Útočník s lukem a šípy v Norsku zabil pět lidí

ČTK – Oslo – Útočník ozbrojený lukem a šípy dnes večer zabil ve městě Kongsberg na jihovýchodě Norska pět lidí a další dva zranil. Informovala o tom policie. Podezřelý byl zadržen a ranění byli převezeni do nemocnice. Jeden ze zraněných je policista mimo službu. Útoky se odehrály na několika místech v centru města, které leží jihozápadně od norské metropole Osla. O možném motivu činu nechtěl policejní šéf Öyvind Aas spekulovat, uvedla agentura DPA.

„Muže, který spáchal tento čin, policie zatkla; podle našich informací ho spáchal sám,“ řekl Aas novinářům. „Můžeme bohužel potvrdit, že několik lidí bylo zraněno a několik také zabito,“ uvedl dříve šéf policie. Počty obětí odmítal původně upřesnit, protože policie ještě nestihla kontaktovat rodiny všech obětí. Později oznámil, že o život přišlo pět osob.

„Otřáslo to s námi a je mnoho těch, kdo se bojí. Proto je důležité říct, že policie věří, že má vše pod kontrolou,“ uvedla odcházející norská premiérka Erna Solbergová na tiskové konferenci. Nastupující premiér Jonas Gahr Störe označil útok v Kongsbergu za „krutý a brutální čin“. V Norsku ve čtvrtek nastoupí do úřadu nová středolevá vláda v čele se Störem, šéfem Dělnické strany (AP).

„Je to tragédie pro všechny zúčastněné. Nemám slov,“ řekla starostka Kongsbergu Kari Anne Sandová listu Verdens Gang.

Dnešní útoky se odehrály v „rozsáhlé oblasti“ města Kongsberg, které má přibližně 28.000 obyvatel. Podle televize TV2 měl útočník také nůž a možná i další zbraně.

Podle deníku Aftenposten policie dostala před 18:15 několik hlášení o člověku kráčejícím městem, ozbrojeným lukem a šípy a střílejícím po lidech. „Máme mnoho svědků, které je třeba vyslechnout, a nyní nemáme další informace,“ řekl Aas na tiskové konferenci.

Policie ohledává různá místa činu. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny. Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP.

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.


Pachatelem je sedmatřicetiletý Dán, žijící v Kongsbergu. Pachatel znám policii. Konvertoval k islámu a panují obavy z radikalizace.

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
14. 10. 2021 14:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Imigrantg nebo Němec ? to je tajemství, že jo….. 🙂

zdena
14. 10. 2021 14:41
Odpovědět  zdena

tak sorry, přehlédla jsem dodatek pod čarou – je to rodilý Nor konvertovaný k islámu… no tak ted m
ůžou bud zakázal luky nebo se vykašlat na zákaz střelných zbraní…. to jsem zvědavá na oficiální reakce….