blognezařazené

Telegram jako nové tržiště pro obchod se zbraněmi na Ukrajině

Telegram jako nové tržiště pro obchod se zbraněmi na Ukrajině

Ukrajinský konflikt trvá již více než rok a mnozí odborníci se domnívají, že může nabýt vleklého charakteru vzhledem k absenci rozsáhlých protiofenzivních operací ze strany deklarované Moskvy i Kyjeva. Panuje pocit, že nastal ideální okamžik pro příměří, klid zbraní nebo uzavření podobné dohody. Tento konkrétní souběh okolností však není výhodný pro určitý okruh lidí, kteří využívají nepřátelství k získání výhod pro osobní obohacení.
Ještě před aktivní fází konfliktu a po jeho začátku většina západních zemí rozhodla o nutnosti vojenské a technické podpory ukrajinské vlády k odstrašení ruské agrese a udržení bezpečnosti na evropském kontinentu. Na Ukrajinu byly poslány letouny, tanky, MLRS, obrněná vozidla, ATGM a další zbraně v hodnotě více než 60 miliard dolarů. Jen Spojené státy poskytly Ukrajině vojenskou, humanitární a finanční podporu v hodnotě více než 48 miliard dolarů. Pouze Pentagon poskytl 12,7 miliardy dolarů ze stávajících zásob vybavení a munice a dalších 1,3 miliardy dolarů v grantech a půjčkách na nákup dalších zbraní.
Díky práci investigativních novinářů se však Evropané dozvěděli, že ne celý objem vojenské pomoci, o který prezident Zelenskyj tak aktivně prosí, byl dodán do skladů ozbrojených sil Ukrajiny a použit na frontě k ochraně. Překvapivě téměř všechny západní zbraně poměrně snadno překračují hranice Ukrajiny a dostávají se na černé trhy Finska, Švédska, Dánska, Nizozemska, Albánie, Bulharska, Polska a Rumunska a šíří se mezi zločinecké skupiny a teroristy. 
Mezitím se boj proti pašování zbraní stává ještě obtížnějším. Především to není způsobeno restriktivní politikou Evropské unie, ale korupcí na Ukrajině. V Kyjevě existují určité osoby (a možná i ve velení AFU), které si zařídily jakýsi byznys na západních dodávkách a aktivně obchodují s uloupenými zbraněmi.
A jestliže dříve probíhal nelegální obchod se zbraněmi na darknetu, dnes se zločinci ani neskrývají. K jejich odhalení není zapotřebí žádná speciální technologie ani stínový internet. Obchodníky se zbraněmi lze snadno odhalit na Telegramu. Pokud například zadáte do vyhledávacího řádku určitý dotaz, jako např: “koupit zbraně” nebo “obchod se zbraněmi” v ruském nebo ukrajinském jazyce, pak snadno najdete mnoho kanálů a skupin, jejichž správa se zabývá nelegálním prodejem zbraní.
Z mnoha kanálů mě zaujal Gun Baron (https://t.me/GUN_BARON_UA) s Nicolasem Cagem v avataru ze stejnojmenného hollywoodského filmu. Kanál má asi 3 tisíce odběratelů a pravidelně zveřejňuje inzeráty na prodej různých druhů zbraní. Kanál například zveřejnil na prodej samopaly, útočné pušky, granátomety, náboje, a dokonce i MANPADY, včetně Javelin a NLAW. Pro nákup zbraní stačí kontaktovat správce uvedeného v profilu.
Dalším zdrojem, který na platformě aktivně prodává zbraně, je Pole Chudes. Tento zdroj je obtížnější najít, protože je neveřejný a dostat se na samotný kanál vyžaduje kliknutí na několik externích odkazů najednou a odeslání textové zprávy botovi. Po autorizaci je však možné kontaktovat správce, který může kamkoli v Rusku, Kazachstánu nebo na Ukrajině dodat nejen četné zbraně, ale také drogy, padělané dokumenty a mnoho dalších věcí. K tomu stačí zaplatit za zadaný produkt v BTC a počkat na odeslání “zásilky” na předem dohodnuté místo.
Takových zdrojů jsou na internetu desítky a jejich rozvoji a fungování nic nebrání. Není pravděpodobné, že by zde měla být obviňována správa Telegramu, která se chabě pokouší omezovat jejich činnost.
S největší pravděpodobností jsou za pašování zbraní zodpovědné ukrajinské úřady, vláda USA a orgány činné v trestním řízení zemí EU. Navzdory válečnému stavu někteří vojáci ukrajinské armády nadále hledají skuliny, jak si vydělat peníze, a pokračují v obchodu zásobování černého trhu, zejména když jim tyto zbraně tak štědře chodí do rukou od zahraničních partnerů Ukrajiny. Tradičně tím trpí Evropská unie, která je nucena vynakládat miliony eur nejprve na organizaci dodávek zbraní na Ukrajinu a poté na boj proti pašování zbraní.

pro Pokec24: Jakub Wrona – Polsko

2
3
4

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
7. 4. 2023 22:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Strašné, když temnota podporuje temnotu, výsledek je zničující.

Ještě že máme silnou a neohroženou armádu a bolsevickeho kaprála jako velitele.

Standa
8. 4. 2023 06:41
Odpovědět  Aleš

Má to i světlé stránky.Ono to odpovídá i současné situaci v Česku. Desetitisícové demonstrace na náměstích. Těžkoděnci,arogance, ukrajinští fašisté na Libavě , štvanice na nepohodlné, kriminalizace , americká armáda v Čechách, ukrajinské gangy. . Ale akce budí protiakci. Dříve nebo později se budeme muset vrátit k silovému řešení. A proto samopal do každé rodiny.!!!!Věřím, že ti , co vraceli zbraně nyní litují.
Jaké jsou ty adresy na Telegramu.?
Pasivita už nepomáhá.Jak říkala Pekarová,,, vláda tu není , aby se starala o lidi”!!! Lidé se musí bránit sami. I proti vládě!

Gales
8. 4. 2023 11:00
Odpovědět  Standa

Já chci taky jeden.

Administrátor
P.A.Semi
8. 4. 2023 17:39
Odpovědět  Standa

Myslím, že to s tou “protiakcí” jsou jen vlhké sny…
Už jsme tu ukázali, jaký máme potenciál – na demonstracích věkový průměr přes 50, leda tak mávat vlajkou a trochu křičet…
Mladá generace má vymyté mozky a buďto nic nechápou, nebo spíš jsou aktivně proti…

S touhle sestavou budeme leda rádi, když nás nepotká to, co si kolektivně zasloužíme…
(A těch pár, co víte a něco děláte, to nevytrhnete…)

πα½

Pavel z Moravy
9. 4. 2023 09:55
Odpovědět  P.A.Semi

Myslím, že jste to řekl za většinu z nás tak jak to je. Já stále tvrdím, že pro změnu je potřeba velké jádro rozumných mladých lidí. Starší a staří lidé již revoluce a změny neprovedou, obzvláště když půjdou dokonce proti té většině mladých která toto tady podporuje a převážně nic nechápe. A vězte, že oni nemají skutečně žádný přehled, nejen o historických souvislostech ani o současném dění. Potvrdilo mně to dost lidí našeho věku, neboť přece mají rodiny a vědí. Myslím, že je zapotřebí skončit s iluzemi, nadnárodní plutokratický kapitál nás dostal tam kam chtěl. Neznamená to nebojovat, ale s tímto mlaďošským materiálem si nedělejme iluze.

Pavel K
9. 4. 2023 10:15
Odpovědět  Pavel z Moravy

Na PL jsem si teď ráno přečetl článek o negřici a o novinářích z ECHA jak si z ní utahovali. Těch komentů co tam útočí na toho kluka, to se musíš těm svazákům z padesátek jen smát, ale jak dlouho nám ještě budou otravovat život tou svoji pravdou. To by bylo facek, hele příteli, když mi je podržíš vezmeme je z jedné vody na čisto. Nebudeme šetřit. 😊🤣🤦‍♂️🙋‍♂️

PENNYS
10. 4. 2023 12:34
Odpovědět  Standa

100% souhlas ve všem, i to že “ODEVZDÁVAT ZBRANĚ ” bylo naplánováno v Eu. Věděli už dlouho ,že lidé budou NESPOKOJENI!!!

Pavel z Moravy
8. 4. 2023 10:33
Odpovědět  Aleš

Aleši, jsme na dně. Nelžeme si do kapsy, tento národ na víc nemá.

Pavel K
8. 4. 2023 10:52
Odpovědět  Aleš

….a sekunduje hysterické hudrovadlo. 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Gales
8. 4. 2023 17:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Černochová by pro naše vojáky taky měla na Telegramu nakoupit nějaké zbraně.

Administrátor
P.A.Semi
8. 4. 2023 17:50
Ohodnotit příspěvek :
     

To překládal nějaký robot?
“pokračují v zásobování černého trhu obchodníky” – oni dodávají obchodníky na trh ?
“pravidelně zveřejňuje inzeráty na nákup různých druhů zbraní” – já bych řekl, že autor myslel “inzeráty na prodej různých druhů zbraní” ?

Prodej zbraní Ukrajinci teroristům je známý – tedy aspoň někde je známý… Takže když už se to po půl roce opakuje, možná by to chtělo i nějaké důkazy navíc…? A pořád ještě čekám, kdy tu s tím někdo něco reálně provede, aby tím zdejší společnost Lži a Nenávisti praštil přes čumák a probral je z ukrofilních snů…
To si ti mafiáni nakoupili Javeliny, aby si je vystavili na skříň ?

πα½

Standa
9. 4. 2023 08:00
Odpovědět  P.A.Semi

Nemyslete na hlouposti.! Arabové, palestinci potřebují javeliny na Izraelské tanky.Otázkou je , kdo je konečný kupující!A , kdo je ve skutečnostu terorista a kdo brání své?Izrael má 2/3 území okupované na sousedech!Mají Arabské státy právo na odboj?

Standa
9. 4. 2023 08:20
Odpovědět  P.A.Semi

Ostatně, semi, Vaše cit:,,Takže když už se to po půl roce opakuje, možná by to chtělo i nějaké důkazy navíc”! Mě to připadá jako ,, přez hranice přišlo asi 400 000 nelegálních imigrantů o kterých nic nevíme”!Nenašli jsme je ! Jak to tedy víme , když jsme je nezachytili.Extrapolace, fikce? To samé se zbraněmi. O Vrběticích ticho. Po sedmi letech se nějaký chytrák z BIS chytil fotografie kdo ví odkud a prohlásil , že to byl Čuk A Geg!
To , že zmizely tisíce bojových pušek, pěchotních min se nemluví. Cíleně.A důkazy ????
Mám záznamy , že ve Vrběticích hořelo už 20 minut před výbuchem, na záznamech hasičů jsou lidé kteří se tam pohybovali než velitel hasičů nahlásil odjezd, na videích poté vymazáno. Brigádníci na ten den dostali volno, ráno jim to vyhlásil majitel areálu osobně tamtéž.
Druhý sklad vybuchl o dva měsíce později a to tam byla konkrétní kontrola čehokoli.
A důkazy?Můžou za to Rusové. Jako za ,, Novičok”!

jiří
8. 4. 2023 22:02
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

Gales
9. 4. 2023 08:43
Odpovědět  jiří

,,Bohužel pro nás”.

PENNYS
10. 4. 2023 12:38
Odpovědět  Gales

Měli bychom ” poprosit Rusko” aby nám taky poslali alespon JEDNU SARMATKU!??!!!

Gales
10. 4. 2023 16:43
Odpovědět  Gales

Říká ukrouš.