Spojené království zahájilo evakuaci diplomatů z Ukrajiny

Spojené království zahájilo evakuaci diplomatů z Ukrajiny
Velká Británie nařídila stažení personálu ze svého velvyslanectví v Kyjevě „v reakci na rostoucí hrozbu“ ze strany Moskvy, protože napětí na ukrajinsko-ruské hranici zůstává vysoké v důsledku obav Západu, že Kreml plánuje invazi.

V aktualizaci zveřejněné na internetových stránkách Úřadu pro zahraničí, Commonwealth a rozvoj (FCDO) bylo uvedeno, že Londýn se rozhodl „dočasně“ stáhnout z Kyjeva část personálu a jejich závislé osoby s tím, že velvyslanectví zůstane otevřené a bude nadále poskytovat pomoc britským občanům na Ukrajině.

Držitelé britských pasů byli rovněž vyzváni, aby zaregistrovali svou přítomnost v zemi.


Toto oznámení následuje po podobném kroku velvyslanectví USA v Kyjevě, které v neděli pozdě večer oznámilo, že se rozhodlo povolit odchod svých zaměstnanců na Ukrajině „z důvodu velké opatrnosti kvůli pokračujícím ruským snahám o destabilizaci země a podkopání bezpečnosti ukrajinských občanů“.

Rozhodnutí přichází v době, kdy je napětí mezi Ukrajinou a Ruskem na historickém maximu a Moskva je obviňována z rozmístění více než 100 000 vojáků v blízkosti hranic v rámci příprav na invazi.

Kreml opakovaně popřel, že by měl jakýkoli plán na vojenský vpád, a označil taková obvinění za „nepodložená a nesprávná“. Minulý týden americké ministerstvo zahraničí naznačilo, že Rusko by mohlo zaútočit „kdykoli“.

Rozhodnutí Británie vyhostit diplomaty přichází jen dva dny poté, co Londýn odtajnil zpravodajské informace, podle nichž se Moskva snaží dosadit v Kyjevě proruského vůdce. Prohlášení, které zveřejnila FCDO, naznačuje, že ukrajinský poslanec Jevgenij Murajev je vybranou alternativou současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko v pondělí ráno na Twitteru napsal, že Kyjev „respektuje právo cizích států zajistit bezpečnost“ svých diplomatických misí, ale tento krok označil za „předčasný“ a „případ přílišné opatrnosti“. Ukrajina opakovaně zlehčovala riziko ruské invaze.


24.1.2022

Rodinám amerických diplomatů bylo nařízeno opustit Ukrajinu


Americké ministerstvo zahraničí také doporučilo Američanům, aby „zvážili odlet“ ze země pomocí komerčních letů
Rodinám amerických diplomatů bylo nařízeno opustit Ukrajinu
Velvyslanectví Spojených států amerických v Kyjevě © Volodymyr Tarasov / Ukrinform / Barcroft Media via Getty Images
Rodinám amerických diplomatů bylo nařízeno opustit Ukrajinu, zatímco některým zaměstnancům velvyslanectví bylo povoleno odjet „dobrovolně“, uvádí se v aktualizovaném cestovním doporučení, které opakuje tvrzení o „pokračující hrozbě ruských vojenských akcí“.

„Existují zprávy, že Rusko plánuje významnou vojenskou akci proti Ukrajině,“ uvedlo v neděli ministerstvo zahraničí a dodalo, že „povolilo dobrovolný odjezd amerických zaměstnanců v přímém pracovním poměru (USDH) a nařídilo odjezd oprávněných rodinných příslušníků (EFM)“.

Americkým občanům bylo opět důrazně doporučeno, aby na Ukrajinu necestovali, zatímco těm, kteří již v zemi jsou, bylo řečeno, aby „zvážili odjezd nyní s využitím komerčních nebo jiných soukromých dostupných možností dopravy“. Nejvyšší stupeň „4: Necestovat“ pro Ukrajinu s odvoláním na Covid a „zvýšené hrozby ze strany Ruska“ byl na internetových stránkách ministerstva zahraničí již více než měsíc.

ČTĚTE VÍCE: Ministerstvo zahraničních věcí USA: Neočekávejte žádnou koordinovanou evakuaci z Kyjeva.
USA již dříve varovaly své občany, aby „nepředpokládali, že v případě války na Ukrajině dojde k evakuaci sponzorované vládou USA“, a navrhly jim, aby místo toho využili dostupné komerční lety.

Na Ukrajinu dorazila americká „smrtící pomoc“ (FOTOGRAFIE)ČTĚTE VÍCE: Americká „smrtící pomoc“ dorazila na Ukrajinu (FOTOGRAFIE)
Moskva opakovaně odmítla obvinění, že plánuje invazi na Ukrajinu, která USA a jejich spojenci vznášejí od listopadu loňského roku, a označila tato tvrzení za nepodložené pokusy o vyvolání „hysterie“.

Podle Kremlu je to Západ, kdo vyvolává napětí na Ukrajině dodávkami zbraní Kyjevu – který je zapleten do „zamrzlého“ konfliktu se samozvanými republikami v jihovýchodní oblasti Donbasu – a zintenzivněním budování sil NATO ve východní Evropě.

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
24. 1. 2022 14:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Typické chování britských gaunerů; životy jiných národů a ras jsou jim zcela lhostejné a rádi je tito gauneři obětují pro svoje sobecké zájmy. Ale když by někdo z nich měl zcela zaslouženě a oprávněně dostat na p…., tak to berou „srdnatě“ nohy na ramena, jako malí kluci, když se bojí výprasku od tatínka?! Jsou pro srandu králíkům i s tou jejich starou rachejtlí v Buckinghamu, celý rozumný a vzdělaný svět už to dávno ví, jen oni sami se ještě považují za „světové impérium“. sic! Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí!