Tálibán a USA se dohodly na odchodu vojáků z Afghánistánu

Zástupci afghánského radikálního islámského hnutí Tálibán a Spojených států dokončili návrh mírové dohody, která předpokládá stažení zahraničních sil z Afghánistánu do 18 měsíců od jejího podepsání. Uvedla to v sobotu agentura Reuters s odvoláním na zdroje z Tálibánu. Zvláštní vyslanec USA pro mír Zalmay Khalilzad na svém twitterovém účtu oznámil, že v jednání byl učiněn výrazný pokrok, dohoda však podle něj dokončena nebyla.

Vyjednávání mezi Tálibánem a Khalilzadem trvalo v Kataru šest dnů. Cílem bylo ukončit nejdelší válku vedenou Spojenými státy. Podle diplomatů rozhovory trvaly déle, než se čekalo. Khalilzad zamířil do Kábulu, aby informoval o výsledcích prezidenta Ašrafa Ghaního.

“Setkání zde byla mnohem produktivnější, než kdykoli v minulosti. Učinili jsem výrazný pokrok v zásadních otázkách,” uvedl Khalilzad na twitteru bez dalších podrobností. Vyjádřil také důvěru, že jednání budou brzy pokračovat.

Tálibánské zdroje dodávají, že důležitou součástí dohody je příměří, musí však být ještě potvrzen časový plán a jednání s představiteli Afghánistánu začnou jakmile bude příměří zavedeno.

Zpráva o pokroku při vyjednávání o dohodě přichází v době, kdy Tálibán pokračuje v každodenních útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu, jejímž cílem bylo zbavit Tálibán moci, kontroluje hnutí téměř polovinu země.

V rámci mise Resolute Support (Rozhodná podpora) řízené Severoatlantickou aliancí a v rámci své protiteroristické mise zaměřené proti skupinám jako Islámský stát a Al-Káida mají Spojené státy v Afghánistánu zhruba 14 000 vojáků.

Navzdory loňským prosincovým zprávám, že Američané zvažují stažení téměř poloviny svých sil, mluvčí Bílého domu uvedl, že prezident Donald Trump nevydal příkaz k odchodu vojáků. Nicméně americká vláda nepopřela tyto zprávy, které mimo jiné vyvolaly obavy z nové uprchlické krize. Vstoupit do diskuse (5)

autor: ČTK | před 23 hodinami

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
27. 1. 2019 21:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Chi, chi… tak jsme měli v hlavě stejné téma:)) hodně z papalášů bude za blbce, ale jelikož jsou furt, tak to jistě ustojí s vážnou tváří a sofistikovanou řečí:))
Ony tyhle tanečky mezi USA a Talibánem probíhají už dost dlouhou dobu, a když Taliban jednal s Moskvou bylo rozhodnuto, v srpnu se snažili skrýt výsledek hlasitým humbukem v jiných oblastech, zejména v epickém hledání “ruské stopy” v americkém mediálním prostoru, nyní je oficiálně uznána porážka v Afghánistánu.
Amerika se už dávno vzdala naděje na vítězství a začalo zoufalé hledání možnosti úplného ústupu, přinejmenším se zachováním tváře….. jenom těm našim přisluhovačům, to jaksi zapomněli říct. Mohli ty naše kluky stáhnout už dávno a žádný z nich nemusel umřít.

Editor
27. 1. 2019 22:08
Odpovědět  josh-xy

… tak šťouchanec, jo?? asi si stojím na vedení, teď netuším o jakém 150 letém výročí mluvíš.

Editor
27. 1. 2019 22:20
Odpovědět  josh-xy

Joshi… ty mě zlobíš:))… vůbec netuším o čem mluvíš… připadám si jak blbec,… tápu.

Editor
27. 1. 2019 22:32
Odpovědět  josh-xy

nepomohlo, písničku znám, Rasputina taky,… souvislost mi uniká.

Editor
27. 1. 2019 22:36
Odpovědět  josh-xy

dneska ne, výročí už jsme propásli.

Editor
27. 1. 2019 22:43
Odpovědět  josh-xy

:))))) aha, no vidíš, takhle se máš ptát. Náznaky moc nechápu.
No není no:)) vlastně abych se přiznala na Rasputina jsem úplně zapomněla. Ani bych nevěděla, že měl výročí, kdybys do mě nešťuchal?

Editor
27. 1. 2019 23:02
Odpovědět  josh-xy

Chi, chi…Tak to je fakt podpora. Pražáci? … i když nevěřím, ani oni nemůžou být tak blbý.
Dneska jsem ani na PL nebyla, zatím nebyl čas.

Editor
27. 1. 2019 22:51
Odpovědět  josh-xy

chi, chi… tak to je fakt jak estráda. Nepřizná si neschopnost, ale emaily. Vůl zůstane volem, tak ať sedí v senátu a nechce nám dělat prezidenta. Křivák jeden.