nezařazené

Ve vědeckém centru vysvětlili, jak funguje ruská vakcína proti covidu-19

Částice koronaviru ve vakcíně covid-19 nemohou organismu ublížit, řekl Alexandr Gincburg, ředitel Národního výzkumného centra N. F. Gamaleji. Vědec vysvětlil, že v léku jsou použity neživé částice vytvořené na základě adenoviru.

„Živé jsou ty částice, ty objekty, které dokáží reprodukovat svůj vlastní druh. Tyto částice se množit nemohou,“ řekl v pořadu kanálu Rossija 24.

Proto nejsou žádné důvody k obavám, že vakcína může poškodit zdraví, uvedl Ginzburg.

Podle něj mohou částice koronaviru nanejvýš způsobovat nepříjemné pocity, protože při zavádění cizího antigenu začne u příjemce naplno pracovat imunitní systém. Některým lidem se v takových případech zvýší teplota.

Zda bude nutné každoročně měnit antigenní složení vakcíny proti koronaviru nebo zda bude stačit jedna vakcína, bude známo až po 1,5–2 letech, řekl Ginzburg.

Vysvětlil, že možná bude vše probíhat jako v případě chřipkového viru a bude trvat 2-3 roky, než bude nutné měnit antigenní složení vakcíny, nebo jako v případě viru obsahujícího RNA – viru spalniček, kdy stačí jedna vakcína jednou provždy.

„A on (virus spalniček – red.) se zřejmě nikdy neměnil. A tam bude samozřejmě tatáž vakcína. Chtěl bych, aby evoluce probíhala tímto způsobem. Bohužel však bude probíhat podle svých vlastních zákonů, které ještě neznáme, a pouze uvidíme výsledek toho, co se stane. Myslím, že to uvidíme během příštích 1,5–2 let,“ dodal Ginzburg.

Předtím náměstek ministra zdravotnictví RF Oleg Gridněv uvedl, že ruská vakcína proti koronaviru, vyvinutá v Centru N. F. Gamaleji, bude zaregistrována 12. srpna. Nejprve budou očkováni pracovníci ve zdravotnictví a starší lidé.

Tiskové služba Ministerstva zdravotnictví Ruské federace sdělila, že dokumenty k registraci vakcíny, včetně údajů z klinických výzkumů, procházejí expertizou a na základě jejích výsledků bude rozhodnuto o registraci.

Vývoj ruské vakcíny proti koronaviru

Již dříve ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško uvedl, že hromadné očkování by v Rusku mělo začít v říjnu. Všechny náklady budou hrazeny ze státního rozpočtu.

Klinické testování vakcíny, vyvinuté Národním výzkumným centrem epidemiologie a mikrobiologie akademika Nikolaje Gamaleje, začaly na lékařské univerzitě I. M. Sečenova dne 18. června.

Bezpečnost vakcíny byla potvrzena ve studii zahrnující 38 dobrovolníků. Bylo zjištěno, že všichni ti, kteří vakcínu dostali, si vyvinuli imunitu vůči infekci. První skupina dobrovolníků byla propuštěna 15. července, druhá 20. července.

Státní vědecké centrum virologie a biotechnologie Vektor při Rospotrebnadzoru  (Federální služba pro dohled nad ochranou práv spotřebitelů a dobrých životních podmínek)  také připravuje svůj lék proti infekci. Generální ředitel instituce Rinat Maksjutov uvedl, že uvedení vakcíny do výroby je naplánováno na listopad.

Ministerstvo zdravotnictví Ruska: Vakcína proti covidu-19 bude zaregistrována v nejbližších dnech

Vakcína proti covidu-19 vyvinutá v centru Gamaleja bude zaregistrována v nejbližších dnech. Uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Ruska Oleg Gridnev. Jako první vakcínu dostanou pracovníci ve zdravotnictví a senioři.

„Vakcína vyvinutá centrem Gamaleje bude zaregistrovaná 12. srpna. Její testování je nesmírně důležité. Musíme pochopit, že vakcína musí být bezpečná. Pracovníci ve zdravotnictví a starší lidé budou očkování jako první,“ řekl Gridnev novinářům v Ufě při otevření onkologického centra.

Rovněž poznamenal, že bude možné vyhodnotit účinnost vakcíny ve chvíli, až když se vytvoří imunita populace.

Vývoj ruské vakcíny proti koronaviru

Již dříve ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško uvedl, že hromadné očkování by v Rusku mělo začít v říjnu. Všechny náklady budou hrazeny ze státního rozpočtu.

Klinické testování vakcíny vyvinuté Národním výzkumným centrem epidemiologie a mikrobiologie akademika Nikolaje Gamaleje začalo na lékařské univerzitě I. M. Sečenova dne 18. června.

Bezpečnost vakcíny byla potvrzena ve studii zahrnující 38 dobrovolníků. Bylo zjištěno, že všichni ti, kteří vakcínu dostali, si vyvinuli imunitu vůči infekci. První skupina dobrovolníků byla propuštěna 15. července, druhá 20. července.

Ředitel centra Alexander Ginzburg upozornil na skutečnost, že vakcína proti koronaviru není vhodná pro každého. Podle něj totiž může jakýkoli lék vyvolat jisté zhoršení, proto by se lidé s chronickými onemocněními měli poradit s odborníky.

Státní vědecké centrum virologie a biotechnologie Vektor při Rospotrebnadzoru (Federální služba pro dohled nad ochranou práv spotřebitelů a dobrých životních podmínek) také připravuje svůj lék proti infekci. Generální ředitel instituce Rinat Maksjutov uvedl, že uvedení vakcíny do výroby je naplánováno na listopad.
https://bit.ly/2PyQjc2

sdíletj na