V Donbasu zřízen nový humanitární koridor

Probíhá druhý pokus o

Doněcká lidová republika (DPR) uvedla, že bezpečný průjezd z obklíčeného přístavního města v Azovském moři Mariupol a nedaleké Volnovacha byl otevřen v neděli ráno.

DLR, která se odtrhla od Ukrajiny krátce po převratu v Kyjevě v roce 2014, si nárokuje Mariupol za své území. Posledních osm let však město ovládá Ukrajina. Nyní je obklíčeno bojovníky DLR podporovanými ruskými jednotkami.

Dočasné příměří se bude týkat pouze uvedených oblastí a nebude uplatněno jinde, varoval vojenský mluvčí DLR Eduard Basurin. Basurin později tvrdil, že ukrajinská strana odmítla „zaručit“ dodržování příměří v Mariupolu a Volnovache.

Představitelé Mariupolu potvrdili, že evakuace civilistů měla začít v poledne. Příměří potrvá od 10:00 do 21:00 místního času, uvedli.

Prohlášení přišlo po neúspěšném sobotním pokusu zorganizovat podobnou evakuaci z obležených měst. V té době se Rusko a Ukrajina dohodly na místním příměří a několika bezpečných trasách. Představitelé Mariupolu však později plán odvolali poté, co obvinili Rusko z ostřelování města.

Ruské ministerstvo obrany mezitím tvrdilo, že ukrajinští „nacionalisté“ brání civilistům v odchodu. RT nebyla schopna nezávisle ověřit situaci na zemi.

Rusko minulý týden napadlo svého souseda s argumentem, že brání DLR a sousední Luganskou lidovou republiku, další subjekt, který se odtrhl od Ukrajiny v roce 2014. Moskva uvedla, že usiluje o „demilitarizaci a denacifikaci“ země, aniž by to upřesnila, ale dala to jasně najevo. že chce, aby se Ukrajina oficiálně stala neutrální zemí a vzdala se své snahy vstoupit do NATO. Kyjev uvedl, že útok byl zcela nevyprovokovaný, a požádal o pomoc mezinárodní společenství.

Rusové a Ukrajinci vedli v Bělorusku dvě kola mírových rozhovorů bez hmatatelných výsledků. Třetí schůzka je podle Davyda Arakhamia, člena ukrajinského vyjednávacího týmu, plánována na pondělí. 

3 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Marek
6. 3. 2022 19:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč jsou na přechodu černoši?

https://www.youtube.com/watch?v=9O5KhpJangA

Františe
6. 3. 2022 20:56
Odpovědět  Marek

Neměj obavy. Cestou do Prahy zbělají a budou jich tisíce, které tam prý už jsou.