Sponzorovaný vyhazuje sponzora

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA:
Sponzorovaný vyhazuje sponzora. Složí se salónní intelektuálové na Karlovy Vary sami?
A budou taky tvořit za svoje?

Je roztomilé, jak se nemalá část kulturní fronty, čest výjimkám, cítí neustále něčím a někým pohoršena či zklamána. Možná spíše „nedoceněna“, nicméně realitou je, že ze současné ekvipáže, kde většinu tvoří spíše komedianti než umělci, není moc co oceňovat.

Nejnověji se salónní intelektuálové pohoršili nad sponzorem Karlovarského festivalu – Českou zbrojovkou.
Nikdo je nenutí jezdit juchat do Varů, promenádovat se, soutěžit, propagovat sebe a své filmy, které jsou z významné části sponzorovány námi všemi, aniž bychom mohli jakkoliv promluvit do toho, jak si kamarádíčci mezi sebou naše peníze rozhodí.

„Pro nás, české filmaře, je MFF KV neodmyslitelnou, radostnou událostí, která pomáhá filmu i jeho tvůrcům a poskytuje prostor otevírat témata zásadní nejen pro českou společnost. Systematicky a hrdě promítá důležité filmy, které často mluví o násilí, nespravedlnosti, korupci či potírání lidských práv.
Zve a podporuje filmaře z krajin, kde se kvůli represivním režimům nemohou svobodně vyjadřovat a točit.

https://www.facebook.com/centralnibuznalidstva/videos/2388459701436779/

Vážíme si toho, a právě proto nás zpráva o financování festivalu Českou zbrojovkou zklamala. Podle informací, které přinesly organizace monitorující vývoz zbraní z ČR, tento oficiální sponzor festivalu
v minulosti vyvážel svoje zbraně do nedemokratických zemí s represivními režimy, a vydělával tak na porušování lidských práv.

Jsme přesvědčeni, že lidská práva by měla vždy stát nad byznysem, mnohem raději se zúčastníme skromnější, ale o to hrdější největší oslavy filmu v České republice,“ .. píší podle Novinek v dopise, pod který se podepsali:
Aňa Geislerová,
Jan Hřebejk,
Jiří Havelka,
Vít Klusák,
Jana Plodková,
Štěpán Hulík,
Apolena Rychlíková a další…

Opět řada opakujících se jmen, která stojí u každé žádoucí záležitosti na té „správné“ straně a která tak ráda ostatní poučují (samozřejmě na základě pravdy a lásky), jak by měli žít.

Jen lidská práva? A co ekologie, závislosti a globální oteplování?

Tak „lidská práva“ a humanita jsou jedněmi z novodobých totalitních doktrín, ve jménu kterých lze prakticky cokoliv, třeba bombardovat nebo neprověřenými, neznámými z velké části nepřizpůsobivými lidmi rozkládat Evropu. Nic nového pod sluncem.

Když už vybraní umělci opět zahořeli spasitelským komplexem a touhou moralizovat, myslím, že by to měli vzít z gruntu.

1) Antikrist Andrej Babiš a ANO? Nemalou část přiděluje festivalu z rozpočtu vláda. Myslím, že není úplně fér na krev se vymezovat proti Andreji Babišovi a ANO a chodit proklamovat na demonstrace Milionu chvilek
a na druhé straně se promenádovat na festivalu, který tato vláda dotuje

2) Philip Morris ČR? Tohoto sponzora by umělci neměli nechat jen tak! Kouření přece škodí zdraví!
Kolik aktivních či pasivních kuřáků trpí kardiovaskulárními chorobami a v jejich důsledku i umírá!
Často jde o neinformované a nevzdělané lidi z vesnic, kteří evidentně podlehli tabákové lobby!

3) Unipetrol?  Životní prostředí a globální oteplování? To umělcům neříká nic?

4) Becherovka, Pilsner Urquell, Moët & Chandon Champagne, opět nic? Kolik na alkoholu závislých lidí je u nás a ve světě? Kolik mladistvých pije? Kolik obětí a rodin trpí kvůli alkoholismu?

Suma sumárum, dopis uměleckých intelektuálů mi přijde málo ambiciózní.
Nemusí se přece omezovat jen na lidská práva, ne?
Jde taky o zdraví lidí, zejména dětí, a planety, ne?
Pak by se mohlo odkrouhnout ještě pár sponzorů.

A příští Karlovy Vary si umělci zaplatí sami, ano? Stejně tak by si mohli financovat své „tyjátry“, filmečky a divadla, která jim platíme a která stejně ve valné většině stojí za starou belu….. Nebo ani za tu ne.

https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-tomase-vyorala-sponzorovany-vyhazuje-sponzora-slozi-se-salonni-intelektualove-na

sdíletj na