Velká Británie vyzbrojí Ukrajinu protilodními raketami

Střely dodané Británií pomohou Kyjevu čelit Rusku v Černém a Azovském moři, prohlásil vyslanec Spojeného království.

Velká Británie dodá Kyjevu protilodní střely, které by mohl použít proti ruskému námořnictvu v Černém moři, uvedl v úterním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Novoye Radio ukrajinský vyslanec ve Velké Británii Vadim Pristayko. Úředník neupřesnil, jakou munici Londýn posílá, ani datum, kdy má na Ukrajinu dorazit.

“Poprvé naše ozbrojené síly, zejména námořnictvo, obdrží skutečné zbraně, rakety, které nám konečně umožní mít něco proti Rusům v Černém a Azovském moři,” řekl diplomat.

Chystaná dodávka protilodních střel zřejmě spadá pod dohodu v hodnotě 1,7 miliardy liber (2,3 miliardy dolarů), kterou Londýn a Kyjev uzavřely v loňském roce. Podle této dohody poskytuje Spojené království Ukrajině půjčku, kterou musí Kyjev splatit do 10 let, přičemž tyto prostředky mají být vynaloženy na vojenskou techniku související s námořnictvem, kterou dodává Británie. Podle Pristayka vybavení zahrnuje dva minolovné čluny, které jsou v současné době “přestavovány” v loděnici ve Skotsku, a další techniku.

“Naše ozbrojené síly ještě nikdy nedostaly ze zahraničí tak závažné finanční prostředky na svůj rozvoj,” uvedl diplomat.

Kreml reaguje na zprávu o rozmístění amerických raket na Ukrajině
Čtěte více Kreml reaguje na zprávu o rozmístění amerických raket na Ukrajině
Ukrajina se v posledních měsících těší zvýšené zahraniční vojenské pomoci v obavách z údajně hrozícího útoku ze strany sousedního Ruska. Velká Británie patří mezi hlavní dodavatele zbraní na Ukrajinu a již v lednu tam poslala velkou zásobu protitankových raket NLAW a také vyslala další vojenské instruktory, kteří mají ukrajinské síly naučit tyto systémy ovládat.

Západní média a vrcholní politici opakovaně varovali před údajně chystanou invazí Moskvy na Ukrajinu, která se zatím nenaplnila, přičemž nikdy nebyly předloženy žádné pádné důkazy o existenci takových plánů. Moskva důsledně odmítá snahu o útok na Kyjev a popírá tvrzení, že by pohyb jejích vojsk v relativní blízkosti běloruských nebo ukrajinských hranic nějak ohrožoval jejího souseda.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba v pondělí odhalil rozsah zahraniční vojenské pomoci, kterou Ukrajina již obdržela.

“Ukrajina získala větší mezinárodní politickou a ekonomickou podporu, stejně jako bezpečnostní,” řekl nejvyšší diplomat. “Během těchto týdnů a měsíců jsme obdrželi více než 1,5 miliardy dolarů a více než 1 000 tun zbraní a výzbroje.”

sdíletj na

4 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
9. 2. 2022 11:53

Velká Británie vždy byla a je největším světovým intrikánem a nedovede píjmout, že již nebude vládnout světu a vykořisťovat tolik zemí jako dřív.

Pavel
9. 2. 2022 12:36
Odpovědět  krtek

Musíme si uvědomit, že jsou ale stále nebezpeční. Jako jedna z bývalých koloniálních velmocí tklivě štká za ztracenými koloniálními pozicemi, a takoví jsou vždy nesmírně nebezpeční. Tito bývalí mocipáni, kteří se svými poddanými vždy jednali jako s otroky se nezbavili své agresivity. Ba naopak, teď přišli opět na chuť ovládat druhé národy a diktovat jim svoje podmínky. O tom co prováděli jako kolonizátoři je zbytečné psát. Jen mně je líto obyčejných ukrajinců, do jakého bahna a marasmu je jejich vládnoucí banda zatáhla. Ti si to vše vyžerou naplno.

Michal47
9. 2. 2022 13:37
Odpovědět  Pavel

Přesně tak! Británie je opravdu původcem všeho zla na Zemi, ještě více, než pindostán. Celý ten odporný, intrikánský, velice zákeřný a nebezpečný tzv. “commonwealth” je “dítkem” británie, která se nikde nezvaně rozlezla jako nejvěrší koloniální mocnost a usurpovala i tím hnusným a velice primitivním jazykem celou planetu!! Vždyť i hitlera “udělali” oni a poštvali ho proti Rusku z patologické nenávisti vůči všem Slovanům a Rusům zejména! Tato sebranka má na svědomí obě světové války a bude mít zŕejmě na svědomí i tu třetí, při které doufám že zmizí z povrchu Země, jako kdysi bájná Atlantida!!!! Včera už bylo pozdě.

ZMann
9. 2. 2022 21:05
Odpovědět  Michal47

Je tam hnízdo chazarské mafie takzvaný Dóm Sion, tak to mluví za vše.

Mcmillan
9. 2. 2022 14:02

Britové už jim prodali vyřazené gumové čluny a tím několikanásobně zvýšili bojovou akceschopnost ukrajinské udatné flotily. Proč tyto čluny nevyzbrojit bojovými oštěpy, nebo bitevními praky, když to Ukrajinci koupí.

Mcmillan
9. 2. 2022 15:21
Odpovědět  Mcmillan

Gramaticky je správně Salám, nalejrum!

Albi
9. 2. 2022 15:36
Odpovědět  Mcmillan

:-)))))

Albi
9. 2. 2022 15:05

Tolik podpory se všech stran a ten zákeřný Rus pořád nikde! :-))))

Už to trvá 7 let a kolektivnímu Západu dochází trpělivost. Ještě tolik zemí čeká na svou porci demokracie a prosperity a tady ztrácejí tolik potřebného času..
Mezi tím jim doma řádí BLM a spousta vymyšlených -ismů.

Prezident Putin by snad mohl projevit trochu pochopení. :-))))

Michal47
9. 2. 2022 19:53
Odpovědět  Albi

Až Voloďa projeví to “pochopení” vyprovokované právě tím britsko-pindostánským ksindlem, tak se i ta britská ježibaba, co už sotva p.. nese v buckinghamu, společně s tím dementem v bílé barabizně za velkou louží po….. z podoby, jak říkával můj otec!!

Frank
9. 2. 2022 15:56

Angličané jsou ještě větší kurwy, než Američané. Např. vpád do Iráku byl jedině na popud jejich tajných služeb, které lhaly o tom, že tam jsou ZHN. Ale oni jim to tam muslimové už velice brzy obohatí.

Albi
10. 2. 2022 01:14
Odpovědět  Frank

Myslím, že to bylo obráceně. Tajné služby zaúkolovali politici – připravit vhodnou záminku a ten úkol vyplnily. Dál se jich to netýká.

Jak s oblibou říkají Američané – aspoň tedy ve filmech : “Dělali jen svou práci”.
To je u nich zřejmě běžné hodnocení, když jde o nějakou špinavost.