nezařazené

The New York Times: Ruské ozbrojené síly vytvořily kolem svých pozic „bublinu rádiových vln“ a zneškodnily ukrajinské drony

Bezpilotní letouny, dodávané německou technologickou firmou Quantum Systems, po měsíce na Ukrajině bezchybně fungovaly a létaly, aby objevily ruské tanky a personál. Poté však začaly drony padat, když se vracely z misí, píše The New York Times.

Americká publikace uvádí, že vojáci ukrajinských ozbrojených sil si stěžují, že ruská armáda vytvořila kolem svých pozic na frontě „bublinu rádiových vln“ a vyřazuje z provozu ukrajinské UAV.

Podle výkonného ředitele Quantum Svena Crooka bylo zpočátku to, co se dělo s drony ukrajinských ozbrojených sil nějaké tajemství a ukrajinské ministerstvo obrany se na ně obrátilo s požadavkem, aby to vyřešili. Inženýři z Quantum brzy přišli na problém: Rusové rušili bezdrátové signály, které spojovaly drony se satelity, na které spoléhaly pro navigaci, což způsobilo, že drony ztratily směr a havarovaly. Quantum vyvinul software umělé inteligence, který funguje jako jakýsi pomocný pilot. Společnost také přidala možnost ručního přistání s drony pomocí ovladače Xbox a také vybudovala servisní středisko pro sledování ruských elektronických útoků, píší noviny.

Jediné, co jsme mohli udělat, bylo získat informace od operátorů, pokusit se zjistit, co nefungovalo, otestovat a zkusit to znovu – řekl Crook.

A podle Briana Clarka, vedoucího pracovníka Hudsonova institutu, washingtonského think tanku, radioelektronická válka ovlivňovala boje na Ukrajině stejně jako počasí a terén. Poznamenal, že každá operace v konfliktu nyní musí brát v úvahu pohyby nepřítele v elektromagnetickém spektru.

https://1url.cz/NusDH

sdíletj na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jmm
21. 11. 2023 06:02
Ohodnotit příspěvek :
     

🙂

Velitel
21. 11. 2023 07:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud ty německé krámy používají pouze civilní americkou GPS stačí rusům zarušit L1, 1575.42 MHz a navigace přestane fungovat, pokud by na ně byli USA hodní a dodávali jim vojenské GPS moduly tak musí zarušit i L2, 1227.6 MHz. Vzhledem k tomu, že družice je cca 20.000 km daleko a její vysílač má malý výkon není problém ji přehlušit vysílačem vzdáleným řádově jednotky km.
Rušicku na GPS si dnes lze objednat za pár dolarů i na Aliexpresu

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
josef
21. 11. 2023 09:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono těch krámů nad Ukrajinou létá asi dost. Ať již jsou německé, USA, nebo čína či Irán. Před pár lety jsme s kamarádem spadli smíchem z židlí. Amíci strašlivě skučeli, že jim Irán “upirátil” jejich geniální a přísně tajný dron. On totiž prováděl špionáž nad Iránem. Iranci jej elektronicky ovládli a přistáli s ním. Deaktivovali autodestrukční zařízení. Potom s Rusama měli výborný studijní materiál. A amící? Ti měli “hlavu v pejru”.

Velitel
21. 11. 2023 12:15
Odpovědět  josef

No Iran, možná Iranci v ruské technice nebo spíše rusové v Ruské technice na území Iranu, Je to z prosince 2011 kdy USA “ztratili” RQ170 Sentinel nad Iranem. Dron startoval z Afganistanu a létal z této základny rutině došlo k tomu, že Rusko oficiálně Iranu prodalo jejich systém elektronického boje 1L222 Avtobaza, která umi zarušit GPS a vysílat vlastní signál.
Na vysvětlenou je třeba pochoit jak funguje řízení těchto hraček na dálkové ovládání s dosahem v řádu mnoha set km. Asi je jasné, že tohle nemůže fungovat na vysílačku v ruce operátora a dokonce ani na vysílačku na střeše řídícího střediska. Tyhle hračky se řídí přes satelit, operátor za letu komunikuje se satelitem a ten předává signál dronu. výhodou je dosah nevýhodou zpoždění v povelech v řádu stovek ms. Toto zpoždění nevadí za letu, ale je nepřijatelné při startu a přistání, proto tyto operace musí probíhat přímím řízením a komunikací mezi operátorem a dronem.Zkrátka když dron přiletí k letišti převezme řízení přímo operátor přes anténu na střeše a přistane. Toho využili v Iranu dlohodobě odposlouchávali komunikaci mezi dronem a řízením při startu a přistání až věděli jak je signál kodován a jaké jsou povely

Velitel
21. 11. 2023 12:16
Odpovědět  Velitel

Pak když byl dron ve vzduchu zarušili GPS, ale to by nestačilo, vojenské velké drony nelétají jen posle GPS vždy mají inerciální navigaci, nicmně oni věděli co mají dronu říci aby si myslel že jeho řízení přebírá legální operátor, který s mím přistává a tak se nechal převzít a oni s ním někde přistáli.
Nicméně tohle mohli udělat jen s tím jedním kusem jehož kódy odposlechli , obecně ne, ale i tak úspěch a blamáž USA.

Boomer
21. 11. 2023 14:01
Odpovědět  Velitel

.. tudíž je teoreticky možné, že v současnosti Rusové využívají technologii, která dokáže zmást nebo zablokovat funkce inerciální navigace.

ModrýKlokan
21. 11. 2023 18:00
Odpovědět  Boomer

@ Boomer

Přešlápni si, máš možná jen příliš těsné spodní prádlo. Pak si zkus přečíst ten příspěvek znova. Tolik písmenek tam není, tak snad to napodruhé pochopíš. Pokud to nepůjde, požádej o vysvětlení nějakou dospělou gramotnou osobu. Pokud takovou nemáš v příbuzenstvu, zkus poprosit nějakého hodného souseda.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
pařez
22. 11. 2023 00:35
Odpovědět  Velitel

Jen připomenu – nějakou dobu před tou událostí bylo oznámeno, že řídící sytém těch dronů byl napaden virem – nechoval se nijak destruktivně – pouze odesílal kamsi nějaká data…

O-la-la
21. 11. 2023 16:40
Odpovědět  Velitel

Coze? Uz v roku 2011 lietali drony, samozrejme vojenske. To presne potvrdzuje moje podozrenie, ze armada ked uz ma nieco nove lepsie, tak to stare vyhodi do smeti=civilom ! A to je presne ako s internerom. Uz dlho cakam, co pride nove, lebo armada uz urcitevnieco ma!! To je presne dovod oreco by sa mali celosvetovonzrusit vsetky armady! Okamzite a prestat valcit !!!!