Krizenezařazené

Útok zabil 12 lidí, většinou dětí, v oblasti Gazy, kterou Izrael vyhlásil za bezpečnou zónu

FAH, Pásmo Gazy (AP) – Izraelský úder ve čtvrtek srovnal se zemí domov v oblasti jižní Gazy, kterou armáda vyhlásila za bezpečnou zónu, když izraelské jednotky zaútočily na nedaleké město Khan Younis. Představitelé palestinské nemocnice uvedli, že výbuch zabil nejméně 12 lidí, téměř všechny byly děti.

Izraelská ofenziva se zaměřila na Khan Younis, kde armáda ve čtvrtek uvedla, že odhalila tunely používané Hamásem a bojovala s bojovníky z militantní skupiny, která 7. října zaútočila na jižní Izrael.

Izrael se zavázal, že bude pokračovat ve své kampani v Gaze, dokud nebude Hamás zničen. Nyní zjevný izraelský úder, který zabil nejvyššího vůdce Hamasu v Bejrútu, vyvolal nové obavy, že by se konflikt mohl rozšířit do dalších částí regionu.

Zabití Sameha Arouriho vyvolalo varování před odvetou od spojence Hamasu, libanonských milicí Hizballáhu. Ale nedošlo k žádné okamžité eskalaci každodenní výměny raket a granátů mezi Hizballáhem a izraelskou armádou přes hranici obou zemí.

Po téměř třech měsících zabilo izraelské bombardování a pozemní útoky v Gaze více než 22 400 lidí, z nichž více než dvě třetiny jsou ženy a děti, uvádí ministerstvo zdravotnictví na území spravovaném Hamasem. Ministerstvo nedělá rozdíly mezi civilisty a bojovníky.

Kampaň vyhnala více než 85 % z 2,3 milionu obyvatel Gazy z jejich domovů. Izraelský útok srovnal se zemí velkou část severní Gazy a pozemní útoky na jihu zatlačily většinu populace do menších kousků území. Palestinci tvrdí, že útoky pokračují v celé Gaze, kde není bezpečno.

Ve čtvrtek úder zasáhl dům v Mawasi, malém venkovském pásmu na jižním pobřeží Gazy, kde izraelská armáda uvedla, že Palestinci by měli uprchnout z bojové zóny. Výbuch zabil muže a jeho manželku, sedm jejich dětí a tři další děti ve věku od 5 do 14 let, podle seznamu mrtvých, kteří kteří byli převezeni do nemocnice Nasser v Khan Younis.

Od izraelské armády nepřišla žádná okamžitá reakce.

Izraelští vojáci se na začátku prosince vtlačili do Khan Younis a už týdny tam bojují s militanty Hamásu. Armáda ve čtvrtek uvedla, že její vojáci odkryli velký tunel dlouhý stovky metrů (yardů) se vstupem na poli vedle mešity.

Záběry zveřejněné armádou ukázaly, jak odstřeluje trosky budov, kde se ukrývali bojovníci, kteří údajně stříleli na vojáky, nebo které držely infrastrukturu Hamasu. Vojenští představitelé to neupřesnili.

Izrael obviňuje Hamas z vysokého počtu civilních obětí a tvrdí, že působí v obytných oblastech a má rozsáhlou síť tunelů pod civilními lokalitami.

Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že Izrael usiluje o „jasné vítězství“ nad Hamasem, který tomuto území vládne od roku 2007. Útok ze 7. října z Gazy na jižní Izrael zabil kolem 1200 lidí a asi 240 dalších bylo zajato jako rukojmí.

Zdá se, že Izrael zdaleka nedosáhl svých cílů rozdrtit Hamás a vrátit odhadem 129 rukojmích, které skupina stále drží. Gallant řekl, že několik tisíc bojovníků Hamásu zůstává v severní Gaze, kde izraelští vojáci bojují s militanty přes dva měsíce a kde byly celé čtvrti srovnány se zemí.

Přidružená mluvčí OSN Florencia Soto Niño uvedla, že úředníci humanitárního úřadu OSN a Světové zdravotnické organizace ve čtvrtek navštívili nemocnici Al Amal v Khan Younis, která byla údajně zasažena smrtícím úderem, a byli svědky rozsáhlých škod.

OSN a její humanitární partneři nebyli tři dny schopni dodávat pomoc do severní Gazy, řekl Soto Niño.

Humanitární úřad varoval, že Gaza „je připravovanou katastrofou pro veřejné zdraví,“ řekla.

Od 7. října bylo hlášeno více než 400 000 případů infekčních onemocnění, řekl Soto Niño, včetně asi 180 000 lidí s infekcemi horních cest dýchacích a více než 136 000 případů průjmu – polovina u dětí mladších 5 let.

AP photo Mohammad Haiar

sdíletj na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena
5. 1. 2024 10:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Děsivé- Izrael tomu říká KAMPAŇ ! USA, Anglie a Izrael nedají světu klid. Nikdy. Dokud nebudou oni sami zničeni. Aby jejich smrtonosná pařáta už nemohla padnout na žádnou zemi světa, včetně té naší-tady už nás vedou šupem k bankrotu a možná i občanské válce při invazi ukronácků na naše území.

Jaro Jaroslav
5. 1. 2024 11:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Chce to iba 1 deň koordinacie: Irán+Hezbollah+Hútiovia, koordinovane vypáliť dve salvy po 100,000 raketách na židovskú sion-nacistickú kolóniu v Palestíne, v priebehu 20 minút, a bol by pokoj a mier na Blízkom Východe naveky! A židonacisti by nemali kedy ani zareagovat a ich nuklearne zbrane by zostali v silách v podzemí Negevskej púšte v Dimone… Nič viac a ani menej to nechce!!!!

Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2024 16:22
Odpovědět  Jaro Jaroslav

Souhlas…
Jenže Izraelci nemají jaderné zbraně jen v Dimone, mají je na spoustě ambasád po celém světě…
Říká se tomu Samson Option, vyhrožují zničení celého světa (tedy spíš hlavních měst celého světa), kdyby se jich někdo dotkl… Proto si na ně nikdo nedovolí…

πα½

Jaro Jaroslav
6. 1. 2024 20:58
Odpovědět  P.A.Semi

Väčšina hlavných miest sú liberálne hnojiská plné ludí-odpadu! Mimo iné, Samson Option nie je nuklearnych zbraniach na ambasádach Israhela, ale na ponorkách a pár židom dôverných miestach a lokajov…

5. 1. 2024 12:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Však svou existenci už prohráli…Bůh už je nevidí….Židy…

Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2024 16:39
Odpovědět  Veny232

Bůh je dobře vidí a docela dost je nesnáší…
πα½

Slovan
5. 1. 2024 16:47
Odpovědět  P.A.Semi

Hmmm, to má být útěcha?

Jaro Jaroslav
6. 1. 2024 20:59
Odpovědět  P.A.Semi

Lenže tento svet patry satanovi, a oni sú jeho najvernejší služobníci a otroci…Boh sa nemieša do tohoto sveta, inak by to vyzeralo ak by sa miešal…

Helena
5. 1. 2024 13:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Armádní nákupy budou ještě více utajené. Protivník nesmí získávat informace, vysvětluje ministerstvo..překlad: holoto oholíme a obereme vás jak budeme chtít, vy to zacvakáte a my přepošleme našemu pasákovi a on nám upustí drobek a podrbe za ušima a ponechá nás u koryt. Vaše černochová a spolu.

Frank
5. 1. 2024 14:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Obřezanci se neštítí ničeho, ale běda, když někdo zapochybuje o holokaustu! A přitom oč jsou lepší, než nácci? Ale věřím, že jednou se to ucho utrhne.

Pravdomluvny
5. 1. 2024 16:37
Odpovědět  Frank

A v čem jsou lepší muha@@@@mrdi vraždící Evropany 😡

Jaris.
6. 1. 2024 04:05
Odpovědět  Pravdomluvny

Jsem si jista, ze zidaci maji na svedomi vice mrtvol nez mohamedani. Zabijeji nejen Palestince, ale lidi z okolnich zemi. Farmaceuticky byznys plne v rukou zidu a jejich jedovate kovidove roztoky nici ty, kteri si injekce nechali pichnout.

Skeletor
5. 1. 2024 17:13
Odpovědět  Frank

Vždť od nich se učil už Hitler. Tak co by jste chtěli, svět je nenávidí odjakživa a ví velmi dobře proč.

Pravdomluvny
5. 1. 2024 18:35
Odpovědět  Skeletor

Svět nenávidí muha@@@@mrdy, až na pár set fanatických podporovatelů pedofila All…..ha😡🤮🤮🤮🤮🤮