Turecké Soylu: 76 358 migrantů míří na hranici

Turecký ministr vnitra Suleyman Soylu v příspěvku na Twitteru tvrdí, že přes hraniční město Edirne v neděli ráno prošlo 76 358 migrantů na cestě k hraničnímu přechodu s Řeckem.

“K 09.55 hodin je počet přistěhovalců, kteří opouštějí naši zemi přes Edirne, 76 tisíc 358,” řekl podle tiskové agentury Demiroren Soylu.

Turecko otevřelo své hranice migrantům, aby se dostali do EU, a pomohla jim tím, že do Edirne poskytl autobusy.

Dendias žádá setkání ministrů zahraničních věcí EU o migraci

Ministr zahraničí Nikos Dendias byl v sobotu zaneprázdněn kontaktováním svých protějšků v několika evropských zemích, jakož i vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnost Josepa Borrella Fontellese, kterého požádal o svolání mimořádného zasedání Rady EU pro zahraniční věci.

Dendias také telefonicky hovořil s tureckým ministrem zahraničí Mevlutem Cavusoglu, bulharskou Ekaterinou Zakharieva, severním Makedonií Nikola Dimitrovem a rakouským Alexandrem Schallenbergem. Se třemi posledními třemi diskutoval o pravděpodobnosti explozivního růstu migračních toků po rozhodnutí Turecka otevřít své hranice a přimět migranty žijící na jeho území k odchodu do zemí EU.

Evropští úředníci vyjádřili podporu úsilí Řecka a Bulharska o ochranu hranic s Tureckem.

Kancelář předsedy Evropské rady Charles Michel ve svém prohlášení prohlásila, že „v posledních dnech byl prezident Michel … v úzkém kontaktu s premiérem Mitsotakisem a premiérem Borissovem, aby sledoval migrační situaci. EU je aktivně aktivní se zavázala podporovat prohlášení EU-Turecko a podporovat Řecko a Bulharsko při ochraně vnějších hranic EU. “

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v německém tweetu vyjádřil svou podporu a zopakoval prohlášení ministra vnitra, že Rakousko je připraveno vyslat policisty, aby pomohli:

„Situace jako v roce 2015 se nikdy nesmí opakovat. Naším cílem musí být řádná ochrana vnějších hranic EU (a) zastavení nelegálních migrantů … Rakousko je také připraveno podpořit země na vnější hranici dalšími policisty, jako je Interiér Ministr @ Karlnehammer včera zdůraznil. Pokud bude ochrana vnějších hranic EU neúspěšná, bude Rakousko své hranice chránit, “uvedl Kurtz.

Na druhé straně turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu agresivně odpověděl na pípání Dendiase, který uvedl, že odpověď Řecka byla sebekázní a že „dodržování mezinárodního práva je silnější než jakákoli delikvence“.

Cavusoglu to zveřejnil v odpovědi:

„Podívej se, kdo nás přednáší o mezinárodním právu! Nestydatě házejí bomby slzných plynů na tisíce nevinných hromádek u svých bran. Nemáme povinnost zastavit lidi opouštějící naši zemi, ale #Greece je povinen s nimi zacházet jako s lidmi bytosti! “

Zdroje řecké policie tvrdí, že od 18 hodin místního času migranti házeli za hranicemi nejméně 20 kanystrů na slzný plyn. Znaky ukazují, že kanystry pocházejí nebo patřily turecké policii.

Řecké síly odmítají pokusy o překročení hranic

Migranti hromadící se na řecko-tureckých hranicích přes noc provedli asi 9 600 pokusů o vstup do Řecka, uvedl v neděli ministr obrany Alkiviadis Stefanis.

Všechny pokusy byly úspěšně zmařeny, řekl Stefanis před odjezdem do pohraniční oblasti.

Podle odhadů úřadů na hraničním přechodu Kastanies čeká na přechod do Řecka nejméně 3 000 migrantů.

Celou noc bylo napětí, které vyvrcholilo kolem 2. hodiny ráno, když se mnoho mladých migrantů pokusilo vstoupit do Řecka z místa severně od hraničního přechodu, kde není plot.

Řecká armáda a policie dostali zprávu o pokusu o narušení téměř půl hodiny před tím, než k němu došlo, a zabránili davu v překročení hranic.

Přes noc přistálo na ostrov Lesvos také asi 220 migrantů a uprchlíků lodí.

sdíletj na