Vatikán proti Salvinimu. Salvini: “Čekal jsem to”

Papež František při posledním proslovu na Náměstí sv. Petra hovořil o nedostatku solidarity vůči migrantům, přičemž narážel na Mattea Salviniho.

Očividně rozzlobený papež František se uplynulou neděli ve svém zamyšlení dovolával, aby evropské země ukončily situaci 49 migrantů včetně několika dětí, které zachránily na moři dvě lodě nevládních organizací a které žádná země EU nechtěla přijmout.

“Vyzývám evropské lídry, aby ukázali solidaritu s těmito lidmi”. Papež neoznačil přímo Itálii, ale když popisoval z náměstí Svatého Petra osud migrantů, kteří riskují svůj život na bouřlivém moři sicilského kanálu, nikdo nepochyboval o tom, že se tím obrací na ministra vnitra Mattea Salviniho.

Lidé blízcí papeži zareagovali s ještě menší dávkou diplomacie:

“Papež má pravdu. Když strach ze ztráty volebních hlasů je silnější než láska a solidarita, svět se stává barbarštější,”…… řekl arcibiskup Vincenzo Paglia, který je bohužel jako hlava papežské akademie za život známý spíše pro své kontroverzní a liberální postoje ve věcech života. (Šokoval ve svém vlažném  vyjádření vůči trestuhodnému odsouzení britského chlapečka Alfieho Evanse na smrt udušením britskou nemocnicí.)

Turínské biskupství nabídlo přijmout na své náklady 49 migrantů. Matteo Salvini však odmítá otevřít přístavy. 

“Pokud budu ministrem, žádný migrující nevkročí do Itálie. Levičáci, zapojení dobrovolníci nebo biskupové mohou protestovat.”

Vatikán jediná opozice vůči Salvinimu?

Zatímco levice ztratila ve věčné válce své vůdce, a vytrácí se, církev ve Vatikánu se dnes jeví jako jediná opozice proti směřování vlády Mattea Salviniho.

V červnu byl papež František ještě jasnější ve své modlitbě “za odpuštění těm, kteří zavírají své přístavy migrantům.”

“Nemám za co požádat o odpuštění”, reagoval Salvini. 

Křesťanský týdeník Famiglia Cristiana, nejrozšířenější na poloostrově, začal tažení proti Salviniho “vyhlášce bezpečnosti”, která ruší migrující osobě statut humanitárního uprchlíka a žadatele o politický azyl zbavuje sociální pomoci.

Jak si všímají některá média, církev Mattea Salviniho není tatáž, co církev papeže Františka. 
Francouzský deník připomíná, že Matteo Salvini se během své volební kampaně pyšnil biblí a růžencem. 
A pravidelně nosí na sobě tričko s textem: “Můj papež je Jan Pavel II.”

Dále je zde Lorenzo Fontana, blízký poradce Mattea Salviniho a ministr pro rodinu je zase proti homosexuálním sňatkům a potratům. Je silným zastáncem institutu Dignitatis Humanae , think-tank tradicionalistů, který založil Steve Bannon padesát kilometrů od Říma, s cílem, aby se stal Světovou akademií na ochranu západního křesťanství. Čestným prezidentem Dignitatis Humanae není nikdo jiný než Raymond Burke, americký ultrakonzervativní kardinál a otevřený kritik papeže Františka ve věcech katolické věrouky.

Konflikt mezi Vatikánem a ministrem vnitra je nyní patrný. 
“Ministr Salvini by neměl dávat lekce papeži, pokud chce být katolíkem, ať poslouchá papeže. Jeho řeč o invazi cizinců ubližuje všem, kromě těch, kteří to využívají na volební propagandu.”
řekl arcibiskup Bruno Forte.

Monsignor Forte však nemá v tomto pravdu. Průzkum institutu Ipsov odhalil, že za šest měsíců se podpora katolíků pro migrační politiku vlády v Itálii zdvojnásobila.

Salvini: Čekal jsem to

“Církev se pustila do války s námi. Čekal jsem to.”
Salvini tvrdí, že již bylo několik indicií, které ho utvrzovali, že ho papež František nemá rád. Mělo se mu to potvrdit, když mu papež vícekrát odmítl setkání. Salvini měl údajně zájem poznat papeže blíže, bez okolků odhalit své postoje, rozdílnosti a v první řadě otázky imigrace. Právě to poslední ho však od papeže vzdálilo.

Podle představitelů Salviniho strany Liga Severu jsou motivace reakce ze strany Vatikánu jasné. Myslí si, že prim v nich hrají politické motivace a logika rovnováhy sil mezi americkými a evropskými kardinály a biskupy. 
Salvini nezastává postoje papeže Františka. Tvrdí, že stojí při faráři z ulice, který “vyslechne bídu svých farníků, sdílí postoj v otázce migrace a požehnal jeho bezpečnostní dekret.”

Salvini jednoduše reprezentuje identitární proud především východních zemí, chce potvrdit prioritu katolické rodiny, zastavit morální úpadek a gender. Tento proud, který je náboženský, kulturní a politický, mu zdá se, přináší kredit i v rámci trvalé volební kampaně.

Boj, který vede Salvini, není omezen pouze na Itálii, na události lodí nevládních organizací, které přepravují migranty, či na přijímací střediska a zpřísnění bezpečnostního dekretu. Liga chce být hlasem politického a kulturního boje na mezinárodní a evropské úrovni, která se spojuje v srdci Vatikánu.
(Katarína Hlásniková, Marína Kovačičová)

https://www.hlavnespravy.sk/vatikan-proti-salvinimu-salvini-cakal-som/1631362#

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
14. 1. 2019 14:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Františku, Františku, máš to za potřebí.

http://img24.cz/images/76655009098014032849.png