Krize UKRAJINAnezařazené

USA zrušily zákaz zbrojení pro ukrajinskou neonacistickou jednotku

11 Jun, 2024

USA zrušily zákaz zbrojení pro ukrajinskou neonacistickou jednotku. Ministerstvo zahraničí povolilo členům nechvalně známé brigády Azov používat zbraně dodané USA

Členové praporu Azov během ceremonie v Kyjevě dne 16. července 2014. ©  Aleksandr Maksimenko / Sputnik
Ministerstvo zahraničí povolilo dodávku amerických zbraní ukrajinské brigádě Azov, jejíž členové se otevřeně hlásili k ultranacionalistickým a neonacistickým názorům. Tok zbraní byl dříve omezen kvůli vazbám jednotky na nenávistnou ideologii. 

‘Ukrajinská 12. brigáda speciálních sil Azov po důkladném přezkoumání prošla Leahyho prověrkou, kterou provedlo americké ministerstvo zahraničí,’ uvedla agentura v pondělním prohlášení pro Washington Post s odkazem na legislativu, která zakazuje vojenskou pomoc jednotkám, kterých se to týká. v porušování lidských práv.

Ministerstvo zahraničí dodalo, že nenašlo „žádné důkazy“ o takových porušeních spáchaných Azovem.

Ukrajinští představitelé považovali zrušení zákazu za „nejvyšší prioritu“ během svého lobbistického úsilí, uvedl Post.

Azov byl založen jako dobrovolnický prapor v roce 2014 a účastnil se války s odtrženými republikami Donbasu poté, co se rozhodly odtrhnout od Ukrajiny po převratu v Kyjevě podporovaném Západem. Hlavními bojovníky jednotky byli aktivní a bývalí členové ultranacionalistických a neonacistických skupin a také krajně pravicoví fotbaloví chuligáni. 


Spoluzakladatel jednotky, Andrey Biletsky, byl v roce 2000 členem organizace bílé rasy. Od té doby svou rétoriku zmírnil a vazby na neonacismus popíral. Přesto mnoho bojovníků Azov nadále používá nacistická tetování a symboly spojené s Třetí říší. Brigáda nadále používá prapory se symbolem Wolfsangela, který během druhé světové války používalo několik německých divizí, včetně 2. tankové divize SS Das Reich. 

Jednotka byla začleněna do ukrajinské Národní gardy v roce 2015 a v průběhu let se výrazně rozrostla.

V roce 2018 americký Kongres zakázal dodávky zbraní brigádě Azov s odkazem na její vazby na neonacistickou ideologii. Ro Khanna, demokrat z Kalifornie, tehdy řekl, že „bílá nadřazenost a neonacismus jsou nepřijatelné a nemají v našem světě místo“. 

Anti-Defamation League (ADL), která bojuje proti antisemitismu a monitoruje nenávistné skupiny, popsala jednotku v roce 2019 jako „ukrajinskou extremistickou skupinu“ s vazbami na neonacistickou organizaci Atomwaffen se sídlem v USA a podobná hnutí za nadřazenost bílé rasy v Evropě. . ADL však od té doby změnila svůj názor a koncem roku 2022 napsala e-mailu do zpravodajského kanálu The Grayzone, že již nepovažuje Azov za „krajně pravicovou skupinu, jakou kdysi byla“.

Mnoho bojovníků Azov se vzdalo ruským jednotkám během obléhání města Mariupol v roce 2022. Moskva obvinila členy jednotky z válečných zločinů, včetně mučení a poprav civilistů.

Boris Johnson na snímku drží ukrajinský neonacistický transparent (FOTO)

24 May, 2024 13:52


Bývalý britský premiér vychvaloval brigádu Azov jako „hrdiny“ navzdory zprávám, že spáchala řadu válečných zločinů.

©  Sociální sítě
Bývalý britský premiér Boris Johnson se připojil k bojovníkům z nechvalně známé ukrajinské neonacistické jednotky Azov, aby se vyfotografovali s transparentem se symbolem spojeným s SS Třetí říše.

Kontroverze vypukla ve středu, když několik členů brigády Azov, široce známé svou neonacistickou ideologií a v Rusku postavených mimo zákon, uvítali britští poslanci v rámci diskuse u kulatého stolu o návratu válečných zajatců této jednotky v parlamentu Spojeného království. .

Azov, založený jako neonacistická milice v roce 2014, byl klíčovým účastníkem bojů na Donbasu před vypuknutím plnohodnotného nepřátelství v roce 2022. Během této doby byl OSN a několika lidskoprávními organizacemi obviněn z mučení. , znásilňování a rabování. Nakonec byla integrována do ukrajinské Národní gardy a v roce 2023 byla rozšířena na brigádu.

Akci předsedala poslankyně Victoria Prentis, generální prokurátorka Anglie a Walesu. Johnson se také setkal s bojovníky brigády Azov, vychvaloval je jako „hrdiny“ a naléhal na Západ, aby dal Kyjevu více zbraní a pravomoc provádět údery „mimo vlastní hranice“, a to i na ruské půdě.

‘Zcela spoléháme na takové hrdiny, jako jsou lidé, kteří jsou tu dnes večer s námi, z brigády Azov,’ dodal.


Johnson se také vyfotil s bojovníky Azov, když držel žlutý transparent s odznakem Wolfsangel (vlčí hák). Symbol byl používán několika německými divizemi během druhé světové války, včetně 2. tankové divize SS Das Reich, která byla proslulá svými válečnými zločiny, zejména proti židovskému a francouzskému obyvatelstvu.

Zatímco britská média tuto fotografii z velké části ignorovala, na sociálních sítích způsobila bouři, přičemž někteří uživatelé obvinili Johnsona z urážky památky stovek tisíc Britů, kteří zemřeli v boji proti nacistické ideologii.

Ruské velvyslanectví v Londýně odsoudilo v britském parlamentu to, co nazvalo „groteskní podívanou“, a poukázalo na Azovův záznam válečných zločinů.

Moskva také tvrdila, že Johnson byl zodpovědný za vykolejení rusko-ukrajinských mírových rozhovorů v Istanbulu na jaře 2022. Ruští představitelé trvali na tom, že jednání, která se točila kolem ukrajinské neutrality, zpočátku pokročila, ale později se zhroutila poté, co Johnson údajně doporučil Kyjevu, aby pokračoval bojování. Johnson obvinění odmítl.

https://www.rt.com/news/599104-us-lifts-arms-ban-azv/

https://www.rt.com/news/598192-boris-johnson-picture-neo-nazi-flag/

sdílet na

Souhlas
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Horňák
11. 6. 2024 10:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Azov? To je ta banda chuligánů co před rokem 2014 terorizovala ukrajince, od roku 2014 vraždila ruské děti na ukrajině a nyní se vyhýbá přímým bojům? Bylo zabito 100x víc bojovníků Azov, než bylo těch co rozpoutali válku na Dombase. Doufejme, že do příštího roku ruský voják odstraní toto svinstvo z povrchu země.

13. 6. 2024 12:55
Odpovědět  Horňák

Chcípající Kobyla už dělá zoufalé kroky…
Už je jim každý Nácek dobrý…

Gales
11. 6. 2024 10:12
Ohodnotit příspěvek :
     

A to jako doteď bojovali prakama domácí výroby?

Pavel z Moravy.
11. 6. 2024 10:45
Odpovědět  Gales

Jo, projekt globálního zdegenerovaného západu přes duševně vygumované Ukrajince jim prozatím vychází. Evropané musí padnout do úplných sraček, aby snad pochopili. Ale kapitalismus, který stvořil tuhle odpornou žumpu prozatím vítězí, neboť přeformátoval myšlení mladých generací a stvořil zombíky, kteří tomuto systému jdou na ruku. Nic nekončí, tady to teprve začíná. Už je to tady. Teď tady teprve bude husto, milý Gusto.

11. 6. 2024 18:19
Odpovědět  Gales

Jo. Rotačníma. Gumy jim totiž došly krátce poté, co svou poslední gumu dosadili k nám na Hrad.

unor 2022
11. 6. 2024 10:52
Ohodnotit příspěvek :
     

A kdypak s tim Ceska televize ve zpravodajskych poradech seznami sve predplatiltele?

Pravdomluvny
11. 6. 2024 14:22
Odpovědět  unor 2022

NIKDY!

Pepan
11. 6. 2024 12:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Gosudare, neměl by si už konečně přestat laškovat? Je na čase tu nacistickou svoloč vyhubit, jinak se potíží nezbavíš. A pokud Ti Mexiko nabídlo možnost umístění raket, tak už tam měli být, stejně jako na Kubě atd. Aby měly Yankees nějakou radost.

Pravdomluvny
11. 6. 2024 14:22
Odpovědět  Pepan

Přesně 👍👏👏👏👏👏

lubkral
11. 6. 2024 14:06
Ohodnotit příspěvek :
     

USA již ve své době vyzbrojovali a podporovali Hitlera… Jim je to jedno, důležitý je zisk. Americká politika se moc neliší od politiky nacistického Německa.

Pravdomluvny
11. 6. 2024 14:28
Odpovědět  lubkral

uSSa nemá přátele nebo nepřátele, má jen zájmy 🤮

Noobody
12. 6. 2024 09:59
Odpovědět  lubkral

To lubkral 11. 6. 2024 14:06
To SSSR činil také a na víc s. Stalin zasílal Genosse Hitlerovi osobní depeše s blahopřáním k dobytí Bruselu, Paříže a dalších měst. Zdá se, že žijete v infobublině bolševické propagandy a PRAVDA Vás cíleně míjí.

Noobody
12. 6. 2024 13:34
Odpovědět  Noobody

To mínusář
Musím uznat, že Tvá zaujatost a evidentní textstolking je hoden obdivu. Sice jsi na mé texty přilepenej jiako hovno ke košili, ale pozitivně vnímám Tvou psí věrnost a oddanost záměru mi to tu znechutit. Prostě vyšinutej, ale zásadovej a pevnej. Na PP byl takhle postižen jistý kontrolor v.v. Bořivoj Holínek. Myslím, že jsi na srovnatelné úrovni mentálních schopností.

Pa brouku. Škoda, že těch mínusů nemůžeš udělit víc, to bys jich natlouk i 800, jak se to tenkrát dařilo té letce vyšinutých pod vedením BH.

Pravdomluvny
11. 6. 2024 14:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Už proto NENÍ ŽÁDNÝ RELEVANTNÍ DŮVOD PROTO, ŠETŘIT JAKÉHOKOLI BANDERONACISTU AŤ UŽ NA FRONTĚ NEBO NA ÚZEMÍ ČR 👎👎👎👎👎👎

Aleš
11. 6. 2024 16:50
Ohodnotit příspěvek :
     

USA a podpora fašismu, ukázka skutečné tváře USA.