Vladimir Putin s jistotou vyhrál ukrajinské volby – názor

Krymský blogger Alexandr Gornij sdílí své dojmy z posledních prezidentských voleb na Ukrajině v sekci blogů na Echo Moskvy“ .

Poroshenko je v šoku. On je druhý, Ukrajinci neocenili všechny jeho pokusy a šance na druhé funkční období jsou minimální. Nevděčníci … on pro ně tolik udělal….. bezvízový styk s EU, roztržku s Ruskem, autocefálii….
….. a oni …

Ve skutečnosti, ukrajinské volby vyhrál Vladimír Putin, ačkoli mnozí si to ještě neuvědomili. Putin byl ten, kdo tvořil ukrajinskou agendu po všechny ty roky a držel rozpadající se Ukrajinu.

Ukrajinské volby probudili mnohé. Nezáleží na tom, kdo vyhraje, rusko-ukrajinské vztahy jsou na desetiletí pokažené, Krym se nevrátí a Donbas bude nějakou dobu zónou nestability.

Druhé kolo bylo předvídatelné, ale já jsem doufal v překvapení. Překvapení se v zásadě stalo, náskok Zelenského je dost slušný a má šanci na výhru. Bude to ale vítězství ukrajinského lidu? Jedna věc je hrát prezidenta v seriálu „Sluha národa“, další věc, dostat se do politické arény a bez helmy.

Jak se Zelensky liší od Porošenka nebo Tymošenkové? ….Ano, nijak. Jsou to všichni svým způsobem herci,
v té nebo jiné hře.

Budou hrát jakoukoliv roli, jen Zelensky je trochu „čerstvější“ a je naděje na změny. 
Mnozí voliči, kteří ho zvolili za prezidenta, vnímají Vladimira v roli, kterou hrál, ale jaký je ve skutečnosti?
Nikdo ve skutečnosti nečetl volební programy, ale co můžeme říci o obyčejných voličích, kteří volí více svými lidskými sympatiemi k tomuto či tamtomu kandidátovi. Hlasují srdcem, ne rozumem.

Mnozí z nich jsou unaveni Petrem a Julií a výsledky prvního kola přesně o tom vypovídají. 
Jeden ztělesňuje stranu války a porážky, a plynová princezna  už prostě všechny unavuje. Jedná se o dvě politické mrtvoly, které vstaly z mrtvých během předvolební kampaně, aby přetáhly Ukrajinu do Eurodna.

Bitva Porošenka a Zelenského bude zajímavá, je třeba se zásobit popcornem.

V kurzu bude kompromitující složka na komika. Porošenko naléhavě potřebuje zaujmout nebo provokaci.

Moje osobní sympatie v tomto páru jsou na straně Zelenského, příliš mnoho krve Petr prolil, bylo tam mnoho lží, špíny a provokací. Z praktického hlediska Rusko má z Porošenka prospěch.

Dalším zřejmým výsledkem těchto voleb je ukrajinské rozdělení, ale ne geografické, ale geopolitické, které bude těžké nezohlednit. Na Ukrajině je stále dost těch, kteří s Ruskem sympatizují – ruský jazyk a obnovení vztahů se sousedem. Pět let konfrontace a miliony těch, kteří s tím nesouhlasí.

Samostatný příběh je, jak Krym souvisí s prezidentskými volbami na Ukrajině.

Ano, v zásadě žádným způsobem. Dokonce ani v segmentu sociálních sítí  Krymu nebyl tento příběh nijak zvlášť komentován. Sympatie těch, kteří pozorují volby a sympatizují s Ukrajinou, jsou hlavně na straně Zelenského. Existují informace, že se voleb zúčastnilo několik tisíc Krymčanů. Více než 5000 lidí změnilo svou hlasovací adresu, především na Kyjev a Kyjevskou oblast. Jaké jsou důvody? Existují lidé, kteří s Ukrajinou vztahy nepřerušili, žijí nebo tam studují, jsou tam ti, kteří touží po Ukrajině, a jsou tam lidé, kteří ji potřebují
z poměrně pragmatických důvodů.

Ať je to jak chce, prezident Krymu je Vladimir Putin, a Ukrajina bude mít svého vlastního nového nebo starého prezidenta. A musím říct, že Putinská stabilita je mnohem lepší než takové demokratické výkyvy.
Všechno je jasné, srozumitelné, předvídatelné a není třeba plýtvat nervy na hloupé naděje a očekávání.  
Mnozí Ukrajinci nám záviděli a závidí i teď, i když nenávidí Putina.

A pokud by jméno Putina bylo zahrnuto do seznamu pro hlasování? Putin by vyhrál v prvním kole.

https://rusvesna.su/news/1554098797

sdílet na