USA evakuují stanici CIA z ukrajinského hlavího města 

Americké úřady přestěhovaly pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA) z ukrajinského hlavního města Kyjeva, a to na pozadí údajně hrozící ruské invaze.

Rozhodnutí, o němž v úterý informoval americký deník The New York Times, znamená, že pracovníci CIA budou místo toho umístěni ve Lvově, největším městě na západě země, poblíž hranic s Polskem.

Podle Timesů by toto rozhodnutí, přijaté z bezpečnostních důvodů, mohlo způsobit, že Spojené státy nebudou mít přehled o ruských aktivitách na Ukrajině, a mohlo by ztížit probíhající americkou misi zaměřenou na získávání zpravodajských informací v této zemi. V poslední době důstojníci pracují na odhalování různých údajných ruských spiknutí s cílem svrhnout vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

USA v naléhavém případě evakuují velvyslanectvíVÍCE ČTĚTE ZDE: USA urychleně evakuují velvyslanectví
Krok Bílého domu k přemístění CIA následuje po pondělním rozhodnutí dočasně přemístit do Lvova také americké diplomaty. Tento konzulát bude nadále fungovat jako obvykle a v hlavním městě zůstane malý počet zaměstnanců. Mluvčí Bílého domu Ned Price na dotaz na pondělním brífinku odmítl sdělit přesný počet.

V pondělí rovněž zaznělo doporučení amerického ministerstva zahraničí, aby američtí občané opustili Bělorusko a Podněstří, separatistický region v Moldavsku. Občané USA již byli vyzváni, aby opustili Ukrajinu.

Včerejší oznámení CIA o přesunu vojsk přichází uprostřed obav z hrozící ruské invaze, přestože Moskva včera zahájila stahování svých vojsk od ukrajinských hranic, protože vojenská cvičení se chýlí ke konci. USA považovaly společný bojový výcvik za předstupeň ruské invaze na Ukrajinu a odsun ruských vojsk nepovažovaly za “ověřený”.
Ailis Halligan
PHOTO: Kiev, Ukraine. © Getty Images / John Coletti

sdíletj na

4.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
16. 2. 2022 22:04

JEN SE MODLÍM , ABY SE NĚCO PODOBNÉHO UDÁLO I V ČR !!! Možná by jsme se dočkali odchodu CIA & KULTURNÍHO CENTRA * ZION-ORLOSUPŮ směrem do germánské,nebo lépe DOMŮ za louži- tam kde patří
Zbožné to přání , já vím

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
krtek
16. 2. 2022 22:17

To má nějaký jiný, nám zatím neznámý důvod. Anglosasové jsou zákeřní, sobečtí a vypočítaví.

Frank
17. 2. 2022 00:54
Odpovědět  krtek

Přesně.

Bozena K
17. 2. 2022 17:47

Jak je to možné, že USA má expozituru CIA v Kyjevě ??? Přece Praha vyhnala několik stovek ruských občanů z jejich velvyslanectví s tím, že jsou to agenti… a američtí agenti můžou být na ambasádách ???

BB Rad
17. 2. 2022 22:13
Odpovědět  Bozena K

ASI TAK , JAK JE MOŽNÉ, ŽE ČR TAKÉ ŘÍDÍ cia a tzv. Americké kulturní centrum a
– KUUUUWA NIKDO SE NEDIVÍ !!!