nezařazenépolitika

Střet demonstrantů s policisty ve Velké Británii při demonstraci proti „drakonické“ policejní legislativě (VIDEA)

Bristol (Británie) – Nedělní protesty západoanglickém městě Bristolu poznamenaly výtržnosti. Nepokoje v ulicích trvaly až do dnešního rána. Při střetu s demonstranty utrpělo zranění nejméně 20 policistů, dva z nich vážné. S odvoláním na policii o tom informoval zpravodajský web BBC. Účastníci manifestace, která předcházela střetům s bezpečnostními složkami, přišli vyjádřit nesouhlas s navrhovaným zákonem, jež má rozšířit pravomoci policie.

Demonstrace začala poklidně v neděli odpoledne, postupně ale se ale vyvinula v násilné střety s policií. Stovky lidí zaútočily na jednu z policejních stanic. Výtržníci se pokusili rozbít prosklené průčelí služebny a zapálit zaparkované policejní dodávky. Pořádkové jednotky však malé plameny rychle uhasily.

“Když protest začal (na veřejném prostranství) College Green, bylo tam okolo 3000 lidí. Z nich se asi 400 až 500 rozhodlo začít před (policejní stanicí) s násilnostmi,” uvedl Andy Marsh, šéf policie oblasti Avon a Somerset, pod jehož působnost spadá i Bristol. “Do 17:30 místního času jsme tam měli 300 strážníků. Nastolit pořádek v centru Bristolu a rozehnat účastníky se nám podařilo v 1:30,” dodal Marsh.

“Myslím si, že to všechno je nepřijatelné, a domnívám se, že lidé v této zemi mají samozřejmě právo protestovat, ale měli by protestovat pokojně a v mezích zákona,” kritizoval dnes počínání demonstrantů britský premiér Boris Johnson.

Výtržnosti odsoudila i britská ministryně vnitra Priti Patelová. Střet rovněž označila za “nepřijatelný” a dodala, že “násilnosti a nepokoje” nebude nikdy tolerovat. Starosta Bristolu Marvin Rees výtržníky nazval “sobci” za to, že “si plní své revolucionářské sny”.

Demonstrace se konala na protest proti chystanému novému zákonu o policii, trestných činech a soudech, který mimo jiné dává policii větší pravomoci při omezení protestních shromáždění. Na zákon se upřela pozornost poté, co policie tvrdě zasáhla proti lidem, kteří se zapojili do protestů po nedávné vraždě Sarah Everardové.

“Je to ostudné a skandální. Policisté šli včera do práce a někteří z nich se domů vrátili přes nemocnici zbití a potlučení,” uvedla policejní komisařka oblasti Avon a Somerset Sue Mountstevensová. Sedm lidí bylo podle ní v souvislosti s výtržnostmi zadrženo.

Marsh dodal, že poškozeno bylo 12 policejních vozů a zasažená policejní stanice utrpěla “významné škody”. “Strážníci se ocitli pod palbou kamenů, střel a ohňostrojů a byla to pro ně strašlivá situace. Máme 20 zraněných policistů, dva z nich vážně,” uvedl šéf místní policie.

Po celostátních protestech proti návrhu zákona v sobotu se v neděli v Bristolu shromáždily stovky lidí, kteří se shromáždili v College Green a poté pochodovali na nedalekou policejní stanici. Video zpravodajská agentura RT, Ruptly, zachytila ​​hodiny záznamu z protestu.

Městská police byla v pohotovosti a vytvořila linii proti stovkám lidí. Brzy vypukly střety a chorály vystřídaly střely a ohňostroje ze strany demonstrantů a obušky a štíty ze strany policie.

https://twitter.com/PatriotActive66/status/1373695347067867136?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1373695347067867136%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.rt.com%2Fuk%2F518760-police-bill-protest-bristol%2F
https://twitter.com/PatriotActive66/status/1373695347067867136?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1373695347067867136%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.rt.com%2Fuk%2F518760-police-bill-protest-bristol%2F

Demonstranti v jednom okamžiku nastříkali policejní dodávku graffiti, než se pokusili vozidlo převrátit. Dodávka později byla zapálena protestujícími.

a

Policisté bojovali proti demonstrantům, ale reakce policie nebyla tak přísná jako v sobotu v Londýně, kdy policisté zatkli nejméně 33 lidí a byli viděni na videu, jak opakovaně kopou jednoho demonstranta.

Poté, co prošel druhým čtením ve sněmovně, policejní zákon nyní čelí kontrole ze Sněmovny lordů. Byl kritizován několika skupinami pro lidská práva, včetně Amnesty International a skupiny kampaně Práva žen. Poslanec Demokratické unionistické strany Gavin Robinson uvedl, že návrh zákona obsahuje „přehnané, rozsáhlé a drakonické ustanovení o protestech“
https://bit.ly/3vSLi1M
https://bit.ly/3tFeura

sdíletj na