To jste slyšeli? Babiš řekl Merkelové něco neskutečného. Ta koukala! FOTO+VIDEO

Andrej Babiš (ANO) promluvil na summitu V4 v Bratislavě, kam na společná jednání přiletěla i Angela Merkelová. Podívejte se sami, co jí český předseda vlády sdělil.

Ve čtvrtek zamířil český premiér Andrej Babiš (ANO) do Bratislavy na schůzku premiérů Visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jednali o spolupráci a o řešení migrační krize, která je sice v posledních letech na ústupu, ale především v Africe čekají tisíce dalších mladých mužů, kteří doufají, že se dostanou do Evropy, o které často mají velmi přehnané představy.

Po jednání předstoupilo pět politiků před novináře a na takřka hodinové tiskové konferenci zástupcům médií předestřeli, že se shodli na tom, že je třeba migrační krizi řešit už v místech, kde vzniká. Když se dostal ke slovu český předseda vlády Babiš a začal mluvit, Merkelová na něj chvíli nevěřícně hleděla.

„My jsme vlastně občas v tý pozici, že nejsme solidární a jenom vlastně dostáváme peníze,“ začal Babiš zvolna, když hodnotil občasné kritické komentáře západní části EU směrem k části východní.

„Tak vážený, bylo by dobré vědět, že z těchto čtyř krajin, které tady stojí, každý rok odchází 50 miliard euro dividend. To je taky významné číslo. To jsou ty debaty, které my taky vedeme, a bylo by dobré, aby to tady zaznělo,“ uvedl premiér.

Navázal tím nepřímo na myšlenky francouzského ekonoma Thomase Pikettyho, který tvrdí, že postkomunistické země na členství v EU jednoznačně prodělaly. Dokonce je toho názoru, že jsou poraženými národy, pokud jde o členství v tomto evropském společenství.

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí nedostatku vděčnosti za obrovské sumy veřejných peněz, které ze svých daní posílají na východ. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly. Ve skutečnosti, když se podíváme na čísla, mají ti Češi a Poláci pravdu. Po kolapsu komunismu se postupně západní investoři (především Němci) stali majiteli významné části kapitálu v postkomunistické Evropě. Když vezmeme celkový objem fixního kapitálu (včetně budov), patří jim čtvrtina,“ napsal v lednu letošního roku na svůj blog Piketty.

Piketty přitom cituje data svého spolupracovníka Filipa Novokmeta. Výstižné je srovnání, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku. A kolik sem naopak přišlo na evropských dotacích. Podle oficiálních statistik Eurostatu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách „odkloněno“ 7,6 procenta HDP. „V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu „vrátilo“ 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let. Roční minus dosahuje 241 miliard korun. V přepočtu na výkon ekonomiky to dělá minus 5,7 procenta HDP,“ jak uvedla analytička Lenka Zlámalová v březnu na serveru Echo24.cz v článku „Z Česka se stal krmelec Evropy“.

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
11. 2. 2019 23:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Ano za tohle si zaslouží plusový body. Také by to ale chtělo aby řekl co hodlá podniknout, aby se už z naší republiky neodkláněly ty šílený miliardy. Abychom už nebyli “krmelcem Evropy”.
Teď objíždí Evropu americký revizor, dneska Maďarsko, ještě Slovensko a Polsko. Zajímalo by mě o čem jednali, jaké notičky přivezl. Ta omáčka co je puštěná do éteru, to určitě není.

Editor
11. 2. 2019 23:47
Odpovědět  Janinna

teda styď se. Abychom a ne aby jsme. Hrůza!!!!! Ovšem otázka je, nakolik jí to opravdu řekl.

Editor
12. 2. 2019 00:24
Odpovědět  scipio

Ale no joooo:)) tak to opravím a nekomentuju.

Editor
12. 2. 2019 00:27
Odpovědět  Janinna

Si člověk občas potřebuje zgustnout a vychutnat 😛

Editor
12. 2. 2019 00:34
Odpovědět  scipio

Tak u mě si užiješ??… i když nevím proč mluvím v budoucím času, užíváš:))
Ujišťuji tě, že to není poprvé a ani naposledy.

Editor
12. 2. 2019 00:39
Odpovědět  Janinna

No to je právě to pravé ořechové.

Editor
11. 2. 2019 23:53
Odpovědět  josh-xy

mám obavu, že b) je správně.

Editor
12. 2. 2019 00:06
Odpovědět  josh-xy

Asi Petr Iljič Čajkovskij + 😛 Jinak, kdysi zavedl Adolf, když nevěděl co s rukama, že je držel, jako by si kryl nádobíčko. Za nás se tomuto postoji říkalo “Urukvajec”

Editor
12. 2. 2019 00:41
Odpovědět  scipio

Urukvajec je jako když stojíš ve zdi při trestňáku, ruce dlaní přes dlaň jako ochrana plodnosti!

Editor
12. 2. 2019 00:25
Odpovědět  josh-xy

Také myslím, že b) je správně.