Velvyslanectví Ruské federace v České republice: setkání s prvním československým kosmonautem V. Remkem

8. dubna tohoto roku velvyslanectví Ruské federace v České republice uspořádalo společně s Klubem diplomacie mládeže a dětí s pomocí kanceláří Rossotrudničestvo v České republice a na Slovensku online setkání s prvním československým kosmonautem, Hrdinou Sovětského svazu, bývalým českým velvyslancem
v Rusku Vladimírem Remkem. 

Akce byla načasována tak, aby se shodovala s 60. výročím letu Jurije Gagarina do vesmíru.

V. Remek uvedl, že k letu do vesmíru ho inspirovalo vypuštění prvního Sputniku a historický start J.A. Gagarina, kterého v dětství pečlivě sledoval. Zdůraznil, že jeho dávný sen pomohl uskutečnit program “Interkosmos”. 
Podle jeho slov tento projekt pozvedl průzkum vesmíru na mezinárodní úroveň. Poznamenal, že to byla astronautika, která ho přivedla k diplomatickým službám, podělil se o své vzpomínky na svou práci velvyslance České republiky v Rusku.

Během téměř dvouhodinového živého rozhovoru dostali mladí účastníci videokonference komplexní odpovědi na jejich otázky týkající se života a práce kosmonauta, jeho dojmů z letu do vesmíru a zvláštností mezinárodního vesmírného přátelství.

Velvyslanectví Ruské federace v České republice
https://bit.ly/3dYYVol

P.S.
Vladimír Remek je jediný československý kosmonaut ve vesmíru, Hrdina Československé socialistické republiky a Hrdina Sovětského svazu. Je 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země než Sovětského svazu nebo USA, což bylo úspěchem československé kosmonautiky.

Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici “Saljut 6” vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2 března 1978 na palubě kosmické lodi “Sojuz 28”, ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

sdíletj na