VIDEO ukazuje ruské a ukrajinské jednotky, jak společně hlídají elektrárnu v Černobylu

Moskva zveřejnila video, na kterém tvrdí, že vojáci z obou zemí hlídají zaniklý objekt

Ruští výsadkáři dohlížejí na jadernou elektrárnu v Černobylu spolu s ukrajinskou Národní gardou, uvedlo v sobotu ruské ministerstvo obrany, když zveřejnilo video, na kterém údajně vojáci z obou sil hlídají areál.

Ruské síly „dosáhly dohody“ se strážním praporem jaderné elektrárny ukrajinské Národní gardy, uvedla tisková služba ministerstva v prohlášení. Vojáci obou národů v současnosti zajišťují bezpečnost bloků elektrárny, skladů vyhořelého paliva a ochranné kopule postavené nad sarkofágem zničeného čtvrtého reaktoru, dodala.

Dvouminutové video, které ministerstvo zveřejnilo, ukazuje okolí elektrárny a lidi ozbrojené útočnými puškami. Na záběrech jsou také dva muži ve vojenské uniformě, jeden s ukrajinskou vlajkou na paži, jak diskutují o bezpečnostních kamerách a detektorech pohybu v oblasti.

Podle ruského ministerstva obrany pracuje personál elektrárny normálně a jaderné prostředí v lokalitě zůstává bezpečné. Video také ukazuje lidi, kteří vypadají jako zaměstnanci elektrárny a vojenský personál, jak měří úroveň radiace.

Jeden muž, který vypadá jako ruský voják, je na videu slyšet, jak říká, že jaderné prostředí je monitorováno šestkrát denně a že situace zůstává pod kontrolou.

Černobylská jaderná elektrárna byla místem nejhorší jaderné katastrofy v historii v roce 1986, kdy došlo k havárii jejího čtvrtého reaktoru. Gigantický ocelový sarkofág, jehož stavba trvala roky, nyní pokrývá zchátralou konstrukci kolem zmrzačeného reaktoru, který zůstane radioaktivní po mnoho let.

Ruské síly ovládly oblast, která se nachází na severu Ukrajiny nedaleko hranic s Běloruskem, ve čtvrtek poté, co prezident Vladimir Putin zahájil vojenskou operaci na Ukrajině.

Ukrajinský jaderný úřad a ministerstvo vnitra v pátek tvrdily, že z místa nefunkční elektrárny byly zvýšené úrovně radiace. Agentura Reuters uvedla, že nárůst mohl být způsoben radioaktivním prachem v oblasti, který se zvedl v důsledku pohybu těžké techniky v oblasti.


Stav elektrárny v Černobylu odhalen po bojích

Údržba ochromené jaderné elektrárny pokračuje, říká klíčový investiční orgán se sídlem ve Spojeném království

Ruská vojenská operace na Ukrajině nezpůsobila žádné škody na zaniklé jaderné elektrárně v Černobylu, potvrdila v pátek Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Velká londýnská investiční banka dodala, že na místě jaderné katastrofy v roce 1986 pokračují základní údržbářské práce.  

„Informace, které v současné době máme, jsou takové, že stávající infrastruktura Nového bezpečného krytu a Mezisklad vyhořelého paliva 2 (ISF2) nebyla poškozena a provádějí se základní provozní a údržbové úkoly,“ uvedla EBRD v prohlášení pro agenturu Reuters. .

Ve čtvrtek ruské síly vstoupily do severoukrajinského města duchů z Běloruska a dobyly bývalou elektrárnu poté, co Kyjev prohlašoval, že šlo o „kruté boje“ v uzavřené zóně. Černobylská elektrárna způsobila nejhorší jadernou katastrofu v historii v roce 1986, kdy došlo k roztavení čtvrtého reaktoru. Moskva potvrdila, že v pátek měla oblast pod kontrolou.

Ukrajinská jaderná agentura a ministerstvo vnitra dříve během dne tvrdily, že z místa nefunkční elektrárny byly zvýšené úrovně radiace. Experti citovaní agenturou Reuters si nebyli jisti důvody, ale domnívali se, že to bylo kvůli pohybu těžké vojenské techniky v oblasti, která zvedá radioaktivní prach do vzduchu. 

EBRD – mezinárodní finanční instituce zřízená s cílem investovat do transformujících se socialistických zemí východního bloku na počátku 90. let – dohlížela na projekt výstavby krytu na vrcholu vysoce radioaktivní elektrárny. 

Gigantický ocelový sarkofág, jehož stavba trvala roky, pokrývá zchátralou starou konstrukci kolem zmrzačeného reaktoru, který zůstane radioaktivní po mnoho let.

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na