The New York Times: pomoc nepřišla z Evropy, ale od dlouholetého přítele – nyní je San Marino očkováno „Sputnikem V“

Po marných pokusech získat pomoc ze strany EU nebo USA, stát San Marino díky dlouhodobému přátelství s Ruskem, si zajistil dodávky vakcíny „Sputnik V“, uvádí The New York Times. 

Jak uvádí noviny, nejstarší republika opět prokázala svou nezávislost a nyní je počet Sanmarinců očkovaných alespoň první dávkou dvakrát vyšší než v Evropě.

San Marino, starobylá enkláva v severní Itálii u pobřeží Jaderského moře, je známá především jako jeden z nejmenších států na světě, ale pandemie vedla k novému smutnému rysu: byla zde zaznamenána jedna z nejvyšších úmrtností na koronaviry, píše The New York Times. 

Před šesti týdny riskoval trpasličí stát, že zůstane evropskou zemí, ve které se obyvatelstvo začalo očkovat později než všichni ostatní. Úřady počítaly s dohodou s Itálií o dodávkách vakcín, ale ta skončila fiaskem. 

Na pozadí rostoucího tlaku a výhrůžek lékařů nechodit do práce, se vláda v zoufalství obrátila k Rusku, které ho „vřele objalo “.

Podle amerického deníku San Marino dlouhodobě udržuje úzké vztahy s Ruskem a obratem obdrželo více než
7 000 dávek vakcíny „Sputnik V“, která dosud nebyla schválena evropskými ani italskými regulačními orgány pro léčiva. 

Pro malý stát s 33 tisíci obyvateli se však toto rozhodnutí jeví jako přirozené: po mnoho let přitahovalo Rusy, kteří často létají přímými lety z Moskvy do italského pobřežního města Rimini, vzdáleného pouhých 16 km od republiky. Více než 100 000 ruských turistů navštěvuje San Marino ročně v běžných dobách – tolik, že většina obchodů začala najímat rusky mluvící prodejce. 

Stopy přátelství mezi oběma zeměmi lze nalézt také v historickém centru města:
v roce 2006 zde byla postavena socha vyděšeného chlapce na památku stovek dětí zraněných, zabitých a zmrzačených při masakru ve škole v Beslanu a na státní univerzitě byla instalována busta prvního člověka, který letěl do vesmíru, sovětského kosmonauta, Jurije Gagarina. 

San Marino nepodpořilo sankce uvalené na Rusko po anexi Krymu a v roce 2019 ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštívil zemi bez zastávky v Itálii. 

Máme silné vazby z politického hlediska,“ řekl Sergio Rabini, 62letý hlavní lékař sanmarinské nemocnice, kde je jednotka intenzivní péče stále přeplněná pacienty s koronavirem. 

Podle jeho slov trpasličí stát již i dříve odmítal následovat příklad italského nebo evropského regulátora léčiv: například Viagra se zde v lékárně objevila dříve než v Evropě. 

Článek zdůrazňuje, že „Sputnik V“ je nejnovější nástroj, který Moskva používá k posílení svého vlivu v Evropě. 
Využívá výhod rozporů mezi EU s katastrofálně pomalou očkovací kampaní a některými členskými státy. 

Tento týden například slovenský ministerský předseda rezignoval uprostřed skandálu s tajnými jednáními o dodání ruské vakcíny.  Ministr zdravotnictví v San Marinu Roberto Chiavatta připustil, že rozumí těm, kdo vidí geopolitiku v ruské vakcínové diplomacii, ale pro jeho zemi bylo všechno mnohem jednodušší. 

Jedinou vakcínou dostupnou v té době na trhu byla vakcína „Sputnik V„,“ vysvětlil. Podle něj výrobci jiných vakcín oznámili, že budou spolupracovat pouze s Evropskou unií, a přímé odvolání vlády na Bidenovu administrativu a americký konzulát v Itálii k ničemu nevedly. 

Jak noviny připomínají, San Marino bylo vždy „politickou anomálií“, a jeho národní sebeurčení bylo založeno na izolaci státu od okamžiku jeho založení. 
Podle legendy je zrod země a její název spojen se jménem křesťanského kameníka Svatého Marinuse, který se skrýval před pronásledováním Římské říše a roku 301 se usadil mezi skalnatými jeskyněmi hory Titano. 

Malý stát v Apeninách je považován za jednu z nejstarších republik na světě, jeho státní systém je starý sedm století a ústava byla kodifikována v roce 1600. Tento trpasličí stát, který přežil feudalismus, Napoleona, rakouské císařství a sjednocení Itálie, pilně udržoval neutralitu ve válkách, a ve 20. století se stal rájem bohatých Italů, kteří se skrývají před daněmi a oblíbeným cílem bezcelních nákupů. 

San Marino není součástí Itálie, přestože je obklopeno jejím územím, není členským státem EU a neúčastní se jejího programu nákupu vakcín, přestože se nachází v samém středu Evropy. Pokusy Evropanů o očkování čelí vážným obtížím, takže nezávislá enkláva riskovala ještě větší zaostávání za sousedními státy, ale díky ruské pomoci se nyní pozice změnily. 

Nejméně 26% obyvatel San Marina již dostalo alespoň jednu dávku, což je dvojnásobek průměru EU. Úředníci hovořili o stovkách Italů, kteří se pokoušeli rezervovat si datum očkování v San Marinu, a někteří dokonce přišli do nemocnice – marný pokus o očkování v sousední cizí zemi. 

Požádali jsme Itálii o pomoc, ale nedostali jsme ji,“– podělila se o své myšlenky 42letá učitelka Denise Grassi po první injekci – „Teď nás Italové prosí o pomoc“.

Někteří Italové zároveň vidí v rozhodnutí San Marína očkovat vakcínou „Sputnik V“ ozvěny nedávného provokativního chování. V listopadu, kdy v Itálii v 18 hodin zavíraly prodejny potravin kvůli zákazu vycházení, byly v San Marinu do půlnoci otevřené bary a restaurace, které přitahovaly Italy a jejich eura. Zároveň Řím vyjádřil znepokojení nad tím, že by se sousední země mohla stát ohniskem šíření koronavirové infekce. 

V současné době má San Marino zákaz vycházení do restaurací, což výrazně zasáhlo jejich příjmy. Místní obyvatelé ve čtvrtek protestovali proti karanténním opatřením. 

San Marino to není Evropa? my nedostáváme žádnou pomoc,“ řekl organizátor protestů Massimiliano Carlini, bědoval nad nedostatkem finanční podpory pro podniky v potížích. K očkování je skeptický a není si jistý, zda očkování pomůže, ale vítá účast Ruska:

Myslím, že Sputnik je jediná vakcínakterou by lidé měli dostat„. 

Mezi protestujícími byl zdravotník Matteo Nardi, Ital podle státní příslušnosti. Nechápe, proč Itálie, která má problémy s dodávkami vakcín, nechce svým obyvatelům nabízet „Sputnik V“. „Nevidím důvod, proč by ne?“ – cituje The New York Times.

https://bit.ly/2PQhsKZ

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kuky
5. 4. 2021 09:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Děkuji San Marinu, RF si bez pochyb obě sochy zaslouží,děkuji nicku Janina za její články.