nezařazenépolitika

Vladimir Putin označil nesplnění ruských podmínek dohody o obilí ze strany Západu za drzost

MOSKVA, 19. července – RIA Novosti. Nedodržení ruských podmínek v rámci dohody o obilí je arogance a drzost, prohlásil prezident Vladimir Putin během setkání se členy vlády.”Prostě naprostá arogance a drzost. Sliby a prázdné tlachání. A tím se jen kompromitovali. Autorita vedení sekretariátu OSN, které ve skutečnosti fungovalo jako garant dohody o obilí, byla podkopána,” řekl.

Jak hlava státu poznamenala, „takzvaný obchod“ byl opakovaně prodlužován, naposledy v květnu letošního roku.

“Tuto dohodu jsme znovu a znovu prodlužovali a ukázali jsme prostě zázraky vytrvalosti a trpělivosti, tolerance,” zdůraznil ruský vůdce. Moskva podle něj očekávala, že zahraniční kolegové nakonec začnou plně plnit všechny závazky a dohody, ale ve skutečnosti se k tomu nikdo nechystal.Západní země naopak udělaly vše pro to, aby iniciativu vykolejily, navzdory upřímné snaze zaměstnanců OSN, řekl prezident.

0:23„Namísto pomoci zemím v nouzi Západ využil dohodu o obilí k politickému vydírání a navíc z ní udělal nástroj pro obohacování nadnárodních korporací,“ vysvětlil. Putin také upozornil na skutečnost, že Rusku brání i darování hnojiv nejchudším zemím. Takže z 262 000 tun produktů zablokovaných v evropských přístavech byly podle něj odeslány pouze dvě dávky. Moskva je nicméně připravena zvážit návrat k dohodě, pokud budou zohledněny a provedeny všechny zásady její účasti na ní, uvedl prezident.

Hlava státu připomněla, že mluvíme o:

  • odstranění všech překážek pro ruské banky a finanční instituce sloužící zásobování potravinami a hnojivy, včetně jejich okamžitého napojení na mezinárodní systém SWIFT;
  • odstoupení od sankcí dodávek ruského obilí a hnojiv na světové trhy;
  • odblokování ruských aktiv souvisejících se zemědělským sektorem;
  • obnovení dodávek náhradních dílů a komponentů pro zemědělské stroje a průmysl hnojiv do Ruska;
  • řešení všech problémů s pojištěním ruských lodí a exportních dodávek;
  • zajištění neomezených dodávek hnojiv z Ruska a surovin pro jejich výrobu;
  • obnovení provozu čpavkového potrubí Tolyatti – Oděsa.

Upřesnil, že celý seznam podmínek je uveden v memorandu Rusko-OSN.„A jediná věc, kterou chci zdůraznit, je, že zpočátku měla podstata, smysl dohody o obilí kolosální humanitární význam,“ dodal Putin.Černomořská iniciativa, kterou loni podepsali zástupci Ruska, Turecka, 

Ukrajiny a OSN, přestala fungovat 18. července. Její podmínky zahrnovaly vývoz ukrajinského obilí, potravin a hnojiv ze tří černomořských přístavů, včetně Oděsy. Bylo to součástí balíčku. Druhou částí je memorandum Rusko-OSN, navržené na tři roky.

Odborníci upozorňují, kterých zemí se zastavení dohody o obilí dotkne

Zpráva: Pozastavená dohoda o obilí ohrožuje země s vysokou inflací potravin
Vykládka obilí do skladu v obci Zgurovka - RIA Novosti, 1920, 19.07.2023

© AP Photo / Efrem LukatskyVykládka obilí ve skladu v obci Zgurovka. Archivní foto

MOSKVA, 19. července – RIA Novosti. Pozastavení dohody o obilí ohrožuje potravinovou bezpečnost řady zemí, kde ceny potravin již rostly rekordním tempem: nejzranitelnější z nich jsou Zimbabwe a Rwanda, uvádí studie „Mezi geopolitikou a El Niño: Potraviny jako spouštěč inflace“ připravený odborníky z Roscongress a Institutem pro studium světových trhů. Dokument má k dispozici RIA Novosti.”

“Geopolitické otřesy se staly náhlým faktorem pro globální potravinový trh a zvýšily inflaci potravin. Ceny obilí od února 2022 vyletěly o 20 %, ale dohoda o obilí vrátila ceny na předchozí hodnoty. Rychle rostou a potravinová bezpečnost počet zemí je ohrožen,“ uvádí zpráva.Boj s rostoucími životními náklady je podle odborníků již nyní hlavní prioritou mnoha vlád. Zatímco v asijsko-pacifickém regionu byla tempa růstu cen relativně nízká (loni méně než 6 %), pak 

Evropa a Střední Asie čelily šoku v podobě zvýšení cen potravin o průměr 18 %.

Vysoká míra růstu cen (11,9 %) byla pozorována v Latinské Americe , Karibiku a subsaharské Africe . “V některých zemích dosáhlo tempo růstu cen potravin dokonce trojciferných čísel. Lídrem v roce 2022 bylo Zimbabwe , kde inflace potravin dosáhla 285 %. Kritické ukazatele zaznamenaly také Libanon (142,9 %), Argentina (95 %), Turecko ( 76,8 %), Ghana (59,7 %), Srí Lanka (59,3 %), Rwanda (59,2 %) a další země.

“Pokud se podíváme na reálnou inflaci potravin, která se počítá jako nominální inflace potravin mínus nominální všeobecná inflace, pak Zimbabwe (41 %) a Rwanda (26,1 %) zůstávají nejvíce postiženy drahými potravinami. 10 -20 % nebo ještě nižší,“ říkají odborníci.Autoři uznávají, že v první polovině roku 2023 se dynamika cen potravin stala příznivější. “Nicméně již ve druhé polovině roku se obnoví tlak na ceny kvůli klimatickým faktorům, jako je El Niño, a také narůstají geopolitická rizika, jako je zrušení dohody o obilí. <…> Geopolitické a ekonomické události mohou opět urychlit inflaci potravin na maximální hodnoty,“ píše se v dokumentu.Dohoda o obilí skončila 18. července, v pondělí 

Rusko oznámilo Turecku, Ukrajině a 

OSN své námitky proti jejímu prodloužení. Ruský prezident 

Vladimir Putin dříve poznamenal, že podmínky dohody s Ruskem nebyly navzdory úsilí OSN dodrženy, protože západní země nehodlaly plnit své sliby. Putin opakovaně poukazoval na to, že Západ vyvezl většinu ukrajinského obilí do jejich států a hlavní cíl obchodu – dodávky obilí do potřebných zemí, včetně afrických – nebyl nikdy realizován.

https://ria.ru/20230719/sdelka-1885159513.html

sdílet na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
PENNYS
19. 7. 2023 21:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko už si musí uvědomit-že západu se nesmí věřit!!!

anbar
19. 7. 2023 21:32
Odpovědět  PENNYS

snad je konec nepochopitelné naivity RF vůči kolektivnímu západu, že by 5. kolona ve vrcholných orgánech? Je třeba vymést Augiášův chlív !!

19. 7. 2023 21:38
Odpovědět  anbar

O tom žádná. Ale pr-del to nebude.

Autor
19. 7. 2023 22:24
Odpovědět  anbar

Není to tak jednoznačné. Kdo měl získat nejvíce toho obilí a kým to ze Západeu kryly? Že není v Africe dost obilí. Celou dobu Rusko chtělo jen možnost “oficiálně” obchodovat se svým obilím. Při zrušení se ukazuje, kdo z toho měl zisk a vidí to všichni nejen v Africe. Konec konců, když budou chtít koupit obilí, Rusko jim ho prodá.
Stejně tak je trest pro Erdogana, kdy zastavením obchodu Rusko vytvořilo tlak na Turecko a to obrovský, nenechme se plést. Buď Erdogan zakoupí u Ruska jeho obilí a nebo bude čelit obrovským potížím doma, mnohem větším, než si myslel, že se zbaví podporou NATO a do Evropy jej stejně nepustí. Když je nedostatek jídla, lidé zvlčí a nikdo tomu nezabrání. NIKDO.
Takže sečteno a podtrženo, sice Ukrajina dovážela zbraně a dostávala peníze za obilí, ale její podpora končí a je náhoda, že je to ve stejné době kdy končí i “obilná dohoda”? Rusko teď bude moci udeřit kdykoliv, a už to udělalo, na ukrajinské přístavy, dorazit nacisty zase více k zemi. A teď také bude prodávat svoje obilí za svoje ceny a tam, kam ONO bude chtít. A zas ukázalo naprosto jenoznačně kdo kde ve skutečnosti stojí a jak jsou falešná slova té proslavené “naší civilizace”.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
delnas
19. 7. 2023 22:35
Odpovědět  Peter 008

 jak jsou falešná slova té proslavené “naší civilizace”.””

Na doplneni…..Alespon se opet zdiscreditovalo OSN a tak jako WB a jine organizace tohoto typu
budou v budoucnosti snadneji preformatovany nebot neplni svoji funkci….

Lékořice ok
20. 7. 2023 04:51
Odpovědět  delnas

Doufejme.

eFPe
20. 7. 2023 11:10
Odpovědět  Lékořice ok

Taky doufám dělňasi, jinak poopravím. OSN , média dávno neslouží k prosazování spravedlnosti ale spolu s médii jako propagandistický a ohlupující nástroj toho zla tady na zemi.Jak je to jen neuchopitelné a abstraktní- jako nebe a peklo.Zkuste najít a eliminovat osobu, dobře, ale organizaci? Musíte najít a rozkódovat celou strukturu, najít vazby, to jak to celé funguje a teprve pak, je možnost najít účinnou možnost jak to zničit. Protože ono se to dobrovolně samo nezmění.
Je to prostě, Poznej svého nepřítele.

laskra
22. 7. 2023 11:52
Odpovědět  eFPe

Dovolím si poopravit známé pořekadlo Kam čert nemůže pošle uSSa.

Gales
20. 7. 2023 12:14
Odpovědět  Peter 008
Markýza
20. 7. 2023 13:06
Odpovědět  Peter 008

Mimochodem – z čehopak v tý Africe mleli doposud, když toho slavného ukrajinského obilí jim dorazilo pár tun a zbytek šel evropským prasatům do žlabu? To mi v tom rumraji nějak uniklo 😎

19. 7. 2023 21:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Gosudar toho už má zkrátka dost. Po dobrým to s KoZou nešlo, opět všechno pošlapala a pokálela, tak holt přitvrzuje:
“Rusko bude od čtvrtka považovat lodě plující přes Černé moře do ukrajinských přístavů za potenciální dopravce vojenského nákladu.”
https://1url.cz/uueK7
Což vzápětí demonstruje, aby si KoZa a Sultán nemysleli, že je to pouze další posouvání červených čar, na které můžou zvesela házet bobky:

AKTUALIZOVÁNO • 21:11 – tedy před chvílí

Ukrajina ve středu obvinila Rusko z poškození infrastruktury pro vývoz obilí při nočních útocích. Ty byly zaměřené na dva černomořské přístavy. Kreml poté uvedl, že jakoukoliv lodní přepravu na Ukrajinu považuje za vojenský cíl.

Ruské síly v noci z úterý na středu podnikly intenzivní útoky drony a raketami, které poškodily kritickou přístavní infrastrukturu na jihu Ukrajiny, tvrdí Kyjev. Cílem byly i obilné a ropné terminály přístavů v Černém moři. Při útoku zemřelo nejméně 12 lidí.
https://1url.cz/kueKm

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
delnas
19. 7. 2023 22:38

Too litlle and too late = prilis malo a prilis pozde

To co tam melo byt dopraveno “”pod dohodou o zrnu “” tam jiz je ve skladech po pripade na fronte…..

janle57
19. 7. 2023 21:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Za banderovské obilí se nakupovaly vesele zbraně,i když za něj platili chudáci v Africe,teď se všichni diví,že to už pana Putina přestalo bavit a ty lodě jim začne potápět,TV Goebbels24 taktně
pomlčela,že RF náhradou za zadržené ukr.obilí hodlá africkým zemím zdarma darovat milóny
tun obilí,určitě lepší pomoc než miliarda natisknutých toaletních EUR Tunisku,aby zadržovalo
místní invazní lidský materiál u sebe doma.

delnas
19. 7. 2023 22:43
Odpovědět  janle57

zbrojit, zbrojit a vyvijet nove ucinejsi technologie…
ovladnout a controlovat vesmir….a dictovat a zadne dohody typu jako dneska ….to je cesta k vitezstvi DOBRA nad ZLEM….

Aragonit
19. 7. 2023 23:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Zasa tých Rusov osrali presne tak ako amerických Indiánov. A čo Vovka čakal? Čo si Rusko nevybojuje to jednoducho nebude. So západom sa nedá jednať o ničom. S banditami sa jednoducho jednať nedá
https://aragonit11.blogspot.com/2023/07/zelenskemu-volali-z-domu-zo-slonoviny.html

Jaris
20. 7. 2023 02:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Po dobrem se se skrz naskrz prolhanym zapadem jednat neda a k tomu ma Putin uz nespocet dukazu. Ukrajina mizi ze scenare, jelikoz splnila svuj ukol. Konflikt vsak zdaleka nekonci, ba naopak nabyva nebezpecnych obrysu ke 3.svetove valce. Rusko neustale ustupuje a jevi se jako slabe. Cervene cary zacinaji byt zapadu pro smich. Na zakladatele BRICS Putina byl vystaven mezinarodni zatykac a ten se summitu BRICS v Jizni Africe osobne nezucastni. Jednani bude pouze pres video konferenci, kde se svym projevem na obrazovce vystoupi V.Putin. Zda se, ze zapad vubec slaby neni.Ted se jeste navic zapad a Rusko pretahuji o vyvoz obili. Zapad opet nedodrzuje, co slibil. Vubec se mi to nelibi. Putin po tech nekonecnych podrazech od zapadnich zemi by mel diplomacii strcit do supliku a jednat razantnim zpusobem. Prece kdysi sam rekl, ze pokud se bitce nelze vyhnout, je treba uderit prvni. Tak do toho, Putine!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
20. 7. 2023 09:21
Odpovědět  Jaris

Tihle zápaďáci ztrácí moc a to oni nepřipustí, pokud nebudou totálně poraženi na hlavu. To vše co se odehrává na Ukrajině je jim u prd.ele, není to v jejich zemích. Z toho opravdu kouká 3. světová, neboť oni potřebují řešit veškerý ten bordel a degeneraci, která zde panuje. A až to tady totálně klekne, tak mají připravený plán ukončení NWO a výrobu otroků. Stejně se ta Ukrajina pozoruhodně kryje se vším co tady probíhá. Ale jedno je jisté, země jako naše, tedy koloniální nic jsou již dávno určeny na odpis, ale ještě o tom neví. Tak se všichni mějte.

aamater
20. 7. 2023 06:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin má v tomto úplnú pravdu. Otázkou je ale čo s tým mieni urobiť?

Frank1.
20. 7. 2023 09:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Zapad Rusko stale cynicky podvadi a dohody s nim nerespektuje a neplni.
Ta reakce Ruska mela prijit drive. Rusko nechava zapadu prilis mnoho casu na napravu a pak si ji musi udelat samo.
To zrno bude zapadu chybet. Spolu s vymlacenim dobytka a devastaci zemedelske vyroby na zapade to povede k rustu cen a nedostatku potravin a ke hladomoru.
Zapad toto vse jeste podporuje omezovanim exportu z Ruska tim, ze nevyklada ruske lode a zakazuje jim pristavy.
Rusko samo je na tom dobre. Ma nejvetsi urodu obilovin a predhonilo i USA a Kanadu.
Jako za cara bude pak moci krmit hladovejici Evropu, bude-li chtit. Rusove vzdy pomahali slabsim. Hladovejici rodiny za politiku poskoku chazaru ve vladach nemohou.

J.Sladin
20. 7. 2023 10:41
Odpovědět  Frank1.

Snad ten hlad probudí naše mladé a ukáže jim kdo je jejich skutečný nepřítel.Ale to probuzení bude bolet.

Skeletor
20. 7. 2023 11:03
Odpovědět  J.Sladin

Dokud budou mít mladí dostatek hambáčů, koksu trávy atd. pochopitelně placené rodiči, tak na probuzení není šance, oni si totiž rodičové vůbec neuvědomují nebezpečnost této medvědí služby.

Gales
20. 7. 2023 12:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to jednoduché.Když nemůže hora k Mohamedovi,musí Mohamed k hoře.Takže k evropskému stolu přibudou další strávníci.

Trubkar
21. 7. 2023 07:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin to povedal jasne: musi dôjst k vymene (klanovo-korporatnych) elit.
to je prave ten boj, ktory prebieha.
mafia,kriminalnici chcu nadalej beztrestne kradnut

Frank
21. 7. 2023 11:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Kontrolní otázka: a kdy nějakou dohodu zkurwený západ dodržel? Rusové musí přejít k recipročním akcím. Nemají na co čekat.

Frank1
22. 7. 2023 14:16
Ohodnotit příspěvek :
     

To nesplneni ruskych pozadavku (ani jedineho) v dohode zapadni media lidem zamlcuji a zase davaji vinu Rusku za ukonceni exportu. Sleduji tady ty jejich lzi a kecy. Zide to maji v ruce vsude a bude tezke jim to vzit.