V Německu po očkování vakcínou AstraZeneca vznikají vzácné případy trombózy

Institut Paula Ehrlicha pro vývoj vakcín a biomedicínských léčivých přípravků v Německu zjistil nárůst počtu projevů vzácné formy trombózy mozkových žil po očkování AstraZeneca, uvedl německý farmaceutický regulátor.

„Při analýze nových údajů pozorují odborníci z Institutu Paula Ehrlicha výrazné zvýšení počtu případů projevů specifické formy velmi vzácné trombózy mozkových žil v kombinaci se snížením počtu krevních destiček (trombocytopenie) a krvácením, které se shodují s dobou očkování vakcínou AstraZeneca,“ uvádí regulační úřadTASS .

Zpráva uvádí, že od 11. března, kdy bylo vydáno předchozí prohlášení regulátora o používání vakcíny, byly hlášeny nové případy komplikací. Je objasněno, že užívání vakcíny bylo v Německu pozastaveno alespoň do doby, než Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ohlásí další opatření týkající se vakcíny.

Německo v pondělí pozastavilo používání vakcíny AstraZeneca. 

Následně oznámily orgány Francie a Itálie pozastavení užívání tohoto preparátu.

Minulou sobotu byli v Norsku hospitalizováni tři lékaři se závažnými případy krevních sraženin po očkování přípravkem AstraZeneca, jeden z lékařů zemřel

O den dříve zemřel na Slovensku 38letý učitel po očkování vakcínou AstraZeneca.

Řada zemí, včetně RakouskaDánskaKongaIslanduIrskaItálieNizozemska a Norska, pozastavila očkování přípravkem AstraZeneca kvůli zprávám o krevních sraženinách u očkovaných. Podobná omezení byla přijata v Lotyšsku, Litvě a Estonsku, Lucembursku a Kyperské republice.

Samotná AstraZeneca prošetřila bezpečnost své vakcíny proti koronaviru uprostřed pozastavení užívání tohoto preparátu v několika evropských zemích. 

Společnost zdůraznila, že k 8. březnu bylo u očkovaných v EU a Velké Británii zaznamenáno 15 případů hluboké žilní trombózy a 22 případů plicní embolie. 

“To je mnohem méně, než by někdo čekal,” uvedla společnost.

https://bit.ly/2OrXfej

sdíletj na