USA aktivně pracují na odložení certifikace Nord Stream 2 – Nulandová

Amerika spolupracuje s partnery z EU na zastavení certifikace plynovodu Nord Stream 2 a vybízí Německo, aby mu nedalo oficiální souhlas, uvedla náměstekyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti.

Victoria Nulandová na úterním tiskovém briefingu také poznamenala, že Washington zvažuje další sankce proti systému, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu.

Nord Stream 2 byl dokončen v září, ale ještě nebyl certifikován a ještě nezahájil provoz. Přímo propojuje Rusko s Německem a odstraňuje jakékoli země třetích stran, které by mohly výrazně snížit cenu plynu. Washington systém opakovaně posvětil a tvrdil, že ohrožuje evropskou „energetickou bezpečnost“, zatímco někteří obvinili USA, že se cynicky snaží zastavit plynovod, aby mohly prodávat zkapalněný zemní plyn (LNG) na kontinent.

„To, co nyní děláme, je spolupráce s Němci, spolupráce s EU, abychom zpomalili jejich úvahy o implementaci plynovodu,“ řekla. „Tato německá vláda k tomu podnikla významné kroky a také znovu potvrdila dohodu, kterou jsme měli s předchozí vládou, pokud jde o to, co se stane s Nord Stream 2 – konkrétně je pozastaveno, pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu.“

Schválení projektu, které mohlo přijít tento měsíc, bylo v polovině listopadu pozastaveno německou spolkovou síťovou agenturou Bundesnetzagentur kvůli regulačnímu problému týkajícímu se nedostatku prostor operátora v Německu. Navzdory tomu, že Berlín označil zpoždění za pouhý přechodný krok, zdá se, že se Spojené státy pokoušejí, aby bylo trvalé.

Začátkem tohoto týdne vlivný německý politik Michael Kretschmer, premiér Saska, naznačil, že Amerika vykolejila kontroverzní plynovod ze svých sobeckých ekonomických důvodů.

„To, co nás všechny v posledních měsících nejvíce zaměstnávalo, je plynovod Nord Stream 2, který byl „napadán“ Američany z důvodů vlastního zájmu o energetickou politiku,“ řekl Kretschmer.

Amerika „napadala“ Nord Stream 2 ve vlastním zájmu

Odpor USA proti kontroverznímu plynovodu je čistě sobecký, tvrdí místní politik

USA vykolejily kontroverzní plynovod Nord Stream 2 jen kvůli svým vlastním ekonomickým zájmům a Německo si musí uvědomit, že je závislé na ruském plynu, řekl v pondělí premiér Saska.

Michael Kretschmer v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung označil kritiku ropovodu za „špatnou“. Kretschmer, který stojí v čele německého státu od roku 2017, působí také ve výboru pro zahraniční věci a je členem skupiny německo-ruského přátelství.

Nord Stream 2 byl dokončen v září a nyní spojuje Rusko s Německem, aniž by procházel jakoukoli třetí zemí. To znamená, že po zahájení provozu bude tranzit plynu méně závislý na třetích stranách, čímž se sníží cena komodity. Musí však ještě získat certifikaci, takže potrubí zůstává nečinné.

„To, co nás všechny v posledních měsících zaměstnávalo nejvíce, je plynovod Nord Stream 2, který byl napadán Američany z důvodů vlastního zájmu o energetickou politiku a nyní je kritizován i jednotlivými stranami v Německu,“ řekl Kretschmer. že někteří vysoce postavení členové nově vytvořené federální vlády, včetně členů Strany zelených, jsou proti jeho certifikaci.

Washington opakovaně schválil plynovod a tvrdil, že ohrožuje evropskou „energetickou bezpečnost“. Někteří tvrdili, že USA jsou motivovány svou vlastní touhou prodávat kontinentu zkapalněný zemní plyn (LNG) a jde pouze o ekonomickou kalkulaci.

„Věřím, že je to špatně.“ Na jedné straně musíte vidět ekonomické zájmy Ameriky a na druhé straně to, že jsme závislí na ruském plynu,“ pokračoval Kretschmer.

Schválení plynovodu, které mohlo přijít tento měsíc, bylo pozastaveno v polovině listopadu poté, co německá spolková síťová agentura Bundesnetzagentur trvala na tom, aby provozovatel Nord Stream 2 AG vytvořil německou dceřinou společnost. Německé ministerstvo energetiky označilo pozastavení za regulační problém a dočasný krok a proces bude obnoven, až firma přesune svou základnu.

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na