nezařazenépolitika

Učinit vakcíny Covid-19 politickými bylo velkou chybou části EU, říká maďarský FM Szijjarto RT poté, co dostal svůj Sputnik V

Zkušenosti Maďarska se společným očkovacím programem EU byly frustrující a Brusel nedokázal zajistit stálý přísun vakcín. Místo toho Budapešť zajistila vakcíny jinde, uvedl tamní ministr zahraničí.

Peter Szijjarto promluvil s RT v neděli, několik dní poté, co dostal vakcínu Sputnik V ruské výroby. Ministr uvedl, že nezaznamenal žádné vedlejší účinky.

Během očkování ani po něm jsem nic necítil. První výstřel jsem dostal večer v pátek, takže vám mohu říci, že zatím je to dobré.

Maďarsko má v příštích dvou týdnech obdržet přibližně 700 000 dalších dávek Sputniku V, potvrdil Szijjarto.

Rozhodnutí nečekat na regulační orgány EU a nezávisle si obstarat vakcíny z Ruska a Číny výrazně posílilo očkovací úsilí Maďarska, bylo však kritizováno některými budapešťskými partnery v bloku. Zhruba polovina z těch, kteří dostali v zemi vakcínu Covid-19, byla podle Szijjarta očkována jednou z „východních vakcín“ .

“Více než 1,5 milionu Maďarů již bylo očkováno, a to by nebylo možné, kdybychom se nerozhodli koupit vakcínu také z východu.” Vakcína pro nás není otázkou ideologie, jde o záchranu životů, “ řekl.

Asi 700 000 lidí dostalo první injekci východní vakcíny, takže je snadné vypočítat, v jaké nejhorší pozici bychom byli, kdybychom si nekoupili čínské a ruské vakcíny.

Když hovořil o nedostatcích společné reakce EU na pandemii a problémech, s nimiž se blok setkal při zavedení jednotného očkování, Szijjarto uvedl, že učinit to politickým od samého začátku byla velká chyba a na rozdíl od některých západoevropských zemí Maďarsko nikdy nepřijalo ideologický přístup k očkování.

Z otázky vakcíny jsme nikdy nevytvořili otázku ideologie. Obrovskou chybou, k níž došlo, řekněme, v jiných částech Evropy, bylo to, že z otázky vakcín vznikla otázka ideologie.

Zkušenosti Budapešti s očkováním EU se ukázaly jako frustrující, uvedl ministr zahraničí. I když nedostatek vakcín sám o sobě by byl docela srozumitelný a snesitelný, vysoce zpolitizovaná kritika, které čelila v souvislosti s obratem na východ, byla nespravedlivá.

“Neřekl bych špatné slovo … kdyby na nás nezaútočili, že jsme hledali jiné směry.” To bylo nejvíce frustrující, že i když se ukázalo, že zásilky spravované a koordinované Bruselem nejsou uspokojivé, byli jsme pod útokem stejných lidí, stejných byrokratů, stejných politiků [protože] chceme koupit další vakcíny pro naše vlastní lidi. “

Szijjarto objasnil, že pravidla bloku eu jasně umožňují národním regulačním orgánům členů udělit schválení léků pro nouzové použití bez čekání na zbytek unie.

Zdá se, že se situace nyní mění, a stále více evropských zemí požaduje schválení Sputniku V. Není to poprvé, co členové eu nenápadně následovali Budapešť poté, co na ni za své činy původně zaútočili, poznamenal Szijjarto.

“Ve skutečnosti jsme na to zvyklí.” Cokoli děláme tady v Maďarsku, je okamžitě napadeno a pár měsíců nebo let poté, co je všichni následují, “ řekl ministr. “Samozřejmě nám nikdo nedává zásluhy za to, že jsme první, ale takto politika nefunguje.”

sdíletj na