„Stojí za námi celá EU, celé NATO!“ Masakr ambasády Ruska. Babiš a spol. rozhodli

V poledne vypršelo české ultimátum, aby Rusko umožnilo návrat diplomatů. Moskva nereagovala. Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) tak zareagovali rázně.

„Dospěli jsme k rozhodnutí. Na základě informací ke kauze Vrbětice, zveřejněných v posledních dnech, a to na základě zejména následných reakcí Ruské federace. Česká republika je suverénní a sebevědomý stát a důkazy o teroristickém aktu na našem území, které máme k dispozici díky práci tajných služeb, policie, NCOZ, jsme nemohli a nemůžeme nechat bez reakce. Jasně říkám, že to není situace, která by nás těšila. Nejde nám v žádném případě o eskalaci. Česká republika má zájem na korektních vztazích s Ruskou federací na bázi dvou svrchovaných států. Doufali jsme, že Rusko uzná nepřiměřenost své reakce, ale náš návrh, jak uklidnit situaci, zůstal bez odpovědi,“ začal premiér Babiš.

„Proto jsme se rozhodli naprosto adekvátně reagovat. O našem kroku je plně informovaný pan prezident a podporuje jej. Závěrem bych chtěl poděkovat za profesionální práci vicepremiéru Hamáčkovi a ministrovi zahraničí panu Kulhánkovi,“ předal slovo Babiš.

„Celá tato věc byla a je obrovskou bezpečnostní výzvou pro Českou republiku. Jsem rád, že jsme zvládli asi největší problém, který byl před námi v této oblasti za posledních několik desítek let. Česká policie, české služby, celá bezpečnostní komunita obstála a nám se podařilo za prvé ukázat na to, jak to bylo doopravdy v roce 2014 ve Vrběticích, a následkem toho i rozbít dvě kompletní rezidentury ruských služeb SVR a GRU. Velký dík patří všem, kteří na tom strávili dny, hodiny, týdny, možná měsíce. Chci ujistit všechny občany Česka, že za ty poslední dny, které byly hektické, jsme vždycky měli na mysli hlavně jejich bezpečnost. A to bude naší prioritou i do budoucna,“ řekl Hamáček.

Následovala už slova ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka. „Jak jsem já opakovaně řekl, netěší mě to aktuální diplomatické napětí mezi Českou republikou a Ruskou federací. My jsme nicméně museli reagovat na kauzu Vrbětice a tu zpackanou operaci ruské vojenské rozvědky a flagrantní narušení naší suverenity. Přitom zahynuli dva čeští občané a byla způsobena miliardová materiální škoda. Proto jsme se rozhodli vyhostit osmnáct důstojníků ruských tajných služeb pod diplomatickým krytím, které identifikovaly naše služby. Byla to reakce suverénní a sebevědomé země. Rusko naproti tomu reagovalo naprosto neadekvátně. Vyhostilo dvacet našich diplomatů, kteří nic neprovedli, jen pracovali pro Českou republiku. Jak víte, včera jsem si předvolal ruského velvyslance v Praze. Panu velvyslanci jsem sdělil, že pokud se do dnešních 12.00 nebudou moci vrátit do Moskvy všichni naši vyhoštění diplomaté, snížíme počet pracovníků na ambasádě Ruské federace tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě,“ řekl Kulhánek.

„Ruská federace do dnešního poledne neodpověděla. Rozhodli jsme se proto reagovat takto: podle článku 11 vídeňské úmluvy zastropujeme počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze na současném stavu naší ambasády v Moskvě. Toto rozhodnutí je platné ode dneška. Ruská strana bude mít čas na stažení svých lidí do konce května. Postup podle článku 11 vídeňské úmluvy je standardní diplomatický nástroj, který nám umožňuje zastropovat počet pracovníků na ambasádě. Nechci nic zbytečně eskalovat. To ostatně není role ministra zahraničí, ale Česko je sebevědomá země a tak se bude chovat. Není to namířeno proti Rusům nebo proti ruskému národu, je to reakce na aktivity ruských tajných služeb na našem území. Mysleme na to, není to proti obyčejným Rusům, kteří u nás žijí, pracují a studují,“ sdělil Kulhánek.

„Následující kroky budeme s ruskou stranou komunikovat standardní diplomatickou cestou, Česká republika chce postupovat podle diplomatické praxe. Jsme připraveni s ruskou stranou do budoucna jednat o nastavení počtu pracovníků na našich diplomatických misích tak, aby byl umožněn účinný výkon jejich funkcí. Současný paralyzující stav nezavinila česká, ale ruská strana. Chtěl bych také moc poděkovat za podporu od našich spojenců. Mluvil jsem včera se šéfem NATO Stoltenbergem, dnes s velvyslanci NATO a německým ministrem zahraničí. Stojí za námi celá EU a NATO,“ zdůraznil Kulhánek.

„Ve svých prohlášeních nás členské státy obou organizací jednoznačně podpořily a odsoudily postup ruské strany. A na závěr mi ještě dovolte poděkovat vicepremiérovi v jeho náročné dvojroli ministra vnitra a ministra zahraničí, kterou sehrál při zvládání při řešení té vrbětické kauzy, a samozřejmě také děkuji panu premiérovi,“ uzavřel Kulhánek.

sdíletj na

4.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
22. 4. 2021 19:23

Já jen žasnu, co to máme za vládu… oni jsou ještě omezenější, než se mezi lidem povídá – tohle opravdu předčilo veškerá neblahá očekávání….. taková snůška nepředvídavosti a blbosti…. a NATO za námi nestojí, to je jen vnucovaná iluze … my tu jsme pro ně a ne oni pro nás, to je třeba si uvědomit…. kdyby nás chtěli Rusové třeba i slupnout, tak amerika pošle protestní nótu a bude po akci… nějaké Česko… pidistáteček někde na Kavkaze….. a no tak Čečensko, vždyť je to přece jedno, prostě někde na východě… a nemalujte si, že nepřeháním… nepřeháním.

Pavla
23. 4. 2021 11:40
Odpovědět  zdena

Zřejmě nejde o uvěřitelnost historky, spíše o sousto, se kterým si média už nějak poradí a náležitě přiloží do kotle za účelem stržení co největšího počtu nemyslících řešících si vlastní komplexy do hry.
Asi si pustím znovu seriál Spící… Třeba Vondra je takovej kandidát :-).

forpete
23. 4. 2021 09:46

Kdyby nám ti dva trollové opět neřekli, že “Česká republika je suverénní a sebevědomý stát”,tak bychom si snad mohli myslet něco jiného? Ale co? Třebas, že nás vlastně řídí ambasáda USA? Nebo že rozkazy jdou od CIA přes plukovníka Koudelku?
U nás je to už jak na Ukrajině. Tam platí, že když potáhnete s námi, tak vás necháme dělat ve své zemi co si zamanete. Můžete krást a vraždit, jen když budete poslouchat. Jenomže jejich radovánky pomalu končí. Zaplať Bůh (Putin).

Pavla
23. 4. 2021 11:35

ČR je suverenní stát, jen je třeba vědět, kdo je ten suverén.
Navíc se mnozí naši politici přehání v suverenním lhaní neb pocit vlastní důležitosti za těch 30 stříbrných je pro ně dostačným uspokojením. Nechápajíce, že po bitvě se stanou nepotřebnými, jednají uvědoměle, jak se tomu dřív říkalo 🙂
Dřív jsem si říkala, že je škoda, že naše dějiny jsou už tak přetvořeny, že se nelze ničeho dopátrat. Ale vlastně ne, už 1400 let se děje právě to, co dnes. Jak to, že jsou náš jazyk a kultura od Ruska tak moc nevzdálili po tě staletích je věc blížící se zázraku. Ale pořád to tak je.

KarelDar
23. 4. 2021 11:45

Kulhánek opravdu působí jen jako užitečný idiot.
K tomu je zapotřebí snad nějaké speciální geny.