu dohody v Donbassu. Například nyní se stále častěji ozývá teze, že by Minské dohody měly být revidovány.

Zákon o zvláštním postavení Donbassu, schválený Radou, parlamentem, by měl být nahrazen jiným, o kterém prezident Zelensky, kterého jste právě zmínil, řekl: „Myslím, že je to možné udělat, ale opravdu nevím jak.“

Jak bychom měli taková prohlášení vyhodnotit? Je to pro mě nepochopitelné, myslím si, že to také vám není jasné. Pokud to není jasné prezidentu Zelenskému – může existovat nový zákon a jaký by měl být – stále neví.

O vztazích s USA:

Máme mnoho překrývajících se platforem pro spolupráci. Jsme na to připraveni, stejně jako naši američtí partneři, ale vidíme, co se tam dosud děje.

O hospodářské spolupráci s USA :

Zdá se mi, že v ekonomice máme společné zájmy. V energetickém sektoru 100%. Máme společné zájmy, pokud jde o zajištění mezinárodní bezpečnosti. Rusko a Spojené státy jsou stále největšími jadernými mocnostmi. Dnes to tak je. Tento faktor nelze ignorovat.

Za dva roky Trumpova prezidenství se obchod rozrostl na 25 miliard dolarů. Je to hodně nebo málo? 
S Tureckem máme 25 miliard dolarů a s ekonomikou, jako jsou Spojené státy, také 25 miliard dolarů. Samozřejmě je to málo.

O produkci břidlicové ropy:

Dnešní technologie těžby břidlicové ropy jsou bez nadsázky barbarské. Ničí životní prostředí, v některých oblastech, kde se těží břidlicový olej, občané nepoužívají vodu z vodovodu, ale černou kaši. 
Takovou výrobu navzdory všem možným ekonomickým výhodám nepotřebujeme, nikdy na ni nepůjdeme.

Cítíme se klidní, sebevědomí a budeme se vyvíjet. Budeme rozvíjet vlastní energetiku, produkci ropy i plynu. 
Zlepšíme tuto výrobu, budeme pracovat na snižování spotřeby, energetické účinnosti naší ekonomiky jako celku.

O účinnosti čínské ekonomiky:

S velkou jistotou mohu říci, že tento jedinečný jev [vývoj čínské ekonomiky] má velmi dobrý výsledek, takže čínská ekonomika celkově funguje mnohem efektivněji než mnoho jiných velkých ekonomik na světě, včetně americké. Myslím, že to do značné míry způsobuje obavy našich amerických přátel a vysvětluje omezení uvalená na Čínu. … Je to tato okolnost, nikoli rozdíl v obchodní bilanci.

O mýtu o ruské hrozbě:

Dnes už to nefunguje moc dobře. Navzdory všem problémům s Ukrajinou, se spekulacemi okolo Krymu
a Donbasu, každý velice dobře chápe, že Rusko se nechystá na nikoho zaútočit,“ řekl Putin. 
– Je to prostě nesmysl, delirium! 

Ruská hrozba je vynálezem těch, kteří chtějí vydělat na své roli předního oddílu boje s Ruskem, získat nějaké bonusy a preference, a to je zřejmé pro všechny, to je zcela zřejmé pro představitele předních evropských zemí.

http://www.iarex.ru/news/72639.html

 

sdílet na