SVR: Kyjev nehodlá dodržovat Ženevskou úmluvu o válečných zajatcích

Zahraniční zpravodajská služba RF uvedla, že ukrajinské úřady naléhají na západní podporovatele, aby povzbudili MVČK, aby se přestal snažit získat přístup k ruským válečným zajatcům.

Kyjevské vedení informovalo britské ministerstvo zahraničí, že nehodlá dodržovat Ženevskou konvenci při zacházení s ruskými válečnými zajatci. Uvádí to zpráva, kterou v pátek zveřejnila tisková kancelář Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Ruské federace.

„Vedení Ukrajiny informovalo britské ministerstvo zahraničí, že nemá v úmyslu dodržovat Ženevskou úmluvu o zacházení s válečnými zajatci. Zajatým ruským vojákům, z nichž mnozí jsou zraněni, ukrajinská strana nebude poskytovat dostatek jídla a pohotovostní lékařskou péči pod záminkou, že „mnoho Ukrajinců je o to nyní připraveno“, uvádí zpráva.

Tisková kancelář zahraniční zpravodajské služby RF uvedla, že Ukrajina se po zveřejnění videa s mučením ruských vojáků snaží zabránit prozrazení nových podobných skutečností.

„Zahraniční zpravodajská služba Ruské federace dostává spolehlivé informace, že po zveřejnění šokujících videí mučení zajatých ruských vojáků na Ukrajině se nacionalistický kyjevský režim snaží zabránit dalšímu odhalování takových skutečností,“ píše se ve zprávě.

Ukrajinské úřady vyzývají západní podporovatele, aby povzbudili MVČK, aby se vzdal pokusů získat přístup k ruským válečným zajatcům, uvádí zpráva.

„Existují konkrétní důkazy, že ukrajinské úřady přesvědčují západní patrony, aby povzbudili Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a různé mezinárodní humanitární nevládní organizace, aby se vzdaly pokusů získat přístup k ruským válečným zajatcům,“ píše se v textu.

Západní země si jsou vědomy nejen hrubého porušování mezinárodního humanitárního práva Kyjevem vůči ruským válečným zajatcům, ale také se snaží pomoci ukrajinským úřadům vyhnout se odpovědnosti, dodal tiskový úřad SVR.

„Takové manipulace kolem ruských válečných zajatců přesvědčivě svědčí o tom, že úřady mnoha západních států, které se považují za mistry světa v oblasti lidských práv, si jsou vědomy nejen hrubého porušování mezinárodního humanitárního práva Kyjevem, ale snaží se mu také pomoci vyhnout se odpovědnosti. To z nich dělá spolupachatele nelidských zločinů ukrajinských neonacistů a vyžaduje to odpovídající právní posouzení“.

Zejména, jak zdůraznila tisková kancelář, britské ministerstvo zahraničí doporučilo, aby Kyjev přijal opatření k „vybílení“ obrazu ukrajinských úřadů a zmírnění negativních důsledků kvůli „zveřejňování mučení zajatých vojáků“.

TASS

4.2 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.2 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ladik
2. 4. 2022 07:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsou bestiálnější k zajatcům, než byli němečtí fašisté. Úkolem velitelů ruské armády nyní je nedopustit, aby se ruští vojáci dostávali do zajetí. Na druhé straně humanita vůči Ukrajincům je ze strany Rusů něco, co je jim bytostně vlastní. Jenže nacisté nejsou lidé. A farizejství západních „civilizovaných“ zemí je nekonečné.

Albi
2. 4. 2022 14:27
Odpovědět  ladik

Dnes se definice změnila – zmoderniovala:
Nacisté nejsou a nikdy nebyli. Rusové jsou švábi, nikoliv lidé.
Kdo to vidí jinak, bude potrestán a umlčen..

Až sem postoupila humanitra a civilizace!

Frank
2. 4. 2022 09:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Už něco někdy náckové z Kyjeva dodrželi? Já si alespoň na nic nevzpomínám.

Gales
2. 4. 2022 10:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Těžko se budou bandy banderovců chovat k zajatcům humánně,když zabíjí i ukrajince.Jediným řešením je vyhladit je do posledního vzdechu.A to co nejrychleji.Ať chcípnou.

jirka52
2. 4. 2022 12:30
Odpovědět  Gales

S nacisty to jinak nejde. To jen po 2.ww jim Západ a Vatikán poskytoval všemožnou pomoc i funkce na ministerstvech apod.

All
2. 4. 2022 11:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud se takhle chová jedna strana ku zajatcům,ta druhá strana bude bojovat o to usilovněji a fašisté spolu s ukrajinskými nacisty dostanou o to více na frak a nikdo je šetřit nebude ( je možné ,,se ctí“ se chovat k bestiím ? jen těžko,naopak bestii je nutné se ctí likvidovat )

Karel
2. 4. 2022 16:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Touha ukrajinských nacistů vyhladit vše, co není ukrajinské, je zhouba Ukrajiny. Zatím ve své namyšlené nadřazenosti nedohlédli svého konce. Pokud tuto touhu nezmění, bude to pro ně velmi bolestivé.Možná už má Putin pro tento případ tzv. konečné řešení.