USA jako světový hegemon skončily

Ján Čarnogurský o tom, které systémy PVO vládnou světu: … “USA jako světový hegemon skončily. Kdy si to evropští a slovenští politici uvědomí?”

Bývalý předseda vlády Ján Čarnogurský komentoval aktuální dění v mezinárodní politice s narážkou na slabý výkon amerických systémů protivzdušné obrany (PVO) typu Patriot, které nezabránily nedávným útokům jemenských povstalců na ropné rafinerie v Saúdské Arábii, zatímco jejich ruský ekvivalent S-300 resp. S-400 je mnohem úspěšnější na území Sýrie a je také jednou ze záruk toho, že USA raději v rámci odvetné akce nezaútočí na Írán, který podle nich stojí za útoky na Saudskou Arábii.

Čarnogurský v neděli na Facebooku uvedl, že v uplynulých dnech zachytil v médiích dvě statistiky. 
Podle jedné z nich země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) již v roce 2015 překonaly v objemu hospodářství země G7 (USA, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Kanada, Japonsko).

“Podle druhé statistiky, jakási americká agentura dělala průzkum veřejného mínění v Evropě na otázky zahraniční politiky. Na otázku: … Kdyby vypukla válka mezi USA a Ruskem, na které straně by měla stát vaše země? 
20 % respondentů na Slovensku si přálo, abychom stáli na ruské straně a jen 6% (nebo 8%?), abychom stáli
na americké straně. Je to nejvíce v Evropě.”

Slováci podle bývalého předního politika Čarnogurského odpověděli správně. 
“Většina si přála, nejen na Slovensku, ale ve všech zkoumaných zemích, abychom se do toho nemíchali,
ale to je pochopitelné.

Jemenští Hutiové (které podporuje Írán) zaútočili drony na naftové zařízení v Saúdské Arábii a polovinu zničili. Saúdská Arábie předtím nakoupila za miliardy dolarů americký protiraketový systém Patriot, který totálně selhal.”

Pro srovnání uvedl, že na ruskou leteckou základnu Hmeimin v Sýrii pravidelně útočí drony islámských teroristů, ale zatím bezúspěšně. V ruské tele-šou Večer s Vladimirem Solovjevem izraelský expert Jakov Kedmi řekl, že USA si nemohou dovolit zaútočit na Írán, protože nemají takovou silnou armádu, aby ho bleskově porazily a během války s Íránem by zcela uvolnily ruce Číně na Dálném východě, která by ho ovládla.”

Čarnogurský i proto tvrdí, že “USA jako světový hegemon skončily”.”
Kdy si to evropští a slovenští politici uvědomí a odváží se to nahlas říct.”

Ján Čarnogurský před týdnem vystoupil na Výboru pro lidská práva OBSE ve Varšavě jménem Slovensko-ruské společnosti proti sankcím vůči Krymu.

“Ve čtvrtek jsem zase vystoupil v Moskvě na konferenci rusko-čínského podnikatelského sdružení o vztahu Evropy a trojce Rusko-Čína-USA.”

“Připomínám, že ve čtvrtek 3. října o 17. hodině bude na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě další demonstrace proti základnám NATO resp. USA na Slovensku.”

https://www.hlavnespravy.sk/jan-carnogursky-o-tom-ktore-systemy-pvo-vladnu-svetu-usa-ako-svetovy-hegemon-skoncili-kedy-si-europski-slovenski-politici-uvedomia/1901711

sdílet na