Teatrální roztrhání Ústavy

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Teatrální roztrhání Ústavy. Privatizace významných výročí. Co v listopadu? Pálení vlajky? Obětování v přímém přenosu?

Poslední taškařice Milionu chvilek pro demokracii v čele s jejím lídrem Mikulášem Minářem přinesla dva rozměry. Zaprvé v posledních letech evergreen v podobě privatizace pro Českou republiku významných dnů
a její politické znevážení určitou skupinou lidí, považujících se zřejmě za ty „správné“ demokraty. Zadruhé teatrální roztrhání Ústavy Minářem, které bylo – jak jinak – gestem. Zřejmě spojujícím a plným pravdy a lásky.
Podobně jako krádež a zničení prezidentské standarty nebo česká vlajka v dámském přirození.

Minulý týden v rámci vzpomínkové akce k výročí 21. srpna 1969 nezisková organizace Milion chvilek pro demokracii zorganizovala pochod na Hrad. V cíli se slova chopil lídr Mikuláš Minář.

Trhání Ústavy ve jménu spojování? Pravdy? Lásky? Nevím, nevím

„Přišli jsme na Hrad. Na Hrad. A co jsme sem přinesli?“
„Trenky,“ zaznělo z davu.
„To je pravda,“ usmál se Minář. „Ale kromě trenýrek jsme sem přinesli také všechno to, s čím jsme vycházeli z Václavského náměstí. Vědomí historických souvislostí, smutek, vzdor, vděčnost, naději a odhodlání.
A taky Ústavu České republiky! A v té Ústavě se píše: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ … načež Minář teatrálně vytrhl několik listů české Ústavy.

„A v článku 68 stojí: Prezident republiky jmenuje na návrh předsedy vlády ostatní členy vlády. Tak k čemu tu Ústavu potom ještě máme, že?“… Minář vytrhl další listy a zbytek hodil mezi účastníky.

„Je mi jasný, že hned zítra mě všichni nařknou, že jsem právě zneuctil Ústavu. Ale copak lze zneužít Ústavu tak, že ji někdo roztrhá, nebo spíš tak, že ten, kdo ji má poslouchat, se jí neřídí?“

O tři dny později Milion chvilek pro demokracii na Facebooku zveřejnil poměrně rozsáhlé vysvětlení, kde mimo jiné píše: „Gesto splnilo účel a podnítilo další diskusi o tom, co to Ústava je, proč ji prezident nerespektuje a proč mu to tolik lidí toleruje. Mikuláš Minář neroztrhal výtisk ústavy proto, aby Ústavu zneuctil, ale naopak proto, aby vyzdvihl její důležitost a poukázal na to, že si zaslouží více úcty od předních ústavních činitelů.“

Vulgaritu a vandalismus aby člověk pohledal. Všechno je performance

Není-li performance správně pochopena a snese-li se na ni kritika (samozřejmě neopodstatněná), je potřeba
ji náležitě vysvětlit. Ale i my, nepříliš vnímavý plebs, přeci známe ony „performance“ už z dřívějška.

Třeba krádež a zničení prezidentské standarty; galapředstavení, nad nímž pukala smíchy i soudkyně, která měla na starosti navazující proces. Nebo symbolický výjev, při němž si herečka vyndávala českou vlajku z vlastního přirození.

To jsou ty správné performance! Vulgaritu a vandalismus aby dnes člověk pohledal. Všechno je performance.

Myslím, že diskuze a mediální pokrytí údajného nerespektování Ústavy prezidentem je myslím docela značná, takže tenhle důvod zdá se mi býti postaven trochu na vodě. A důležitost Ústavy si, myslím, také každý rozumný člověk uvědomuje. Takže spíše jen silné teatrální gesto pro dobrý mediální zásah (PR) v rámci privatizace dalšího dne, který by měl sloužit vzpomínkám napříč politickou mapou, pro účely jednoho a stále toho stejného tábora.

Roztrhat Ústavu někdo nežádoucí, rozjel by se mediálně-politický lynč

Představte si, že by Ústavu roztrhal někdo, kdo není v přízni současného žádoucího proudu, a nikoliv uvědomělý soudruh předseda neziskové organizace. Jaký mediálně-politický lynč by se strhl! 

Mirka Němcová by byla opět šokována a odešla by od obrazovky.

Progresivní křídlo senátorů v čele s pány Drahošem, Fischerem, Bekem,

Hilšerem nebo Láskou by vydávalo místopřísežná prohlášení a žaloby.

Demokratický blok 2.0 by se opět semknul a transformoval se do Demokratického bloku 3.0 a slovy svého „superlídra“ by proklamoval o strachu o demokracii.

Česká televize by si pozvala odborníky na „demokracii“ a celý den by s nimi tento bezprecedentní akt rozebírala. Možná by došlo i na elektronickou tužku.

V tomto případě se kloním k názoru Jaroslava Foldyny z ČSSD, který uvedl, že pan Minář je něco mezi Adolfem Hitlerem a broukem Pytlíkem.

„Demonstrativním trháním Ústavy ČR se sice o něco přiblížil k Hitlerovi, ale pořád zůstává především pytlíkem. Mnohem více než pan Minář by mě ale zajímal jeho loutkovodič. Ten totiž může být skutečně nebezpečný.“

Nicméně mám značné obavy, že se máme v listopadu opravdu na co těšit. Protože překonání PR gesta s roztrháním české Ústavy bude vyžadovat značnou kreativitu.

Dojde snad na obětování v živém přenosu?

https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-tomase-vyorala-teatralni-roztrhani-ustavy-privatizace-vyznamnych-vyroci-co-v

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
27. 8. 2019 22:21
Odpovědět  Janinna

já mám dojem, že v první chvíli i na případnou pravou mrtvolu už nikdo neskočí a když se pak potvrdí, že někdo umřel, už bude adrenalin vyplavenej a lidi už to nebude zajímat, natož aby jim to trhalo žíly. Už toho bylo dost.