Tisíce Iráčanů se shromažďují a požadují stažení amerických jednotek – VIDEO

Demonstranti v Bagdádu, kteří usilují o výzvu mocného šiitského vůdce Muqtada al-Sadr, požadují ukončení „cizích zásahů“.od Linah Alsaafin. 24. ledna 2020

Bagdád, Irák – Vzhledem k tomu, že tisíce Iráčanů směřovaly do luxusní čtvrti Bagdád, které respektovaly výzvy šiádského duchovního Muqtada al-Sadr,  aby se zúčastnily milionového pochodu, musely se potýkat s uzavíráním silnic a těžší než obvyklá bezpečnostní přítomnost.

Sadr, šéf Sairoonu, největší koaliční blok v parlamentu, vydělával na rostoucím regionálním napětí, které stoupalo poté, co Spojené státy zavraždily íránský vojenský generál Qassem Soleimani na irácké půdě.

3. ledna americký vojenský dronský úder také zabil Abu Mahdiho al-Muhandise, iráckého velitele proiránského milice Hashd al-Shabi (nazývaného také lidové síly mobilizace nebo PMF).

Jak výzvy k ukončení rušení narůstaly, irácký parlament 5. ledna podpořil nezávaznou rezoluci, aby všechny zahraniční jednotky – včetně 5 200 amerických vojáků – opustily zemi.

Tato volání byla obnovena na páteční shromáždění v Jadriya, v sousedství, kde žijí a pracují politici.

“Dnešní protest je referendem, které žádají iráčané, kteří považují přítomnost amerických sil v zemi za nebezpečí pro ně a pro region,” řekl státní úředník Asad al-Hashemi pro Al Jazeeru.

“USA jsou důvodem korupce a všech našich nešťastí.”

Uvádí, že přítomnost USA vyvolává nesouhlas a zvyšuje pravděpodobnost, že lidé „proti tomu budou jednat v našem terénu, a tak z Iráku učiní bitevní pole pro soupeření o geopolitické zájmy.

“Chceme získat zpět naši suverenitu zpět.”

Protest Iráku 2. ledna 24

Voják stojí v budově s výhledem na protest v sousedství Jadriya v Bagdádu [Emma Francis / Al Jazeera]

Ve středu se irácký prezident Barham Saleh setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na okraji Světového ekonomického fóra v Davosu ve Švýcarsku.

Oba vůdci se shodli na potřebě udržet americké síly v Iráku, hodně ke zděšení pro-sadrských demonstrantů.

Mohammed Jasim al-Kinani, 55 let, jeden z vůdců jižního kmene Kinani, označil schůzku Salih-Trump za „nepřijatelnou“.

“Lidé by si měli vzít na sebe, aby následovali parlamentní hlasování o vyloučení amerických sil z Iráku,” řekl.

“Zbavte se amerických sil”

Počet demonstrantů navrhoval spíše desítky tisíc než milion, ale jejich požadavky na ukončení zahraničního zasahování – se zvláštním důrazem na stažení z USA – byly přesto hlasité.

Mariam, 18letá studentka středních škol, se zúčastnila protestu se svou matkou a sestrami.

„Dnes jsem tu, abych protestovala proti okupaci Spojených států amerických,“ řekla Al Jazeera. “Chceme osvobodit naši zemi od těchto řetězců útlaku. Byli jsme potlačeni a zraněni vlastními zájmy USA v regionu, takže je chceme z Iráku.”

Protest Iráku 4. ledna 24

Vedoucí kmene Mohammed Jasim al-Kinani, správně, řekl, že setkání Trump-Salih v pátek, kde se oba vůdci dohodli na zachování amerických vojáků v zemi, je „nepřijatelné“ [Emma Francis / Al Jazeera]

Kromě iráckých vlajek mělo mnoho demonstrantů, mladých i starých, svázané kolem ramen prosté bílé vlajky – pocta Sadrovu pozdnímu otci, velkému ajatolláhu Mohammadu Sadeq al-Sadr.

O starším Sadrovi bylo známo, že nosí bílý hadřík, který symbolizoval plášť, což znamená, že byl připraven na smrt kdykoli.

Thabet al-Yasiri, který je nezaměstnaný, odcestoval z jižního města Samawa.

“Je to můj první protest od protivládních demonstrací, které začaly loni v říjnu,” řekl. “Nejprve se musíme zbavit amerických sil, pak bychom se měli zaměřit na řešení vládní korupce a reforem.”

Pohybující se protestní hnutí

Mezitím oddělené a velké protivládní protestní hnutí soustředěné na Tahrirově náměstí uchopilo hlavní město a šiitskou většinu na jihu téměř čtyři měsíce, přičemž Iráčané požadovali úplné přepracování politické krajiny, předčasné volby a větší odpovědnost.

Nejméně 500 demonstrantů bylo zabito, a zatímco premiér Adel Abdul Mahdi odstoupil, nadále jedná v roli správce.

V pátek protestanti na náměstí Tahrir vysmívali Sadrův pochod jako ukázku podpory vládě.

„Sadrský proud chce ukončit cizí zásahy stejným systémem, proti kterému protestujeme,“ řekl protestující Ali Adnan, který mluvil z barikovaného mostu Jumhuriyah těsně u náměstí Tahrir.

23letý, který pochází z jižního města Basra, uvedl, že říjnové protestní hnutí je jiné, protože je „vedeno mládeží“ a není žádáno konkrétní politickou stranou.

“Chceme demokratickou, suverénní, národní a transparentní vládu – to je vše. Je nám z těchto stran a munas [politického systému založeného na kvótách] dost,” řekl Adnan.

Několik lidí v Jadriya však vyjádřilo, že se tyto dva pohyby překrývají.

“Dnešní protest v Jadriyi požaduje jednu ze stejných požadavků jako protivládní hnutí, které je ukončením zahraničních zásahů a korupce,” řekl Al Jazeera šejk Husajin Karbalai z Karbaly.

“Věříme, že USA jsou zdrojem korupce v této zemi, a to je jeden z důvodů, proč se musí zbavit našich věcí.”

ZDROJ: AL JAZEERA NEWS

sdílet na