nezařazené

“Sputnik V” bude testován na dobrovolnících v Itálii

Ruská vakcína “Sputnik V” bude podána dobrovolníkům v Itálii v rámci testování účinnosti vakcín proti koronaviru, uvedl ředitel italského institutu profesor Francesco Vaya.

Podle jeho slov Římský národní institut infekčních nemocí Lazzara Spallanzaniho hodlá provést tyto studie v rámci projektu vědecké spolupráce s ruským Národním výzkumným střediskem pro epidemiologii a mikrobiologii N.F. Gamaleya, hlásí TASS . 

Profesor Vaya poznamenal, že princip použití dvou adenovirů je zajímavý pro potenciální zesílení účinku. 

“Uvažujeme o přeočkování dobrovolníků, kteří se účastnili první fáze testů, jinou vakcínou,” řekl. 

Vaya zároveň nespecifikoval, o kterou vakcínu se jedná, ale je známo, že jeho institut testuje italskou vakcínu Reithera, která je ve druhé fázi testování.

Profesor také objasnil, že rusko-italská vědecká spolupráce na „Sputniku V“ začne v dubnu. 

“Musíme formálně uzavřít naše memorandum o spolupráci (s centrem Gamaleya), ale v dubnu jsme připraveni zahájit společný výzkum,” uvedl Vaya. 

Vysvětlil, že tato spolupráce zahrnuje výměnu odborníků, biologických materiálů a klinické studie.

Předseda vlády Mario Draghi dříve uvedl, že Itálie může v případě potřeby nezávisle rozhodnout o přijetí ruské vakcíny “Sputnik V”.

Alessio D’Amato, ministr metropolitní oblasti Lazio pro otázky zdravotnictví, vyjádřil nesouhlas se slovy evropského komisaře pro vnitřní trh Thierry Bretona o „zbytečnosti“ ruské vakcíny “Sputnik V” v EU.

https://bit.ly/3cc6WGK

sdílet na