USA reagují na ruská tvrzení o biologických zbraních

Washington trval na tom, že na Ukrajině neprovozuje žádné chemické ani biologické laboratoře

Spojené státy odmítly obvinění Ruska, že na Ukrajině pomáhaly provozovat „biolaboratoře“ pracující s vysoce nebezpečnými patogeny. Moskva tvrdí, že Kyjev se snaží tyto materiály zničit a zakrýt možné porušení Úmluvy o zákazu biologických zbraní z roku 1972.

„Spojené státy nevlastní ani neprovozují žádné chemické nebo biologické laboratoře na Ukrajině, plně dodržují své závazky vyplývající z Úmluvy o zákazu chemických zbraní a Úmluvy o zákazu biologických zbraní a nikde takové zbraně nevyvíjejí ani nevlastní,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Americký představitel tvrdil, že Moskva, a nikoli Washington, provozuje „aktivní programy chemických a biologických zbraní“, ale ve svém prohlášení se zastavil u uvedení jakýchkoli důkazů.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová zopakovala Priceovu poznámku a rovněž obvinila Moskvu, že připravuje půdu pro potenciální útok pod „falešnou vlajkou“, což již dříve učinili představitelé administrativy.

„Všichni bychom se měli mít na pozoru, aby Rusko případně nepoužilo na Ukrajině chemické nebo biologické zbraně nebo aby s jejich pomocí nevytvořilo operaci pod falešnou vlajkou,“ uvedla ve středu ve svém příspěvku na Twitteru.

Psaki argued that Russia “has a track record of accusing the West of the very violations that Russia itself is perpetrating.” She called the latest allegations “an obvious ploy by Russia to try to justify the further premeditated, unprovoked and unjustified attack on Ukraine.”

Washington’s denials came hours after Russia’s Foreign Ministry called for strengthening the international bioweapons treaty by adding a mechanism to verify compliance by member nations. The Russian military claimed on Monday that Ukrainian authorities had ordered the “hasty” destruction of dangerous pathogens that were stored at US-backed biological labs across the former Soviet republic.

US Under Secretary of State Victoria Nuland acknowledged on Tuesday that Ukraine has “biological research facilities.” Speaking under oath in a Senate hearing, she said that US officials are “quite concerned” that Russian forces may seek to gain control of the labs, and were “working” with Kiev to prevent this from happening.

Moscow attacked Kiev in late February, following a seven-year stand off over Ukraine’s failure to implement the terms of the Minsk peace agreements, and Russia’s eventual recognition of the Donbass republics in Donetsk and Lugansk. The German and French-brokered protocols had been designed to regularise the status of the regions inside the Ukrainian state.
FILE PHOTO © Getty Images/Milos Dimic

4.8 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.8 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
10. 3. 2022 13:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Dokolečka – dokola…..

Albi
10. 3. 2022 22:40
Odpovědět  zdena

Vypadá to, že už lžou ze zvyku. A starého psa novým kouskům nenučíš. Budeme to muset brát jako fakt a zařídit se podle toho.

Evžen
10. 3. 2022 14:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Lidé kteří se zajímají politiku ví o čistotě úmyslů USA a kde je pravda!

Milan
10. 3. 2022 16:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Z toho co Amíci popřeli a co se nakonec vždy prokázalo jako pravda, by se dal postavit most přes Tichý oceán. Já už se toho nedožiju, ale jednou vyleze na povrch i jak to bylo s atentátem na JFK a s teroristickým útokem na dvojčata. Jak to je ve skutečnosti vakcinačním holokaustem, tak toho se možná ještě dožiju. Vlastně to ani nemusí nikdo přiznávat – bude mi k tomu stačit sledovat statistiku smrnosti na planetě od r. 2020. Jo, a v těch ukrajinských biolaboratořích, říkal Koller, se pokoušeli zkřížit virus covid s neštovicemi, se smrností 80%. Načež se Čína rozeřvala, že covid možná pochází z Ukrajiny a pere do toho.
Jojo, jsou to věci.

Markýza
10. 3. 2022 18:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Aha. Tak Vošington popírá. A co to tedy kdákala paní Nulandová, navíc před senátní komisí? Jak to, že Vošington to nedementoval a neprohlásil ji za nepříčetnou? Já zapomněla….ona kdákala, že na Ukrajině žádné laboratoře nemají, ale že za každou cenu musejí zabránit tomu, aby jejich obsah padl do rukou Rusům…..tak to pak jo, to dává smysl.

BB Rad
10. 3. 2022 20:03
Odpovědět  Markýza

Bacha na chemika * a češtinu hihihi. Jinak SUPER , to je podstata??

BB Rad
10. 3. 2022 19:59
Ohodnotit příspěvek :
     

LHÁŘI ,LHÁŘI,LHÁŘI – NIC VÍC NIC MÍŇ . Je to jen pokračování odkazů jejich učitele
Dr. Mengeleho na likvidaci Slovanských národů.
Maji těch labs.okolo 800 kolem celého světa ,jen ne v US zupostánu . A teď otázka
NA ÚZEMÍ USZUPOSTÁNU NENÍ ANI JEDNA POVOLENÁ BIOLAB . Zastaveno před COVDEM*!!!!! . A kdo zodpovî otázku – Jak to je se ZUPÁCKÝMI LABORKAMI V ČR ???
Kdo ví ať ODPOVÍ NA TUTO JEDNODUCHOU -jaký je STATUS , ZODPOVĚDNOST , PRÁVNÍ
DOHODY SE SUKL*&VLÁDOU . Kdo ví ???

All
10. 3. 2022 21:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Kolikrát už ale usa takhle lhali ? Pokaždé,když se jim to hodilo.Velmi mnohokrát.

All
10. 3. 2022 21:48
Odpovědět  All

Známé přísloví: ,,Kdo lže,ten Krade.“ Vykrádači bank,rváči a lupiči,dobývání cizích ůzemí,vyvražďování místních obyvatel,honáci krav .Kovbojové v lepším případě,ale i ti se mezi sebou rvali a rvou se dodnes po demokraticku. Pokritci,po-démonu -Kritiásovi,nic nového pod sluncem.Pokritci už i lžou,kradou a vraždí humanitárně.No to je bomba.