STÍHAČKY: Polské ministerstvo obrany nedoporučilo nákup amerických letadel F-35

olské ministerstvo obrany nedoporučilo nákup amerických stíhaček F-35 jako náhradu za ruské letouny MiG-29. Americká nabídka je příliš drahá a parametry amerických stíhaček nedosahují parametrů ruských strojů. Uvádí se to v článku na zpravodajském serveru Riafan (viz ZDE).

Polsko může ušetřit více než miliardu dolarů

„Ruské víceúčelové stíhačky plní své úkoly mnohem lépe než americké F-35,“ uvádí polské ministerstvo národní obrany. Kromě toho je Polsko v rozpacích z velmi vysoké ceny F-35. Navíc americké letouny velmi ztrácejí v porovnání technických specifikací s letouny MiG-29. Odmítnutí nákupu F-35 ušetří polské armádě více než miliardu dolarů, uvádí se v článku. Ministerstvo obrany také poznamenalo, že americká nabídka servisu letadel nesplnila očekávání.

Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35A; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Ocenění ruských strojů

Současně polská armáda dala ruským letounům velmi vysoké hodnocení. “Dnes máme tři plnohodnotné eskadry plus dva MiG-29 a jeden Su-22, které velmi dobře slouží,“ uvedlo ministerstvo obrany. Jak však připustila armáda, na nákup nových strojů nemá mnoho zdrojů, takže si musí „vybrat něco na úkor něčeho – v současné světové nabídce stíhaček neexistuje žádná střední třída“, uvádí se v článku. O nákupu F-35 v Polsku se začalo diskutovat začátkem května tohoto roku. Konečné rozhodnutí má být učiněno na konci ledna příštího roku. Rozhodovat budou zástupci polských ozbrojených sil a členové vlády.

Část polských MiGů je z od nás

V polovině devadesátých let vyměnila česká armáda deset stíhaček MiG-29 za jedenáct polských vrtulníků Sokol. Na obchodu se podílel Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ve funkci náměstka ministra obrany. O několik let později v březnu 2001 Kalousek hodnotil výměnu jako údajně výhodnou s tím, že v případě MiGů se jednalo o stroje, které prý byly již dva roky vyřazeny z výzbroje armády. Podle tehdejšího ministra financí Pavla Mertlíka se však nejednalo o výhodnou transakci a výměnu označil za “obrovský tunel, který nemá obdoby” (viz ZDE).

Rudolf Hruboň – https://bit.ly/2PMx4N9

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
23. 12. 2019 21:53
Ohodnotit příspěvek :
     

V 90 letech, když Kalousek vyřadil MIG29, v té době asi 4 roky staré bylo Rusko ochotné dodávat veškeré náhradní díly v rámci deblokace dluhu. K omílané nekompaktibilitě se standardy NATO. Je tak trochu úsměvné, že Polsko se s těmito standardy s MIGy, které Kalousek vyměnil za polské vrtulníky, vyrovnalo tak, že jak psáno výše v článku, létají a slouží i v NATO. Dále pak je dost zajímavé, že MIG21 na standardy NATO upravit šly a létaly v hotovosti NATO až do roku 2004, kdy přišly první Gripeny. Celá transakce s MIGy a pak Gripeny byla zcela v rukou lidovců, kteří v rozhodné době seděli na MO na pozicích náměstků pro výzbroj, akvizice a t.p a to i za vlád ČSSD 1998-2006, kdy sice ČSSD měla ministra, ale o nákupech rozhodovali lidovci Kopřiva, Kalousek a další hraboši. Jediné plus v celé aféře bylo to, že byli dohodnuti se Švédy a armáda nespadla do pasti s olétaným US šrotem F-16, vyřazený z belgického letectva a v USA přelakovaný.

Editor
23. 12. 2019 22:24
Odpovědět  josh-xy

:)) jo má přehled:) a co ty vrtulníky, který nám ted narvali?

Editor
23. 12. 2019 22:28
Odpovědět  Janinna

taky průser. Přitom ty MI mají za sebou polovinu plánované životnosti. A ohledně Pandurů ten průser teprve přijde, Belgie je renovovala a nevejde se po upgradu dovnitř vojcl větší než 170 cm. Jo a taky tuším přestaly plavat. a špatně brzdí a blbě se řídí. Pojal jsem plán, za Prahou chovají japonské krávy WAGYU, je to děsně drahý, svíčková je za 6000/ kg, ale až na jaře dodělám topení a vyprdnu se na prahu, tak si jí koupím a sežeru jí celou sám! Bude tak za 12k, ale nešť, jak praví klasik, rubáš nemá kapsy a je přísně zakázáno sebou něco brát! Koupim to a sežeru to s mejma milovanejma havětěma. Šestýho jedu do Tyról ! Naladím hlas a budu jódlovat až budou padat laviny!

Editor
23. 12. 2019 23:28
Odpovědět  scipio

:)) … tak sám? nebo s tvejma milovanejma havětěma? To je teda peněz za kus flákoty.

Editor
23. 12. 2019 23:40
Odpovědět  Janinna

no s havětěma, na ně je radost pohledět, jak jim chutná. Jsou to zdravá mláďata rodu homo sapiens, zcela životaschopná s základními instinkty naprosto neporušenými, vidí žrádlo, tak po něm jde! Jeden každej 🙂 😛 Tohle je levnější varianta, to je wagyu křížený s angusem, čistokrevný wagyu je dvakrát tak drahý.
http://www.finefish.cz/hovezi-tenderloin-wagyu-japan-e890.htm

Editor
24. 12. 2019 00:06
Odpovědět  scipio

vždycky o nich hezky píšeš:))
Děláš tatarák?

Editor
24. 12. 2019 11:25
Odpovědět  Janinna

teď ne, a až si tohle koupím, tak z toho tatarák nebude, z toho budu dělat jenom bifteky, toho je na tatarák škoda, klasický chateaubriand z toho bude!

Editor
24. 12. 2019 01:38
Odpovědět  scipio

Ani jsem ti nepopřála… pohodové svátky Scipio:))

Editor
24. 12. 2019 11:23
Odpovědět  Janinna

ti ď, taky tak.

Editor
23. 12. 2019 22:26
Odpovědět  josh-xy

V záležitosti stíhacího letectva mě dost nasral Zeman, za jeho vlády nabízelo Německo předání všech MIG29, které zdědilo z NDR za 1€ za kus a Zeman to odmítl s tím, že bychom ze sebe udělali osly, když jsme je před tím vyřadili z provozu a vzalo si je právě Polsko. Pochopitelně částečně došlo ke kanibalizaci, aby se využily ty více olétané na náhradní díly. Jinak, už jsem to tady jednou psal, ta past s F-16 byla také v tom, že v případě sporu o výklad znění smlouvy měla platit její anglicky psaná verze a rozhodovat o případných sporech měly soudy US a veškerá dokumentace k údržbě a provozu měla být jen v angličtině.