nezařazené

Tisíce lidí blokují silnice napříč Srbskem kvůli protivládním protestům

4.12.2021

Podíl

Tisíce lidí zablokovaly silnice po celém Srbsku na protivládní demonstraci zaměřené na dva nové zákony, které podle ekologů umožní zahraničním společnostem využívat místní zdroje.

Srbská vláda nabídla těžební práva dvěma společnostem, čínskému těžaři mědi Zijin a Rio Tinto. Zelení aktivisté tvrdí, že projekty znečišťují půdu a vodu v balkánské zemi.

Protest je bolest hlavy pro vládnoucí Lidovou pokrokovou stranu vedenou prezidentem Aleksandarem Vučičem před parlamentními a prezidentskými volbami v příštím roce.

Tisíce lidí se shromáždily na hlavním mostě v hlavním městě Bělehradě a skandovaly „Rio Tinto jděte pryč od řeky Driny“.

Drželi transparenty s nápisy: „Zastavte investory, zachraňte přírodu, přírodu v Srbsku nerozdáváme“ a „Za zemi, vodu a vzduch“.

Zátarasy byly zřízeny po celém Srbsku, včetně druhého největšího města Novi Sad v západním Srbsku, v Šabacu, Uzice a Niši na jihu a v Zajecaru na východě.

“Důvodem (protestu) je ochrana naší země, vody a vzduchu. Nechceme, aby se to prodávalo levně,” řekl Stefan, student protestující v Bělehradě.

Rio Tinto slíbilo, že bude dodržovat všechny domácí i evropské ekologické normy, ale ekologové tvrdí, že jeho plánovaný lithiový důl v hodnotě 2,4 milionu dolarů by nevratně znečistil pitnou vodu v této oblasti.

Demonstranti jsou naštvaní kvůli zákonu o referendu, který byl schválen minulý měsíc a který ztíží lidem protestovat proti znečišťujícím projektům, a také kvůli novému zákonu o vyvlastnění, který státu usnadňuje získávání soukromých pozemků.

Prezident Vucic na svém instagramovém profilu zveřejnil obrázek vesnice Gornje Nedeljice, kde již Rio Tinto začalo skupovat pozemky pro svůj budoucí projekt lithia.

Vučič řekl, že jakmile bude dokončena environmentální studie projektu, vypíše referendum, které lidem umožní rozhodnout, zda má projekt projít.

„Vše, co dnes postavíme, necháváme našim dětem,“ napsal Vucic na Instagram.

sdíletj na