VIDEO: Řečtí ostrované protestovali proti přílivu migrantů [české titulky]

Na řeckých ostrovech Lesbos, Samos a Chios se konaly stávky a protesty proti opětovně stoupajícímu počtu migrantů přicházejících z Turecka. Uvádí se to v článku na zpravodajském serveru Vatican News (viz ZDE).

Generální stávka na ostrovech

Podniky na třech hlavních řeckých ostrovech zůstaly uzavřené, aby se provozovatelé připojili k masovému protestu proti neustálému přílivu migrantů, kteří ničí místní ekonomiku. Tisíce demonstrujících se sešly na hlavním náměstí Mytilene na ostrově Lesbos. Vyzývali vládu v Aténách, aby zrušila plány na umístění migrantů v běžných čtvrtích měst na ostrově, protože se obávají, že to jen povzbudí další uprchlíky k příchodu do země. Na Lesbosu se nachází již více než 20 000 migrantů, kteří přebývají v provizorních táborech. Jejich populace je již téměř tak velká jako populace samotného ostrova.

Zvýšení kriminality

Mnoho místních obyvatel obviňuje migranty ze zvýšené kriminality a zemědělci tvrdí, že jim kradou jejich ovce. Obecně říkají, že zdroje ostrovů prostě nestačí na podporu nově příchozích. Minulý týden povýšila řecká vláda svou správu migrantů a uprchlíků na plný status ministerstva. To však ostrovany, kteří se obávají, že vláda není ochotna provádět přísnější hraniční kontroly a poslat zpět do Turecka ty, kteří nejsou způsobilí pro politický azyl, neuklidnilo. Mnoho protestujících Řeků se také obává, že budou zaplaveni lidmi jiné kultury, zejména muslimy. Cítí to jako existenční ohrožení.

sdíletj na