Válka s Íránem se odkládá

Válka s Íránem se odkládá

Se značným zpožděním Trump vyjasnil postoj USA k situaci s Íránem.

Podstatné.

1. Hlavním výsledkem prohlášení – okamžité útoky na Írán se neplánují. Spojené státy jsou naopak „připraveny uzavřít mír s Íránem“ a budovat „šťastnou budoucnost“.

2. Podle Trumpa nemají Američané žádné oběti, došlo pouze ke zničení infrastruktury.

3. Na Írán plánují uvalit nové sankce. Ještě silnější než dříve. A sankce nebudou zrušeny, dokud Írán nezmění své chování.

4. USA nedovolí Íránu získat jaderné zbraně, proto naléhají na Německo, Francii, Británii, Čínu a Rusko, aby na tom spolupracovaly.

5. Za posílení Íránu je odpovědný Obama a Irák je velmi nevděčná země.

Obecně většina projevu Trumpa byla věnována výmluvám, proč nebombardovat Írán poté, co Írán bombar-
doval americká vojenská zařízení.

Stačí si uvědomit jednoduchý fakt:
poprvé za velmi dlouhou dobu suverénní stát provedl vojenský útok proti americké armádě, a Spojené státy nabízejí „mír s Íránem“ a odmítají vojenskou akci. 

Na jedné straně budou říkat, že se jedná o stejnou dohodu, která byla oznámena před 2 dny zdroji Kataru. 

Na druhou stranu, i když se jedná o dohodu, pak pokud budeme věřit Katarům, samy Spojené státy navrhly Íránu „trochu bombardovat jejich vojenská zařízení“, aby se vyhnuly hrozbě velké války. 

Upřímně řečeno, je to poněkud ubohá pozice pro jedinou a jedinečnou supervelmoc, která předchozí den slibovala zničit na prach íránské kulturní objekty. 

Současná situace hegemona na Blízkém východě není tak silná a časy kdy expanze ve stylu Bush Jr. udělala dojem na různé země, je již minulostí. 

Příběh s vraždou Sulejmani a následné události to ukazují zcela jasně. Což samozřejmě nevylučuje možnost, že žháři války s Íránem dosáhnou svého cíle a najdou důvod pro plnohodnotnou válku.

https://bit.ly/2TbZnqa

sdílet na