“USA by měly zavřít ústa”

“USA musí zavřít ústa.” Proč Severní mořská trasa zůstane ruskou.

Rada federace Ruské federace uvedla, co je za touhou USA připravit Rusko o právo na severní mořskou trasu.

Američané se obávají Severní cesty ze stejného důvodu jako se obávají Nord Stream2 kvůli jejich zkapalněnému plynu – je to nespravedlivá konkurence, řekl člen Rady Federace Franz Klincevič.

Severní mořská cesta, která leží v teritoriálních vodách Ruské federace, byla, bude a zůstane ruskou.
Naše vojenské jednotky se nacházejí na území Ruské federace, a to souvisí se zajištěním bezpečnosti průchodů civilních plavidel. Navigace, nouzové situace a doprovod to vše dnes zajistit bez armády je velmi obtížné,“ řekl Klincevič portálu Baltnews.

“Bez ohledu na to, jak se vyvíjely vztahy s energetickými zdroji, lidé vždy obchodovali, lidé vždy chtěli jíst
a chtěli žít normálně. A to znamená, že se vždy budou přepravovat všechny druhy zboží. Proto pánové zavřete ústa, seďte a mlčte a dívejte se na to, jak se bude zvedat Ruská federace – výš a výš, a vy ji už nedokážete dohnat,“ shrnul Klincevič.

Dříve srbský novinář Zoran Miloševič ve svém článku k publikaci „Pečat“ popsal, jak USA propagují myšlenku, že by se Severní mořská trasa měla stát obecnou, a nejen ruskou. 

Podle novináře Washington věří, že Rusko by mělo stáhnout své jednotky ze svých arktických oblastí.

Američané také požadovali, aby Čína přestala investovat do infrastruktury ruské Severní mořské trasy
a uzavřela stanice na Islandu a v Norsku, a kanadským představitelům dali jasně najevo, že „by měli zapomenout na své právo na severozápadní arktický koridor“.

Připomeňme, že američtí představitelé opakovaně vyjádřili svůj názor na potřebu čelit rostoucímu ruskému vlivu v Arktidě.

Ministr zahraničí Mike Pompeo tedy vyjádřil znepokojení nad „ruskými nároky“ na mezinárodní vody Severní mořské trasy moře a plánem ji spojit s čínskou “Hedvábnou stezkou”.

A bývalý poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa John Bolton slíbil, že Washington bude po uvedení nových ledoborců do provozu po celý rok v Arktidě.

https://baltnews.lt/Russia_West/20191015/1019531380/SShA-nado-zakhlopnut-rot-Pochemu-Severnyy-morskoy-put-ostanetsya-russkim.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

sdílet na