Trauma a odolnost: jak Itálie žije díky masivnímu uzavření kvůli koronavirusu

V Itálii již zemřelo více než 1400 lidí a asi 18 000 lidí je nemocných z Covid-19, zatímco asi 2 000 je již vyléčeno. Uprostřed nouzové situace musí Italové přežít uprostřed vězení.

Než slunce zapadne, je tu neuvěřitelná relace se speciálními efekty, kterou poskytuje stejná realita: tisíce lidí chodí do oken svých budov a zpívají unisono, aby se necítily osamoceně před nuceným zákazem vycházení uvaleným tento týden italskskou vládou k zastavení koronavirusu. 

Stalo se to již v Sieně, Neapoli, Turíně a Římě. Tato pandemie, která vše narušila, je horečnatá potřeba cítit se naživu, která vede obyvatele Itálie k tomu, aby se pokusili uniknout z každodenního života tak ponurým, jak je neskutečný, téměř jako by to byl horor. 

Většina konverzací probíhá přes obrazovky. A o ničem jiném se nemluví. Na ulici panuje nedůvěra. Jakákoli hrozba kašle nebo kýchání přitahuje oči. Mnozí jdou s obličejovými maskami a je zachována minimální vzdálenost požadovaný zákonem.

V kdysi chaotickém Římě mlčí hluchý. Umožňuje slyšet i štěkání psů. Už neexistují žádní turisté, ti samí, kteří stále přicházeli dokonce na vrcholu terorismu v Evropě. Provoz zmizel. Pohřby,  fotbalové zápasy odloženy. 

Žena v masce chodí, zatímco italská vláda pokračuje v restriktivních pohybových opatřeních v boji proti vypuknutí koronaviru, v Turíně, Itálie, 14. března 2020.
Žena v masce chodí, zatímco italská vláda pokračuje v restriktivních pohybových opatřeních v boji proti propuknutí koronaviry, v Turíně, Itálie, 14. března 2020. © Massimo Pinca / Reuters

Všechny obchody, které nejsou nezbytné pro přežití, byly uzavřeny a zůstanou tak do 3. dubna, posledního dne masivní karantény, podle toho, co řekla vláda. Pouze lékárny a supermarkety nadále pracují tak tvrdě, jak mohou, nyní střeženy bezpečnostními agenty, kteří regulují vstupy zákazníků.

Fronty jsou dlouhé. S ohledem na nejistotu lidé nadále vytvářejí rezervy. Produkty mizí rychleji, než je mohou zaměstnanci nahradit. Některé, jako dezinfekční gel a alkohol, byly prodávány celé dny. 

Sestry a lékaři, včetně vyčerpaných, kteří pracují na frontových liniích na severu země, i nadále žádají občany, aby zůstali doma. Tolik, že v sítích se zrodil hashtag #StateACasa (#QuedateEnCasa). 

“Všechno bude v pořádku”, přečtěte si nálepky, které lidé nechávají v autech nebo uvíznou na stěnách. „Pokud budou všichni dodržovat tato pravidla, země odejde před mimořádnou událostí,“ opakoval italský premiér Giuseppe Conte. 

Muž sleduje z balkonu bytu nápis s nápisem „Andrá Tutto Bene“ - „všechno bude v pořádku“, což je věta, která se stala symbolem naděje v koronavírovou krizi v Itálii, zatímco italská vláda pokračuje omezující pohybová opatření k boji proti propuknutí koronaviry v Miláně v Itálii dne 14. března 2020.
Muž sleduje z balkonu bytu nápis s nápisem „Andrá Tutto Bene“ – „všechno bude v pořádku“, což je věta, která se stala symbolem naděje v koronavírovou krizi v Itálii, zatímco italská vláda pokračuje omezující pohybová opatření k boji proti propuknutí koronaviry v Miláně v Itálii dne 14. března 2020. © Daniele Mascolo / Reuters

Na silnicích a náměstích jsou policejní kontrolní stanoviště. Sledují ty, kdo jsou na ulici, a žádají je, aby podepsali dokument uvádějící, že chodí do práce nebo mají naléhavé zdravotní problémy nebo problémy (například kupují jídlo), což jsou jediné důvody, proč mohou být pryč z domova. 

Trestem jsou ekonomické sankce a dokonce i vězení. A některé již byly sankcionovány. V Miláně bylo deset lidí odsouzeno za oslavu získání titulu v parku. V Agrigento (Sicílie) bylo 48 lidí zablokováno a pokutováno za pohřeb. V Novara bylo při setkání ve škole odsouzeno deset učitelů. 

Znepokojující byly také obrazy nepokojů v asi třiceti italských věznicích, ke kterým došlo v neděli a pondělí poté, co se úřady rozhodly přerušit návštěvy vězňů s jejich rodinami.

Spekulace o bioterorismu a ekonomické škody z Covid-19

Zmatek populace vyvolal také všechny druhy spekulací a úvah. “To je biologický terorismus.” Někdo nás nutí platit. Kdo bude vakcínu vyrábět? “Tvrdila letuška evropské letecké společnosti, která uzavřela své lety do Itálie. “Jaká situace.” Vypadá to jako noční můra, “komentovala Francesca, soused z římské čtvrti Monteverde.

Italové přivítali pomoc z Číny, kterou tento týden poslala plazmu, drogy a devět techniků, zatímco nedostatek pomoci ze strany partnerů v Evropské unii Řím podrážel.

Ne nadarmo. Několik evropských zemí dokonce omezilo letecké spojení s Itálií, zatímco Slovinsko, země, která sdílí pozemní hranici s Itálí, dokonce vytvořilo překážky pro vstup vozidel ze sousední země. 

Lidé zpívají ze svého domovského okna během „flashmob“ zahájeného v Itálii, aby sjednotili lidi a pokusili se vypořádat se s nouzovým stavem coronavirus, v italské čtvrti Pigneto, 14. března 2020 .
Lidé zpívají ze svého domovského okna během „flashmob“ zahájeného v Itálii, aby sjednotili lidi a pokusili se vypořádat se s nouzovým stavem coronavirus, v italské čtvrti Pigneto, 14. března 2020 . © Angelo Carconi / EFE / EPA

„Konečně Evropská centrální banka (ECB) souhlasila s poskytnutím větší fiskální flexibility Itálii,“ uvedly v řadě italských novin, poté, co evropské orgány přijaly plán na řešení mimořádné situace ve výši 25 000 milionů EUR (od možné paralýzy průmyslových řetězců k drastickému poklesu cestovního ruchu).

Hospodářská škoda by mohla být nevyčíslitelná a hrozí, že převýší již tak vysoký veřejný dluh země. Kavárny, restaurace, muzea, kina, divadla, tělocvičny, školy, univerzity, kadeřnictví, diskotéky, arkády a kosmetická centra budou uzavřeny do začátku příštího měsíce. 

Veškeré informace o koronaviru nadále. mohou občané získat v italském tisku v kioskách, protože distributoři a prodejci novin ještě nebyli zahrnuti do obchodů, které byly nuceny uzavřít. 
Irene Savio

sdíletj na