nezařazenépolitika

Stovky migrantů míří do Řecka, Turecko otevírá hranici

Několik stovek migrantů se na severozápadě Turecka vydalo na pochod k řecké hranici. S odvoláním na turecká média o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného tureckého činitele uvedla, že Ankara už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy.

Turecko – Syria hraniční přechod Online

Turecká agentura Demirören uvedla, že v turecké provincii Edirne se daly kolem půlnoci do pohybu asi tři stovky lidí včetně žen a dětí. Vydaly se podle ní k hranici. Provincie Edirne hraničí s Řeckem, ale i s Bulharskem. Podle agentury Demirören jsou ve skupině Syřané, Íránci a Iráčané.

Rudaw English@RudawEnglish

Hundreds of migrants and refugees are heading for #Turkey‘s border with Europe after reports Ankara has ‘opened the gates’389:40 AM – Feb 28, 2020Twitter Ads info and privacy23 people are talking about this

Agentura Reuters upozornila, že zatím nebyla schopna pravdivost informace na místě ověřit. Podle agentury AFP v pátek ráno turecká státní televize TRT a soukromý kanál NTV ukazovaly záběry několika skupin s desítkami lidí, kteří jsou podle nich migranti putující k hranicím.Syrské nálety zabily 33 tureckých vojáků, do oblasti míří ruské válečné lodě6:28

Ve čtvrtek turecká média informovala, že Ankara už nehodlá bránit migrantům, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Podle listu Sabah toto rozhodnutí přijala na mimořádném zasedání bezpečnostní rada státu, které předsedal prezident Recep Tayyip Erdogan. Rada se sešla krátce poté, co při náletech v severosyrské provincii Idlib zahynulo nejméně 33 tureckých vojáků. Podle Ankary má letecké údery na svědomí syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Agentura AFP upozornila, že oficiálně zatím žádný turecký činitel nepotvrdil, že se Ankara skutečně rozhodla „otevřít brány“ migraci do Evropy. Ve čtvrtek večer nicméně mluvčí vládní strany AKP uvedl, že Turecko již není schopno zadržovat migranty, kteří chtějí odejít do Evropy. Zdůraznil zároveň, že turecká migrační politika se „nezměnila“.Při náletech syrské armády v Idlibu umírali civilisté včetně dětíVČERA 21:58

Turecko v minulosti už několikrát hrozilo, že přestane bránit v pohybu migrantům, kteří se zdržují na jeho území. Podle agentury AFP používalo tyto hrozby jako nátlakový prostředek na země Evropské unie, které mají v živé paměti migrační krizi z roku 2015.

V Turecku nyní pobývají asi čtyři miliony migrantů, většinou Syřanů.

Česko pošle Turecku 300 milionů na zvládání uprchlické krize

Česká republika pošle v letech 2019 až 2023 v rámci evropské pomoci s řešením migrační krize Turecku v přepočtu zhruba 300 milionů korun. Na svém úterním zasedání o tom rozhodl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Celkem Ankara dostane od EU za toto období tři miliardy eur (asi 78 miliard korun).
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesko-posle-turecku-300-milionu-na-zvladani-uprchlicke-krize-40257134

sdílet na