nezařazenépolitika

Texas vs. Biden: Stát se zavazuje chránit pracovníky ropného průmyslu před útoky z Washingtonu

Republikánský guvernér Texasu Greg Abbott se zavázal postavit se proti tomu, co nazval pokusem Bidenovy vlády zničit ropný a plynárenský průmysl, uvádí NTD. Nařídil všem státním agenturám, aby zažalovaly administrativu Bidena za jakékoli kroky federální vlády, které ohrožují energetický sektor Lone Star (jak je v USA kvůli vlajce nazýván Texas).

“Texas bude bránit ropný a plynárenský průmysl před jakýmkoli nepřátelským útokem z Washingtonu DC, řekl Abbott. – Nová zelená dohoda prezidenta Bidena zabíjí pracovní místa v Texasu. Zasadí také vážnou ránu energetické nezávislosti, kterou Texas dokázal poskytnout Spojeným státům americkým, a Texas nebude sedět a dívat se, jak Bidenova administrativa zabíjí pracovní místa,” dodal.

Abbottův rozkaz ( pdf ) navazuje na řadu výkonných opatření přijatých prezidentem Joe Bidenem v boji proti „změně klimatu“. Mezi ně patří rozhodnutí o zrušení povolení pro ropovod Keystone, přistoupení k Pařížské klimatické dohodě a moratorium na vydávání nových leasingů.

Zatímco Bidenovy kroky vyvolaly kritiku republikánů, průmyslových skupin a dokonce i některých demokratů, prezidentův zvláštní vyslanec pro klima John Kerry na tiskovém briefingu v Bílém domě uvedl, že Biden chce zajistit, aby pracovníci v energetickém průmyslu „měli lepší výběr“, v práci, která „je lépe placená“ a je „čistší“. Příkladem toho je – stát se technikem solární energie místo toho, aby byl horníkem.  

Kerry také tvrdil, že představa, že „boj proti klimatu“ jde na úkor pracovníků v energetice, je mylná. 
A dodal, že „je třeba vydělat hodně peněz“ vytvářením nových „zdravějších“ pracovních míst v odvětvích, jako je čistý vodík, geotermální teplo a další obnovitelné zdroje energie.

Mitch McConnell, republikán z Kentucky, ve čtvrtek kritizoval energetickou politiku Bidenovy administrativy.

„Na přepravě kanadské ropy nákladními automobily a vlaky místo potrubí není nic zeleného,” uvedl McConnell na půdě Senátu. „Tato zelená dohoda je špatným receptem – špatným pro životní prostředí, špatným pro národní bezpečnost a především pro pracující Američany, kteří se brzy stanou dříve zaměstnávanými Američany, pokud to bude pokračovat.“

“Záměrné propouštění našich lidí z jejich pracovních míst, snižování naší vnitřní energetické bezpečnosti a zvyšování nákladů a cen pro pracující rodiny – to vše bez významného dopadu na globální teploty,” dodal McConnell.

McConnell také citoval studii ( pdf ) energetické poradny OnLocation, která dospěla k závěru, že Bidenův zákaz leasingu ropy a zemního plynu by měl za následek ztrátu téměř 1 milionu pracovních míst do roku 2022.

Ale Texas je „připraven se bránit,“ řekl Abbott se svým výkonným nařízením, kterým nařídil všem státním agenturám, „použít všechny zákonné pravomoci a nástroje k odmítnutí jakékoli federální akce, která ohrožuje trvalou sílu a vitalitu energetického průmyslu.“

“V Texasu nedovolíme městům používat politickou korektnost, aby diktovaly, jaký zdroj energie používáte,” řekl.

https://bit.ly/2Yy607J

sdílet na