VIDEO: Taliban „oslavuje“ poslední americké jednotky prchající z Afghánistánu …

V afghánské metropoli zazněly salvy oslavných střel, které znamenaly úplné stažení amerických sil po krvavém 20letém konfliktu, přičemž nově přeinstalovaná vláda Talibanu vyhlásila „úplnou nezávislost“.

“Je tu slyšet hodně střelby,” hlásil z Kábulu v úterý brzy ráno hlavní zpravodaj RT Murad Gazdiev, který hovořil o dunění ručních zbraní, které se odráželo v pozadí. “Tato střelba není násilná, nedochází ke střetům – v hlavním městě Tálibán slaví.”

Všude kolem tisíce létajících střel do vzduchu. Taliban slaví vítězství, po 19 letech, 10 měsících a 25 dnech, v afghánské válce, americké válce v Afghánistánu. 

Jen si poslechněte intenzitu slavnostní střelby v Kábulu. Mám pocit, že Taliban za poslední měsíc vynaložil více munice na oslavy než na skutečné boje. Pokoušet se dnes večer spát pic.twitter.com/Jbq48O5WIg– Murad Gazdiev (@MuradGazdiev) 

30. srpna 2021

Drsná oslava vypukla, když se masivní, týdny trvající americká evakuační snaha konečně chýlila ke konci a ukončila nejdelší americkou válku, která během téměř dvou desetiletí vynaložila desítky tisíc životů a biliony dolarů. Když byl americký tah dokončen, Kábul a vlastně většina Afghánistánu jsou opět pod vládou Talibanu, stejně jako před americkou invazí v roce 2001.

“Letiště je nyní pod kontrolou Talibanu,” dodal Gazdiev. “Tady začala střelba, která se nyní rozšířila po celém městě – kulomety, pušky střílející do vzduchu, do vzduchu proudící červené sledovací náboje.”

„Válka skončila – Taliban vyhrál“: POSLEDNÍ americký letoun opouští letiště v Kábulu a končí afghánský letecký transport

Poslední tři americká vojenská dopravní letadla opustila letiště Hamid Karzai těsně před termínem 31. srpna, čímž oficiálně skončilo americké stažení z Afghánistánu, potvrdilo americké centrální velení (CENTCOM).

Poslední transport C-17 Globemaster odstartoval z Kábulu v 15:29 východního času, oznámil v pondělí oficiálně generál Kenneth McKenzie, vedoucí CENTCOM, a nazval to „dokončení našeho stažení z Afghánistánu“.

Když odletěl poslední americký vojenský letou, McKenzie řekl, že každý člen americké služby nyní opustil Afghánistán. Uznal však, že se USA nepodařilo evakuovat každého, koho chtěli.

“Válka skončila. Poslední američtí vojáci právě opustili kábulské letiště, “ napsal na Twitteru Murad Gazdiev RT z Kábulu a dodal, že válka trvala „ 19 let, 10 měsíců a 25 dní. 

Už kolovaly zprávy o posledních odletech USA z Kábulu. „Konečě. Válka skončila, “ uvedl v pondělí na Twitteru redaktor Newsweeku Naveed Jamali s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele.

O několik minut dříve reportér CNN řekl, že poslední tři transportní letadla C-17 vzlétly z Karzai International, a řekl, že „by to mohl být konec americké přítomnosti“ v Afghánistánu.

Afghánský novinář Masoom Ghaznavi zveřejnil to, co nazval „poslední obrázky okupace naší země“, ukazující americké jednotky připravující se opustit letiště.

„Všechny cizí okupační síly se před chvílí stáhly ze země,“ uvedl Voice of America s odkazem na představitele Talibanu.

To, co bylo původně představováno jako řádný odchod posledních amerických vojsk a diplomatů, se 14. srpna změnilo v zoufalé rvačky, když se afghánská vláda podporovaná USA rozplynula a Taliban rychle převzal vládu nad zemí včetně Kábulu. Davy Afghánců dobily přistávací plochu, některé se dostaly do transportů a přivedly americké jednotky, jiné se držely kol a křídel, když letadla odlétaly, jen aby se vrhly na smrt. 

V následujících dvou týdnech USA a jejich spojenci odletěli přes 130 000 lidí, z nichž drtivá většina byla Afghánci hledající útočiště na Západě. 

sdíletj na