SVĚTOVÁ CHUDOBA: Pár miliardářů vlastní tolik co půlka planety

Propast mezi chudými a bohatými na celém světě se prohlubuje. Pouhých dvacet šest nejbohatších miliardářů teď vlastní stejný majetek jako celá chudší polovina planety dohromady. Uvedla to ve zprávě o stavu sociální nerovnosti britská nevládní organizace Oxfam (viz ZDE).

Na vině je neférové zdanění

Na vině je podle ní především neférové zdanění, které často bere nejvíc od těch nejchudších. Zatímco majetek miliardářů se vloni každý den navýšil v průměru o 2,5 miliardy dolarů (56 miliard Kč), tedy meziročně o 12 procent, chudší polovina světové populace tratila 11 procent, tedy půl miliardy dolarů denně. Nejbohatších dvacet šest lidí tak nyní vlastní stejný majetek, jako „spodních“ 3,8 miliardy lidí na planetě.

Světové bohatství se koncentruje

V důsledku rapidně rostoucí nerovnosti se počet miliardářů, jejichž majetek je třeba sečíst aby dosáhl součtu bohatství poloviny planety, každoročně snižuje. V roce 2017 to bylo 43 lidí, v jemu předcházejícím roce 61 lidí. Podle Oxfamu může za nepříznivý vývoj fakt, že státy po celém světě v uplynulých desetiletích snižovaly daně bohatým a korporacím.

Chudí trpí dvojnásobně

„Chudí trpí dvojnásobně – nemají přístup k základním službám a zároveň platí vyšší daně,“ uvedla výkonná ředitelka Oxfamu Winnie Byanyimová. „Když vlády nevybírají daně od bohatých, převádějí daňové břemeno na chudé, například prostřednictvím daně z přidané hodnoty,“ vysvětluje Byanyimová.

Podfinancované veřejné služby

Oxfam proto volá po silnějším a efektivnějším zdanění velkých firem a bohatých a také po větších investicích do veřejných služeb, především do zdravotnictví. Veřejné služby jsou podle zprávy, kterou Oxfam zveřejnil před začátkem Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, dlouhodobě podfinancované.

Chudoba radikalizuje společnost

Důležitost odpovědné sociální politiky by měla podle Oxfamu ekonomům a politikům připomenout narůstající obliba nacionalismu. Podle Hauschilda můžeme nevalnou ekonomickou situaci většinové společnosti hledat v pozadí nástupu krajně pravicových stran, Brexitu nebo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Paradoxem je, že právě Trump posléze schválil daňovou reformu, která snížila daně americkým korporacím o 15 %.

Rudolf Hruboň

https://www.oxfam.org/en/pressroom/pressreleases/2019-01-18/billionaire-fortunes-grew-25-billion-day-last-year-poorest-saw

https://www.narodninoviny.cz/svetova-chudoba-par-miliardaru-vlastni-tolik-co-pulka-planety/


sdílet na