nezařazené

USA zablokovaly cestu ruskému plynu. Výstavba Nord Stream 2 se zadrhla

Spojené státy se dlouhou dobu snažily zablokovat stavbu druhé větve podmořského plynovodu Nord Stream. Teď se jim to, alespoň dočasně, podařilo. Švýcarská společnost Allseas Group, která pokládala potrubí na dno, z projektu kvůli americkým sankcím vycouvala. A náhrada za její lodě pluje až z Vladivostoku.

Článek

Evropa se dlouhodobě obává ruské rozpínavosti, nechá se chránit americkým vojenským deštníkem, a přitom ani neplatí dost do rozpočtu NATO. A ještě k tomu posílá Rusům miliardy dolarů za odběr plynu. Rovnice vztahů na ose USA-EU-Rusko je pro Bílý dům a americkou vládu jednoduchá.

Američané se proto dlouhodobě snaží zabránit dokončení budovaného plynovodu Nord Stream 2. Za bezpečnostními aspekty se však také skrývají ekonomické zájmy těžařů amerického plynu, který by USA rády do Evropy ve zkapalněné formě (LNG) dodávaly, ale v cenové konkurenci nemají s ruskou dodávkou po zemi šanci.

Nyní si podle všeho USA prosadily svou. Podle informací agentury Bloomberg ministr energetiky Dan Brouillette na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že se z kontroverzního projektu kvůli americkým sankcím stáhla klíčová švýcarská společnost Allseas Group. Právě její lodě pokládaly potrubí na více než 1200 kilometrech, které od sebe dělí ruskou Usť-Lugu a německý Greifswald. Ministr dodal, že ruský plynárenský obr Gazprom nebude schopen projekt dokončit, neboť mu chybí potřebné technologie.

Kudy vede Nord Stream.

Na otázku, zda nepůjde jen o krátkou pauzu, během které Rusové tuto překážku přece jen nějak nepřekonají, odpověděl lakonicky: „Nemohou.“ Zdůraznil, že pro Američany je nesmírně znepokojivé, do jaké míry jsou Němci a ostatní evropské národy závislí na Rusku.

Faktem je, že pro celý projekt představuje odchod Švýcarů nepříjemný zásah, který vyvolá poměrně znatelné zpoždění a ohrozí dodávku pro zimu 2020/2021. Už nyní řeší manažeři časový skluz, neboť podle původního itineráře měla být jedna „roura“ dokončená a na druhé měly práce finišovat. Jenže vše se nejdřív zadrhlo kvůli povolovacímu řízení v Dánsku a nyní kvůli nedostatku lidí. Přitom k dokončení chybí podle odhadů Bloombergu jen asi šest procent trasy právě v dánských vodách.

Akademik Čerskij zasahuje

To, že podobný krok hrozí, už Gazprom tušil od prosince minulého roku. Před silvestrem pak Švýcaři oznámili, že se do vln Baltského moře u dánského ostrova Bornholm nevrátí. Už v tento moment se na ruském Dálném východě chystala ke startu loď Akademik Čerskij, která je uzpůsobena k pokládání podmořského potrubí. Nyní se pohybuje jižně od Tchaj-wanu a míří do Singapuru rychlostí zhruba 14 kilometrů v hodině. Do přístavu asijského městského státu by mělo plavidlo dorazit 22. února.

Pokud skutečně míří do Evropy (a jiný cíl asi opravdu nemá), čeká ho ještě mnohadenní přesun, protože Singapur a vody Baltského moře dělí vzdálenost více než osmnácti tisíc kilometrů. Jinými slovy, na místo stavby se Akademik dostane nejdříve ke konci dubna.

Loď používaná ke stavbě plynovodu Nord Stream 2.

Že Rusové najdou cestu, jak projekt v hodnotě více než sedmi miliard eur dokončit, věří také akcionáři společnosti stojící za stavbou plynovodu. „Jak to vidím já, řešení najdou,“ nenechal se americkými sankcemi rozhodit šéf rakouské ropné firmy OMV Rainer Seele. Kromě jeho firmy a Gazpromu se v konsorciu zastřešujícím výstavbu sešly nizozemský Royal Dutch Shell, německé Uniper a Wintershall a francouzská Engie.

Stavba druhé větve plynovodu Nord Stream budila vášně od první zmínky – a to hned z několika důvodů. Kromě zvyšování závislosti na ruském plynu, který z trhu může potenciálně vytlačit konkurenci, jde především o tranzitní poplatky, které vybíraly Ukrajina a Polsko. Právě tyto státy budou muset při spuštění plynovodu seškrtat v rozpočtech příjmy z přepravy suroviny z východu na západ.
https://bit.ly/2uPz2oq


Polští horníci zablokovali trať, po které se přiváží ruské uhlí

Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, dnes na několik hodin zablokovali trať, po níž se surovina z východu dováží. Protestu se ve Slawkowě východně od Katovic zúčastnilo několik stovek členů 13 odborových organizací.

“Přichází sem po železnici uhlí z Ruska, které nám bere pracovní místa a právo na zvýšení mezd,” citovala agentura PAP šéfa organizace Sierpień´80 Boguslawa Zientka.

Protestující na koleje položili atrapu výbušného zařízení. Kdo z nich ji tam dal, není jasné a někteří z odborářských šéfů tento krok kritizují. “Kvůli tomu teď spolu nemluvíme o skutečných problémech polského hornictví, ale o nějaké atrapě,” postěžoval si reportérovi listu Gazeta Wyborcza tiskový mluvčí organizace Sierpień´80 Patryk Kosela.

V Slawkowě končí širokorozchodná trať vedoucí z Ukrajiny. Blokáda pozdržela příjezd šesti nákladních vlaků.

Deník Gazeta Wyborcza na svých internetových stránkách píše, že z různých důvodů v Polsku klesá spotřeba uhlí, ale zároveň roste jeho dovoz. Následkem toho se u polských dolů vrší haldy a uhlí z nich nikdo nechce koupit. Odboráři od vlády národně-konzervativního Práva a spravedlnosti očekávají, že jejich problém vyřeší. Chtějí také zvýšení platů. Nedávno vybojovali čtrnácté platy – i přes to, že největší polská těžařská společnost Polska Grupa Górnicza, pod níž spadá většina dolů v zemi, je ve špatné finanční situaci. Na 28. února horníci naplánovali velký protest v hlavním městě.

Vláda ve Varšavě uhlí propaguje coby hlavní energetický zdroj v Polsku i do budoucna. Zároveň ale čelí tlaku, aby snížila využívání fosilních paliv škodlivých pro ovzduší. V Polsku se loni vytěžilo 61,6 milionu tun uhlí, prodalo se ale jen 58,4 milionu tun. Zároveň bylo do země dovezeno asi 16,7 milionu tun uhlí, hlavně z Ruska, píše agentura AP.
https://bit.ly/38E7np6

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
19. 2. 2020 10:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Němci v tom mají prachy, Němci se postarají o to, aby se dostavěl. Celý německý systém je postavený na ruském plynu, než by předělali infrastrukturu na zkapalněný plyn z USA, stálo by to moc peněz a Němci se naučili za ta století od vlastní židovské populace hodně dobře počítat. Hehledě na to, že ústit má plynovod v bývalé NDR, tudíž zlepšení situace na pracovním trhu v dané oblasti, což v případě amerického kapalného plynu spíš nee, lodě by logicky přistávaly někde na západě německa, ve starých spolkových zemích, takže politicky dost citlivé, nová infrastruktura se buduje na západě a ne na východě, posílení pozice Linke a AfD v nových spolkových zemích!

Editor
19. 2. 2020 12:01
Odpovědět  scipio

Je to už pár dní zpátky, takže si nepamatuji, který z ruských představitelů odpověděl americkému ministrovi energetiky na jeho lakonickou předpověď “nemohou”… řekl mu lakonicky… “nikdy neříkej nikdy”.