nezařazené

“Sput-nik! Sput-nik!” Ruské velvyslanectví „v obležení“: tisíce Chorvatů chtějí ruskou vakcínu

“Sput-nik! Sput-nik!” – Chorvaté obléhají ruské velvyslanectví v naději, že dostanou vakcínu.

“Bohužel zatím jsme od chorvatské strany neobdrželi žádnou oficiální žádost ohledně nákupu ruské vakcíny” – odpovídá velvyslanectví Ruské federace.

Uvádí Vecernji.hr

Chorvatské noviny uvádějí, že tisíce Chorvatů „obléhají“ ruské velvyslanectví v Záhřebu s jediným cílem – získat ruskou vakcínu proti koronaviru “Sputnik V”.

Každý den na ruském velvyslanectví odpovídají na desítky a desítky dotazů chorvatských občanů, o tom, jak získat jejich vakcínu. Občané se ptají, zda se mohou přijít nechat naočkovat na velvyslanectví nebo zda si tam mohou vakcínu koupit. Zajímá je, kde a jak vůbec mohou vakcínu dostat, a někteří lidé chtějí vědět, jestli si mohou jednoduše koupit letenku, zamířit do Ruska a tam se nechat “Sputnikem V” očkovat.

“Samozřejmě bychom rádi pomohli, ale vakcíny neočkujeme ani nezískáváme. Velvyslanectví Ruska v Chorvatsku se jako diplomatická mise v rámci svých pravomocí nesmí podílet na nákupu, dodávkách, distribuci a prodeji vakcín. Také není možné jet do Ruska, protože v tuto chvíli tam očkují pouze ruské občany” – odpovídá velvyslanectví novinářům a sděluje stejnou zprávu také občanům.

“Dovoz veškerých léčivých přípravků do Chorvatské republiky vyžaduje příslušná povolení od státních orgánů a příslušných institucí Evropské unie. Velvyslanectví je připraveno vyvinout veškeré úsilí k prohloubení dvoustranného dialogu a k vyřešení otázky dodávky vakcín ruské výroby co nejdříve, bude-li iniciativa ze strany chorvatských úřadů. – Bohužel, doposud jsme od chorvatské strany neobdrželi žádnou oficiální žádost týkající se nákupu ruské vakcíny” – vysvětluje velvyslanectví RF.

Velký zájem Chorvatska o ruskou vakcínu se objevil po zveřejnění výsledků třetí fáze klinického hodnocení vakcíny “Sputnik V” v The Lancet dne 2. února.

V EU si pořídilo ruskou vakcínu pouze Maďarsko, zatímco některé další země projevily zájem, ale zatím čekají na rozhodnutí Evropské lékové agentury (EMA).

https://bit.ly/3jEDLhq

sdílet na