Trump podepsal zákon pro financování protestujících v HK, Čína se vážně zlobí a hovoří o zlém záměru

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon umožňující financování protestujících v Hong Kongu.

Čínský ministr zahraničních věcí takový krok odsoudil a označil jej za zlověstný záměr na úrovni spiknutí, které je ovšem odsouzeno k nezdaru. Zákon povede pouze k růstu vzájemného napětí a k uvědomění hegemonické povahy USA. Spojené státy vytváří falešnou realitu, která má zmást posuzování dobra a zla, když veřejně podporují kriminální a násilné činy protestujících včetně vandalismu a násilí na nevinných pro čínsky laděných obyvatelích.

Státní tisková agentura vydala také prohlášení v tom smyslu, že pro Hong Kong stále platí systém “jedné země a dvou správních systémů”. Státní média také vyzvala USA a další spojence hongkongské opozice, aby nepodceňovali odhodlání Číny bránit prosperitu a stabilitu Hong Kongu a již zmíněný systém jeho správy a také odhodlání, možnosti a schopnosti bránit územní celistvost, suverenitu, bezpečnost, růst a práva.

Silný odpor vůči zákonu vyslovilo také vedení Hong Kongu, které jeho podpis označilo za špatný signál, který nijak nepřispívá k řešení situace. Zákon také negativně ovlivní vzájemné vztahy mezi USA a Hong Kongem. Vedení města varovalo USA před možnou odvetnou reakcí Číny. 

Trump při podpisu zákona uvedl, že tak činí z úcty k Číně, prezidentu Xi a lidu Hong Kongu. Zákon by měl podpořit přátelské řešení vzájemných rozporů mezi Čínou a Hong Kongem s cílem dosáhnout míru a prosperity pro všechny zúčastněné.

Nový americký zákon má především jednou ročně vyhodnocovat, zda je Hong Kong i nadále dostatečně autonomní, aby si mohl podržet zvláštní obchodní status, který podporuje rozvoj jeho ekonomiky.
https://bit.ly/2PfPh4b

https://s.abcnews.com/images/International/hong-kong-gty-er-191128_hpMain_16x9_992.jpg

ABC News
https://abc30.com/trump-signs-hong-kong-human-rights-act-protesters-celebrate-with-american-flags/5724195/

https://media2.s-nbcnews.com/j/newscms/2019_48/3124596/191128-trump-hong-kong-mc-10245_ac633850a291f742c5f85659a5a374fb.fit-2000w.JPG

NBC News
https://www.nbcnews.com/news/world/beijing-hits-out-after-trump-signs-laws-backing-hong-kong-n1092991

sdíletj na