nezařazené

Špionážní skandál v Luftwaffe

MUDr. IvanDavid fb:

Bloger Petr Vlk přežil své nejtěžší hodiny a po dvou měsících je od minulého čtvrtku zpět doma. V sobotu oprášil Kosu a vydal překlad rozhovoru nejvyšších generálů německé Luftwaffe, v němž spolu diskutují, jak by vojáci německé armády mohli dostat na Ukrajinu k útoku na Rusko německé rakety Taurus. Jde o celý rozhovor, který zachytila některá složka ruské elektronické rozvědky. Němečtí generálové si přes půl zeměkoule skoro tři čtvrtě hodiny klábosili, jak to navléknout, aby přípravy opětovného útoku německých zbraní proti Rusku, mohly začít probíhat bez přímého rozkazu politického vedení SRN. Respektive, jak zvoleným politikům podsunout „ty správné“ papíry, aby účast Bundeswehru na útoku proti cílům na území Ruska „politicky pokryli“. Aby z toho zelené mozky neměli průser a mohli pak tvrdit – my nic, my jen plnili rozkazy, které vydali zvolení zástupci občanů.

Rozhovor v němčině byl ve zvukové i písemné podobě zveřejněn v pátek na RT Deutschland. Díky Vlkovi je v písemné podobě k přečtení i v češtině na webu Kosa zostra. Gratuluji Vlkovi ke skvělému návratovému textu. Mám radost, že mohu všem, kteří se chtějí dozvědět více, než nabízí mejnstrým, nejen o zástupné válce kolektivního Západu proti Rusku, opět doporučit k pravidelné návštěvě web plzeňského veterána alternativní žurnalistiky. Jako návnadu si pro Vás dovoluji převzít Vlkův text, který vyšel pod názvem „Německo, rakety Taurus a Krymský most.“

Vlkův úvod:

„Jsem zatím jen chromajzl a v podstatě rád, že jsem rád. Nevydržím pořád sedět dostatečně dlouho u počítače, abych mohl na kosu umisťovat články, za kterými si budu moci stát bez výhrad. Kdyby to bylo jinak, četli byste nejpozději včera v pátek v brzkém odpoledni senzační článek, který vydala Margarita Simonjanová, generální ředitelka ruského informačního konglomerátu RT – Russia Today, kdy odprezentovala rozhovor, který mezi sebou, na důvěrné bázi vedli nejvyšší důstojníci německé Luftwaffe ohledně nasazení německých raket s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajině, resp. jejich předání Ukrajině, tak aby ta mohla zničit nenáviděný Krymský most.

Samozřejmě, že v okamžiku, kdy došlo ke zveřejnění tohoto citlivého rozhovoru vypuklo v západním mainstreamu nejprve hrobové ticho. A když konečně došlo na reakce, tak ty úplně první , jako vždycky hovořily o ruské lži a fake. To bylo v pátek 1. března 2024.

Dnes jsme o 24 hodin starší a ?

Všechno je náhle jinak! Úplně jinak! Ale než si popíšeme jak, tak rozhodně nebude na škodu; dát si český přepis toho, co zveřejnila Simonjanová:

„Přepis rozhovoru mezi vysokými důstojníky Bundeswehru ze dne 19.02.2024

Dne 19. února 2024 proběhl následující rozhovor mezi vedoucím oddělení operací a cvičení velitelství vzdušných sil Bundeswehru Graefem , inspektorem Bundeswehru Gerhartzem a zaměstnanci střediska vzdušných operací vesmírného velitelství Bundeswehru Fenskem a Frostedtetem.

Gerhartz : Ahoj všichni! Graefe, jsi teď v Singapuru?

Graefe : Ano.

Gerhartz : Dobře. Musíme si informace ověřit. Jak jste již slyšeli, ministr obrany Pistorius hodlá pečlivě zvážit otázku dodávek raket Taurus na Ukrajinu. Máme s ním naplánovanou schůzku. Vše je potřeba prodiskutovat, abychom na této problematice mohli začít pracovat. Zatím nevidím, že by bylo uvedeno datum zahájení těchto dodávek. Nebylo to tak, jak mu kancléř řekl: „Chci získat informace hned a zítra ráno se rozhodneme.“ Nic takového jsem neslyšel. Naopak Pistorius celou tuto probíhající diskusi hodnotí opatrně. Nikdo neví, proč spolkový kancléř tyto dodávky blokuje. Samozřejmě se objevují ty nejneuvěřitelnější zvěsti. Uvedu příklad: včera mi volal novinář, který má velmi blízko ke kancléři. Někde v Mnichově slyšel, že rakety Taurus nebudou fungovat. Zeptal jsem se, kdo mu to řekl. Odpověděl, že někdo ve vojenské uniformě. Jde samozřejmě o zdroj informací nízké úrovně, ale novinář se těchto slov chytil a chce si z toho udělat velkou story s titulkem: „Nyní známe důvod, proč kancléř odmítá poslat rakety Taurus – nebudou fungovat.” To je všechno hloupost. Taková témata jsou dostupná pouze omezenému okruhu lidí. Vidíme však, jaké bludy se mezitím šíří, mluví se úplné nesmysly. V této otázce se s vámi chci shodnout, abychom se nevydali špatným směrem. Nejprve mám nyní otázky na Frostedta a Fenskeho. Mluvil s vámi někdo na toto téma? Kontaktoval vás Freuding?

Frostedte : Ne. Komunikoval jsem pouze s Graefem.

Fenske : To samé, komunikoval jsem jen s Graefem.

Gerhartz : Možná vás bude znovu kontaktovat. Asi se budu muset zúčastnit slyšení v rozpočtové komisi, protože nastaly problémy související s rostoucími cenami za přestavbu infrastruktury pro F-35 v Büchelu. Svá doporučení jsem již zprostředkoval prostřednictvím Franka, abychom měli snímky k vizualizaci materiálu. Ukázali jsme mu testovací prezentaci, kde byly střely Taurus instalovány na nosič Tornado nebo na jiný nosič požadovaný zadáním. To si však těžko dokážu představit. Je nutné pamatovat na to, že se jedná o půlhodinovou schůzku, proto byste si neměli připravovat prezentaci o 30 slidech. Měla by tam být krátká zpráva. Je potřeba ukázat, co raketa umí, jak se dá využít. Je nutné vzít v úvahu, pokud učiníme politické rozhodnutí převést rakety jako pomoc na Ukrajinu, jaké důsledky to může mít. Budu vám vděčný, když mi nejen řeknete, jaké problémy máme, ale jak je můžeme vyřešit. Například, když mluvíme o způsobech doručení na místo. Vím, jak to dělají Britové. Vždy je přepravují v obrněných vozidlech Ridgback. Na místě mají několik lidí. Francouzi postupují jinak. Dodávají Q7 rakety Scalp na Ukrajinu.

Storm Shadow a Scalp mají podobné technické specifikace pro jejich použití a instalaci. Jak tento problém vyřešíme? Dáme do ukrajinských rukou střely MBDA s využitím Ridgbacku? Bude jeden z našich lidí přidělen k MBDA? Graefe, podejte nám zprávu, jaký je náš postoj k této otázce. Pánové Fenske a Frohstedte, podejte zprávu, jak vidíte situaci.

Graefe : Začnu nejcitlivějšími otázkami, se stávající kritikou ohledně dodávek. Diskuse probíhají téměř všude. Je zde několik důležitějších aspektů. Za prvé jsou to dodací lhůty. Pokud nyní kancléř rozhodne, že bychom měli dodat rakety, budou převedeny od Bundeswehru. Ale i tak budou připraveny k použití až za osm měsíců. Za druhé, nemůžeme zkrátit čas. Protože když to uděláme, pak může dojít k chybnému použití, může spadnout raketa na mateřskou školu a opět dojde k civilním obětem. Tyto aspekty je třeba vzít v úvahu. Při jednání je třeba podotknout, že bez výrobce nic neuděláme. Mohou se vybavit, přezbrojit a dopravit první střely. Výrobu můžeme trochu popohnat, ale neměli bychom čekat, až se nahromadí třeba 20 kusů, můžeme jich přenést pět najednou. Dodací lhůta těchto střel přímo závisí na odvětví. Dále -kdo to zaplatí? Další otázkou je, na jaké zbraňové systémy budou tyto střely namontovány? Jak by měla být zachována interakce mezi společností a Ukrajinou? Nebo máme nějakou integraci?

Gerhartz : Myslím, že ne. Protože výrobce TSG řekl, že tento problém mohou vyřešit do šesti měsíců, bez ohledu na to, zda se jedná o Suchoj nebo F-16.

Graefe : Pokud se spolkový kancléř rozhodne do toho jít, pak musí být jasné, že výroba upevňovacích prvků bude trvat šest měsíců. Za třetí, teoreticky se nás může dotknout otázka školení. Už jsem řekl, že spolupracujeme s výrobcem raket. Oni trénují údržbu těchto systémů a my trénujeme taktické použití. Trvá to tři až čtyři měsíce. Tato část školení může probíhat v Německu. Když budou doručeny první rakety, musíme rychle rozhodnout o montáži a výcviku. Možná se budeme muset v těchto otázkách obrátit na Brity a využít jejich know-how. Můžeme jim přenášet databáze, satelitní snímky, plánovací stanice. Kromě dodávek samotných raket, které máme, může vše ostatní dodat průmysl nebo IABG.

Gerhartz : Musíme si představit, že mohou používat letadla s držáky střel Taurus a držáky Storm Shadow. Britové tam byli a vybavili letadla. Systémy nejsou až tak odlišné a lze je použít i pro Tauruse. Mohu mluvit o zkušenostech s používáním komplexu Patriot. Naši odborníci nejprve počítali i s dlouhými termíny, ale zvládli si poradit v řádu týdnů. Vše se jim podařilo zprovoznit tak rychle a v takovém množství, že naši zaměstnanci řekli: „Wow. Tohle jsme nečekali.“ Nyní vedeme válku, která využívá mnohem modernější technologie než naše stará dobrá Luftwaffe. To vše naznačuje, že když plánujeme termíny, neměli bychom je přeceňovat. A nyní, pánové Fenske a Frostedte, bych rád slyšel váš názor ohledně možných dodávek na Ukrajinu.

Fenske : Rád bych se dotkl problematiky školení. Tuto problematiku jsme již nastudovali, a pokud se zabýváme personálem, který již má odpovídající výcvik a bude paralelně procházet dalším, bude nejdříve trvat asi tři týdny, než se naučíte techniku ​​a teprve poté přistoupíte přímo k výcviku u letectva, která potrvá asi čtyři týdny Je to tedy mnohem méně než 12 týdnů. To vše samozřejmě za předpokladu, že zaměstnanci mají odpovídající kvalifikaci; školení lze provádět bez použití služeb překladatelů a několika dalších podmínek. S paní Friedbergerovou jsme již mluvili. Pokud se bavíme o bojovém použití, tak de facto nám bude doporučeno poskytnout podporu alespoň první skupině. Plánování je náročné, zaškolení našeho personálu trvalo asi rok a my se nyní snažíme tuto dobu zkrátit na deset týdnů a zároveň doufáme, že vlastně budou moci závodit v terénu ve voze formule 1. Možnou možností je poskytnout plánovanou technickou podporu, teoreticky to lze provést z Büchelu, za předpokladu vytvoření zabezpečeného spojení s Ukrajinou. Pokud by to bylo k dispozici, bylo by možné provést další plánování. Toto je minimálně hlavní scénář – poskytnout plnou podporu od výrobce, podporu prostřednictvím služby uživatelské podpory, která vyřeší problémy se softwarem. V zásadě je vše stejné jako u nás v Německu.

Gerhartz : Počkej chvíli. Chápu, o čem mluvíte. Politici mohou mít obavy z přímého, uzavřeného spojení mezi Büchelem a Ukrajinou, které by se mohlo stát přímou účastí v ukrajinském konfliktu. Ale v tomto případě můžeme říci, že výměna informací bude probíhat přes MBDA a do Schrobenhausenu vyšleme jednoho nebo dva naše specialisty. Samozřejmě je to trik, ale z politického hlediska to může vypadat jinak. Pokud dochází k výměně informací prostřednictvím výrobce, není to s námi spojeno.

Fenske : Vyvstane otázka, kam informace jdou. Pokud se bavíme o cílových informacích, které v ideálním případě zahrnují satelitní snímky s maximální přesností do tří metrů, pak je musíme nejprve zpracovat v Büchelu. Myslím si, že bez ohledu na to je možné nějak zorganizovat výměnu informací mezi Büchelem a Schrobenhausenem, nebo můžeme vymyslet možnost přenosu informací do Polska tak, že se tam dá dojet autem. Na tento problém je třeba se podívat blíže, možnosti se jistě objeví. Pokud budeme podporováni, pak v nejhorším případě můžeme cestovat i autem, což zkrátí dobu odezvy. Samozřejmě nebudeme moci odpovědět do hodiny, protože budeme muset dostat souhlas. V nejlepším případě bude letadlo schopno provést příkaz pouze šest hodin po obdržení informace. K zasažení určitých cílů stačí přesnost více než tři metry, ale pokud je potřeba cíl upřesnit, je potřeba pracovat se satelitními snímky, které umožňují jeho modelování. A pak doba odezvy může být až 12 hodin. Vše závisí na cíli. Podrobně jsem tuto problematiku nestudoval, ale věřím, že i tato varianta je možná. Jediné, co musíme říci, je, že musíme přemýšlet o tom, jak organizovat přenos informací.

Gerhartz : Myslíte si, že je možné doufat, že Ukrajina zvládne všechno sama? Ostatně je známo, že je tam mnoho lidí v civilu, kteří mluví s americkým přízvukem. Je tedy dost možné, že jej brzy budou moci používat sami? Koneckonců mají všechny satelitní snímky.

Fenske : Ano. Dostávají je od nás. Rád bych se také krátce dotkl otázek protivzdušné obrany. Musíme pečlivě zvážit, zda máme v Kyjevě vybavení, abychom mohli přijímat informace od IABG a NDK. To jim musíme poskytnout, takže tam musím letět 21. února, musíme si vše optimálně naplánovat a ne jako u Storm Shadow, kdy plánovali kontrolní body. Musíme přemýšlet o tom, jak létat kolem nebo létat pod zorným polem radaru. Pokud je vše připraveno, trénink bude efektivnější. A pak se opět můžeme vrátit k otázce počtu raket. Pokud dáte 50 kusů, velmi rychle se spotřebují.

Gerhartz : To je pravda, to nezmění průběh války. Nechceme je tedy převádět všechny. A ne všechny zároveň. Možná 50 v první tranši, pak možná bude další tranše 50 raket. To je zcela pochopitelné, ale to vše je velká politika. Asi za tím opravdu něco je. Od svých francouzských a britských kolegů jsem se dozvěděl, že ve skutečnosti je situace s raketami Storm Shadow a Scalp stejná jako s puškami Winchester – mohou se ptát: „Proč bychom měli dodávat další várku střel, když jsme to již udělali? Ať to Německo udělá hned.“ Možná chce pan Frostedt na toto téma něco říct?

Frostedt : Dovolte mi přidat trochu pragmatismu. Chci se podělit o své myšlenky o vlastnostech Storm Shadow. Bavíme se o protivzdušné obraně, době letu, výšce letu a tak dále, došel jsem k závěru, že jsou zajímavé dva cíle – most na východ a muniční sklady, které jsou výše. Most na východě je těžko dosažitelný, je to docela malý cíl, ale Taurus to zvládne a muniční sklady také dokážou zasáhnout. Když to všechno vezmeme v úvahu a porovnáme s tím, jak byly použity Storm Shadow a HIMARSy, pak mám otázku: „Je naším cílem most nebo vojenské sklady?“ Je to dosažitelné se současnými nedostatky, které RED a Patrioty mají? A došel jsem k závěru, že limitujícím faktorem je, že mají většinou jen 24 nabití…

Gerhartz: To je pochopitelné.

Frostedte : Má smysl připojit Ukrajinu k TPP. Bude to trvat týden. Myslím, že má smysl přemýšlet o plánování úkolů a centralizovaném plánování. Plánování úkolů v našem spojení trvá dva týdny, ale pokud je o to zájem, lze to zvládnout rychleji. Když se podíváme na most, tak si myslím, že Taurus nestačí a musíme mít představu, jak to může fungovat, a k tomu potřebujeme data ze satelitů. Nevím, jestli se nám podaří Ukrajince na takový úkol v krátké době připravit, a to mluvíme o měsíci. Jak by vypadal útok Taurusu na most? Z operativního hlediska nedokážu odhadnout, jak rychle se Ukrajinci naučí takové akce plánovat a jak rychle dojde k integraci. Ale protože se bavíme o mostě a vojenských základnách, chápu, že je chtějí získat co nejdříve.

Fenske : Rád bych řekl ještě jednu věc o zničení mostu. Intenzivně jsme tuto problematiku studovali a bohužel jsme došli k závěru, že most je svou velikostí podobný vzletové dráze. Proto nemusí vyžadovat jen 10 nebo dokonce 20 raket.

Gerhartz : Existuje názor, že Taurus uspěje, pokud použije francouzskou stíhačku Dassault Rafale.

Fenske : Jediné, co mohou udělat, je udělat díru a poškodit most.

A než uděláme důležitá prohlášení, musíme sami…

Frostedte : Neprosazuji myšlenku mostu, pragmaticky chci pochopit, co chtějí. A co bychom je měli naučit, tak se ukazuje, že při plánování těchto operací budeme muset na snímcích naznačit hlavní body. Budou mít cíle, ale je třeba vzít v úvahu, že při práci na malých cílech musíte pečlivěji plánovat a ne analyzovat obrázky v počítači. V případě potvrzených cílů je vše jednodušší a plánování zabere méně času.

Gerhartz : Všichni víme, že chtějí most zničit, co to v konečném důsledku znamená, jak ho chrání – nejen proto, že má důležitý vojensko-strategický, ale i politický význam. I když teď mají pozemní koridor. Existují určité obavy, z přímé komunikace s ukrajinskými ozbrojenými silami. Nabízí se proto otázka: můžeme použít takový trik a sekundovat našim lidem MBDA? Přímá komunikace s Ukrajinou tedy bude pouze přes MBDA, to je mnohem lepší, než kdyby takové spojení existovalo s naším letectvem.

Graefe : Gerhartzi, na tom nezáleží. Musíme se ujistit, že od samého začátku neexistuje žádné riziko, které z nás činí stranu konfliktu. Samozřejmě to trochu přeháním, ale když teď ministrovi řekneme, že si naplánujeme schůzky a pojedeme autem z Polska, aby si toho nikdo nevšiml, to už je účast, tak to neuděláme. Pokud mluvíme o výrobci, pak bychom se měli nejprve zeptat MBDA, zda to umí. Nezáleží na tom, zda to naši lidé dělají v Büchelu nebo ve Schrobenhausenu – stále je to účast. A myslím, že by se to dělat nemělo. Na samém začátku jsme to identifikovali jako základní prvek červené čáry, takže se zapojíme do tréninku. Řekněme, že připravíme cestovní mapu. Proces učení je nutné rozdělit na části. Dlouhý trek bude trvat čtyři měsíce, důkladně je natrénujeme, včetně práce na variantě mostu. Krátká – bude navržena na dva týdny, aby mohli rakety použít co nejdříve. Pokud jsou již vycvičeni, pak se zeptáme, zda jsou Britové připraveni se s nimi v této fázi vypořádat. Věřím, že takové jednání bude správné – jen si představte, kdyby tisk zjistil, že naši jsou ve Schrobenhausenu nebo že jezdíme auty někde v Polsku! Tuto variantu považuji za nepřijatelnou.

Gerhartz : Pokud dojde k takovému politickému rozhodnutí, musíme říci, že Ukrajinci k nám musí přijít. Nejdříve potřebujeme vědět, jestli takové politické rozhodnutí není přímo zapojeno do plánování úkolů, v tom případě bude školení trvat o něco déle, budou schopni vykonávat složitější úkoly, což je dost možné, že už mají nějaké zkušenosti a využití high-tech zařízení. Pokud je možné se přímé účasti vyhnout, nemůžeme se podílet na plánování úkolů, udělat to v Büchelu a pak jim to přeposlat – pro Německo je to „červená čára“. Trénovat je můžete dva měsíce, během kterých se nenaučí všechno, ale něco zvládnou. Musíme se jen ujistit, že jsou schopni zpracovat všechny informace a pracovat se všemi parametry.

Graefe : Seppel řekl, že je možné vytvořit dlouhou a krátkou cestovní mapu. Jde o to, aby se výsledky dostavily v krátkém čase. A pokud je v první fázi úkolem zasáhnout muniční sklady, a ne tak složité objekty, jako jsou mosty, pak v tomto případě můžete pokračovat se zkráceným programem a získat rychlé výsledky. Pokud jde o informace od IABG, nepovažuji tento problém za kritický, protože nejsou vázáni na konkrétní místo, průzkum musí provádět sami. Je jasné, že na tom závisí účinnost. To je přesně to, o čem jsme mluvili, že se to vyplatí brát v úvahu při přenášení raket. Ještě nebylo rozhodnuto. Ale je to tak.

Gerhartz : A to by byl vrchol. Existují muniční sklady, u kterých nelze provést krátký výcvik z důvodu velmi aktivní PVO. To bude potřeba vážně řešit. Myslím, že naši lidé najdou možnost. Jen nám musí být umožněno to nejprve zkusit, abychom mohli poskytovat lepší politické rady. Musíme být lépe připraveni, abychom nezklamali, protože KSA nemusí mít ponětí, kde se systémy protivzdušné obrany ve skutečnosti nacházejí. Takové informace mají Ukrajinci, my máme data z radarů. Ale pokud se bavíme o přesném plánování, tak musíme vědět, kde jsou radary instalovány a kde jsou pevné instalace, jak je obejít. To vám umožní vytvořit přesnější plán. Máme super nástroj, a pokud budeme mít přesné souřadnice, budeme ho moci přesně používat. Ale není důvod říkat, že to nemůžeme udělat. Existuje určité měřítko, kde „červená čára“ leží politicky, existuje „dlouhá“ a „krátká“ cesta, existují rozdíly ve využití plného potenciálu, který budou moci Ukrajinci časem lépe využít, protože budou mít praxi, budou to dělat pořád. Nemyslím si, že bych se měl osobně účastnit schůze. Je pro mě důležité, abychom předložili střízlivé hodnocení a nepřilévali olej do ohně, jako to dělají ostatní dodáním Storm Shadow a Scalp.

Graefe : Chci říct, že čím déle jim trvá rozhodování, tím déle nám bude trvat, než to všechno zrealizujeme. Musíme vše rozdělit na etapy. Nejprve začněte s jednoduchými a poté přejděte ke složitějším. Nebo se můžeme obrátit na Brity, mohou nám poskytnout podporu v počáteční fázi a ujmout se plánovacích záležitostí? Můžeme vnutit to, co leží v oblasti naší odpovědnosti. Vývoj nosičů pro rakety není jedním z našich úkolů, Ukrajina musí tento problém vyřešit samostatně s výrobci.

Gerhartz : Nechtěli bychom se teď dostat do problémů kvůli rozpočtové komisi. To může znemožnit zahájení stavebních prací na letecké základně Büchel v roce 2024. V programu se nyní počítá každý den.“, řekli si němečtí generálové.

Přidám i Vlkův rozbor, který je vždy cenný, protože ukazuje další rozměry causy tak, aby je dokázal pochopit i laik – v tomto případě člověk bez generálských výložek:

„Takže to bychom měli! Velitelská elita německé Luftwaffe, BEZ politického zadání řeší předání raket Taurus Ukrajině jejich bojového nasazení Kyjevem. Ale tak, aby německá ingerence, kromě samotné dodávky Taurusů byla nevysledovatelná a nedoložitelná. Přesto, že je, jak čteme nanejvýš nutná. Jenže vrcholní oficíři Luftwaffe vědí, že někde existuje práh, jehož překročení přivede svět do poslední války v jeho dějinách. Přesto je nejvyšší ambicí vyhovět Zelenskému a jeho kumpánům. A zničit Krymský most. Ačkoliv konstatují, že průběh války to nezmění.

Tohle vypustila Simonajnová. Opakuji – nu Západě zavládlo nejdříve hluboké mlčení a pak se rozjely propagandistické mašiny, hovořící o ruském fale. Aby z 24 hodin bylo úplně všechno jinak.

Spiegel už nahrávku rešeršoval a vyšlo mu, že je echtovní.

V v článku v překladu : „Vojenská kontrarozvědka šetří špionážní aféru v Bundeswehru.“

Bild nezůstal pozadu a přišel s tímhle: „Rusové odposlouchávají německé generály“

To, že Simonjanová mohla tenhle materiál zveřejnit, je pro mne naprosto nejpodivuhodnější na celé záležitosti. Protože Rusko dalo Němcům a celému Západu na vědomí, že má přístup k tajným informacím. Což v podstatě znamená, že o něj přijde. Přesto to Rusům stálo za to! Zvláštní! Zcela evidentně mají z nasazení Taurusu obavy a dávají tak Němcům na srozuměnou, že je budou považovat za stranu konfliktu. S důsledky. Že vědí o možných krycích intrikách.

Ostatně část tajemství propálil sám kancléř Scholz, když oznámil, že jeden z důvodů, proč Taurusy odmítá dodat je skutečnost, že by rakety musely být doprovázeny německým vojenským personálem, stejně jako to děljí Francouzi u raket SCAPL a Britové u STOR Shadows. A že vlastně oni vybírají cíle a zaměřují rakety. Byl z toho velký skandál, že prozradil velké a přísně střežené tajemství.

A propos Krymský most. Pamatujete ještě na první ukrajinskou sabotáž proti němu? Na auto plné výbušniny a reakci Moskvy? Rusko do té doby , pro mne nepochopitelně nechávalo na pokoji ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Ale po atentátu rozjelo velkou kampaň na její zničení. To je pro Moskvu Krymský most a jeho význam. Zničení nasazením Taurusu by nepochybně vyvolalo velkou ruskou odvetu. Jakou? Netuším, ale kdybych měl hádat, spekuloval bych o nasazení taktických jaderných zbraních nebo o nějakém promyšleném útoku na dosud šanované mosty přes Dněpr. V každém případě by šlo velkou a rychlou eskalaci téhle nesmyslné a zbytečné války, které se šlo snadno vyhnout nebo ji ukončit. Dříve. Teď už to není možné. Nyní už je to v pozici, že někdo bude muset vyhrát a ten druhý být poražen.

Srovnání se Storm Shadows /SCALPem ukazuje vyšší zásadně kvalitu Taurusu a tím pádem i jeho nebezpečnost. O kancléři Scholzovi si můžeme myslet cokoliv, ale v podstatě jeho zdrženlivost v této záležitosti , v záplavě západní válečné hysterie, je obdivuhodná.“, napsal Vlk na Kose v sobotu.

V Neděli přidal doplněk od Kosíře BT, v němž je vysvětleno, jaké německé šavle v rozhovoru klábosí o útoku na Rusko, jako by se bavili o převozu pár flašek neprocelné luxusní kořalky:

Brigádní generál Frank Graefe, náčelník operací a cvičení, Velitelství letectva v Berlíně. Svou kariéru budoval dlouho a úspěšně. Vystudoval Bundeswehr Academy Führungsakademie der Bundeswehr (FüAkBw – obdoba ruského letectva VUNTS). Letové hodiny ve Phantomu a Eurofighteru. Velel 74. peruti taktického letectva, která plnila mise v Afghánistánu. Úzce spolupracoval s Američany a v roce 2019 byl jmenován do funkce německého vojenského přidělence ve Spojených státech. Ví, jak využít civilní letiště pro vojenské účely.

Generálporučík Ingo Gerhartz, inspektor letectva Bundeswehru. Nejkontroverznější postava tohoto příběhu. Zastánce připravenosti NATO použít jaderné zbraně. Muž, který řekl, že německá letadla patří do muzea. Kromě Tornado a Eurofighter létal na stíhačkách MiG-29. Celková doba letu je více než 2,5 tisíce hodin. Zasazoval se o přechod německého letectva na americké stíhačky F-35.

V odposlechu jednání je zmíněn jistý Freuding. Je docela možné, že jde o generálmajora Christiana Freudinga. Velel 9. tankové brigádě „Niedersachsen“, poté byl jmenován do funkce náčelníka speciálního štábu pro Ukrajinu (ukrajinské situační středisko) v rámci Bundeswehru. Jemu je také podřízeno plánovací a kontrolní velitelství spolkového ministerstva obrany.

Freuding má medaili NATO pro Jugoslávii. Je považován za ambasadora „komplexní podpory ozbrojených sil Ukrajiny“, za zastánce vytěžení maximálního množství zkušeností a znalostí z akcí ozbrojených sil Ukrajiny na frontě. Opakovaně prohlásil, že dodávka munice je pro ukrajinské ozbrojené síly „kriticky důležitou“ událostí.

Dodávám, že nejde o žádná „ořezávátka“ nýbrž o nejužší velení Luftwaffe. Mimochodem – v Německu je z odposlechu obrovský skandál! Který asi bude mít zcela zásadní dopady. Jak vojenské, tak politické. Včetně kancléře Scholze.“, dodal Vlk, jehož tímto zdravím do Plzně a přeji mu bezproblémový průběh rekonvalescence. Nejen proto, aby mohl pro české čtenáře dál přinášet ze zahraničí podobné žurnalistické perly.

sdílet na

89 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
4. 3. 2024 21:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Plánování je náročné, zaškolení našeho personálu trvalo asi rok a my se nyní snažíme tuto dobu zkrátit na deset týdnů a zároveň doufáme, že vlastně budou moci závodit v terénu ve voze formule 1.”

Jojo – nějak podceňují “lidské zdroje”, které Ukrajině už došly.
A náhražky v kvalitě laických nevycvičených civilistů skupiny -náctiletých a starých či invalidních asi nezvládnou v řádu týdnů to, co kvalifikovaným zaměstnancům v klidných dobách trvá rok.

Boomer
4. 3. 2024 22:00
Odpovědět  Albi

.. ale houby, na tyto úkoly budou muset cvičit lidi zkušené, profesionály kvalifikované v příslušných oborech, to není pro amatéry z ulice. Na Libavé se taky necvičí čerství povolanci, kterým ještě stydne oběd v závodní jídelně…

Albi
4. 3. 2024 22:20
Odpovědět  Boomer

No právě – ale kde je vezmou – that is the question!

Boomer
4. 3. 2024 22:24
Odpovědět  Albi

.. nějaký technický personál jim určitě zbyl, tihle lidi nepobíhají po poli v první linii…
P.S.
pro obsluhu speciálního bojového stanoviště/systému potřebujete nejméně tři osádky, jedna má po službě, druhá slouží, třetí se připravuje, když vám to zařízení někdo vyhodí do luftu, dvě osádky vám najednou přebývají…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
4. 3. 2024 23:19
Odpovědět  Boomer

No a?
Všechny – i ty zbývající, se musí zaškolit! Dostanou novou výzbroj!!!
A ruská armáda nepočká – takže? 🙂

Boomer
5. 3. 2024 10:29
Odpovědět  Albi

..vojenští techničtí specialisté jsou na podstatně vyšší úrovni než běžný kanonenfutter, mají vzdělání, prošli výběrem a speciálním výcvikem, jsou navyklí učit se a mají zájem se učit.
Zkuste si nakouknout, co v současnosti obnáší třeba specializace JTAC… a v dobách mojí základní služby byla k dispozici akorát mapa, buzola a vysílačka s mechanickým kódováním.

Skeletor
5. 3. 2024 11:46
Odpovědět  Albi

No právě, zaškolování trvá určitou dobu, bez toho to bohužel v lidském světě nejde. No a před koncem zaškolování přiletí kynžál a je vymalováno, můžeme začít od začátku s novými lidmi, jenže kde je vzít a nekrást.

Pavel
5. 3. 2024 17:00
Odpovědět  Skeletor

Nemusí trvat tak dlouho,pokud bude zařízení dodáno již s vycvičenou obsluhou. Ať mi nikdo netvrdí, že všechny ty Patrioty,Hymarsy, Wampíry, Zuzany či navádění vodních dronů v Černém moři provádí Ukrajinci, Houby s octem! Jak výběr cílů,tak navedení na cíl přes satelitní spojení a obsluhu těchto zbrańových systémů provádí profesionální osádky ze země dodání! Koordinaci mají na starosti Britové. Jaderné válce se nevyhneme a netlačí do ní Rusko!

Boomer
5. 3. 2024 17:07
Odpovědět  Pavel

.. no konečně je to venku, díky bohu i vám.

ryba
5. 3. 2024 12:55
Odpovědět  Albi

Nechápu, že se tady stále objevuje ta primitivní řeč. Mluví tak celá ,ofiko, KoZa – ale tady jsme snad na našich stránkách?!

Markýza
5. 3. 2024 14:04
Odpovědět  ryba

To byla šejkspírovština, vy primitivní řeči.

Albi
5. 3. 2024 15:45
Odpovědět  Markýza

Přesně. 🙂
Jenže s Anglosasy sluší se vyhodit z kultury i Shakespeara.

(Mimochodem, často jsem si dělala z kamarádů a kamarádek legreaci, že jsem jeho jméno vyslovovala, jak je napsané”.
Vždycky jsem byla opravena. 🙂 )

katango
5. 3. 2024 18:02
Odpovědět  Albi

Hráblo vám nebo sofistikovaně žertujete?

Markýza
5. 3. 2024 18:27
Odpovědět  katango

Sofistikovaně žertuje 😀 Teda kdyžtak mě oprav, Albi.

Albi
5. 3. 2024 21:54
Odpovědět  Markýza

Opravy netřeba. 🙂

Markýza
5. 3. 2024 18:29
Odpovědět  Albi

To je nějaký módní trend: jedni vyhazují s nenáviděným Putinem i Šostakoviče, druzí zase s nenáviděným Johnsonem i Šejkspíra.
Vášně když planou, choď kolem opatrně…….

5. 3. 2024 18:54
Odpovědět  Markýza

… a s klackem za pr-delej.

Markýza
5. 3. 2024 19:47

To taky 😀 Koho máte na Náchodsku?

5. 3. 2024 22:39
Odpovědět  Markýza

Ono se tak mluví i v mí rodný douře a okolí. Tedy mluvilo, mladasové už ne e, ti už neznají ani lidovštinu a na takovou šupnu, nebo šuplík, čumí jak kráva před kopcem a sudetština, která byla na zahradočesku díky staletému soužití s “milými krajany” ještě za mých telecích let u nás běžná, třeba takovej trajfus, je už úplně rozhodí.
Hm… Ale zajímavý je, že mí pra pra pra jsou původem od Opočna a z Opočna a že tak taky mluvili po návratu z (přesně) třístoletýho exilu. Až ted mi to vlastně docvaklo.
Nebo že by to do naší doury dotáhli oni a pak se toho chytli další.? Protože fakt je, že měl u nás zcela běžně někdo ruce za pr-delej a hned soused za pr-delí a vydrželo jim to tak co si pamatuju. Akorát ted, s nástupem mladasů, to už mizí a není ta naše místní lidovština tak plastická. Je to ale stejně záhada, protože v Pindourově (přezdívka sousední obce) taky měli klacky jedni za pr-delej, druzí za pr-delí, a nikomu to nebylo nápadný.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
5. 3. 2024 22:30
Odpovědět  Markýza

Candát je tudlencten vlastenec, tak ho to pobuřuje.

Markýza
6. 3. 2024 14:07

Tak on bude takovej pobouřenej kontinuálně, ale mně to prostě nedalo 🙂

5. 3. 2024 00:37
Odpovědět  Albi

Takže jsem se parádně sek. Žádnej řízenej “náhodnej únik” jak jsem tu perlil, žádnej normál mezi lotry, ale všichni lotři a perfektní špionáž. V jednom se ale dle mého Vlk mýlí.
Nemyslím si, že by Rusové měli obavy přímo z Taurusů jako takových, jako spíš z toho, co by při jejich použití bezpodmínečně muselo z Ruské strany následovat, protože vocádle pocádle.
Prostě to je to, z čeho má dle mého Rusko obavy – že by v podstatě proti své vůli muselo udělit KoZe sakra tvrdou lekci – lekci, která by se ale mohla lehce zvrtnout do Poslední války. Což je ostatně dle mého i důvod, proč to zveřejnili a proflákli tak šmírování na vysoké úrovni, čímž se bezesporu připravili o klíčovou dirku, protože je jasné, že skopčáci si teď nedají pokoj, dokud nepřijdou na to, která to byla. Ale třeba mají něco v záloze, nějaké další možnosti, jinou klíčovou dirku. Ach jo…

Boomer
5. 3. 2024 10:32

..všechno kolem toho je jen kouřová clona pro ochranu krtka/krtků v německé armádní zahrádce, a vsadím svoje motorkářské boty, že jich tam mají požehnaně, převzali velkou část personálu z armády NDR…

5. 3. 2024 12:48
Odpovědět  Boomer

Já si si to myslím taky, ale úplně v koutku a tak tajně, že si to ani myslet nechci, abych to nezakřik.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
6. 3. 2024 14:57

Mám pro Vás “penicilin”: zkuste si najít “17 zastavení jara”, kde Sterlitz 30 let tahal Němce za nos, nebo “S nasazením života”, kde byl sice hlavní postavou Polák – ale v sovětských službách. Dobrý je i jeden díl “Osvobození”, kde se Roozvelt v teheránu nastěhuje na Sovětské velvyslanectví – a britská rozvědka tvrdí Churchilovi, že o existenci 100 německých špionů v Teheránu “nemá povědomí”! To je rozdíl sovětských/ruských tajných služeb!

Pavel z Moravy
5. 3. 2024 10:30
Odpovědět  Albi

No, myslím, že si Němci koledují a my také. Necháme to na ruském vedení a Vladimírovi. Ale to, že chtějí dostat pořádnou lekci je zřejmé. Jak ale odlišit ty normální od těch parchantů. Bohužel to nepůjde když jsou všichni součástí jednoho celku a nechají si takové zmrdy rozhodovat o svém osudu.

6. 3. 2024 23:04
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jo

Gales
5. 3. 2024 10:41
Odpovědět  Albi

Na ukrajinsko-běloruské hranici je 20 brigád tj.100 000 ukroušů.Ti by mohli.

me2d44
6. 3. 2024 11:49
Odpovědět  Gales

Jen na okraj: a kolik Rusů a Bělorusů je na druhé straně?? A přesně ti vážou těch Vašich 100 000, aby se se sevřenými zadky nemohli ani hnout, neřku-li posílit ty na frontě proti Rusku. A na východě mezitím dochází k panickému ústupu, o kterém se na mainstreemu nesmí ani pípnout (prý přecházejí Ukrouši do předem připravených pozic, které ale popravdě nedokázali předem připravit!).

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
6. 3. 2024 18:58
Odpovědět  me2d44

No přesně, to tady ještě nikdo nezmínil. Asi na té běloruské straně v klídku spinkají. Ti právě ty Ukrajince vážou, takhle se hrají šachové partie.

me2d44
7. 3. 2024 16:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já ještě doplním: po oznámení nároků Polska, Maďarska a Rumunska na západní území Ukrajiny – to jsou další brigády a divize, které mají strach se hnout. A k tomu, obranyschopné (nebo spíš branné povinnosti podléhající) mládí – především dětí ukrajinských úředníků – je dávno v Evropě a jinde ve světě (pod heslem: “nás ta naše (jejich) vlast nezajímá, dokud má tatínek prachy, budeme si žít!”). Jo, nasadit život pro vlast, to umí jen VLASTENEC (Ukrajinci jen z donucení, ale jejich děti si u nás hrají na válku, v městké zeleni si dělají bunkry, lámou keře, ničí dětská hřiště – z domova jsou na to zvyklé)!!! A v kontextu k tomu, žabyžrout Macron a potomek fašistů Sholcz zvažují vyslání jednotek NATO na Ukrajinuu, kde nemají co dělat – asi chtějí dopadnout stejně, jako Napoleon a Hitler – jen s tím, že oni budou v bunkru, ale válčit bude “maso do mlýnku” – včetně českých “sil rychlého nachlazení (armádu jsme měli naposled v r.1995)!!! (to jsem jim s tím praštil – jsem kapitán ve výslužbě).

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
7. 3. 2024 17:03
Odpovědět  me2d44

Ještě na vysvětlenou mého odchodu do civilu: Na přelomu 1994/1995 nějaký pablb na ministerstvu obrany rozhodl, že jako “vnitřní stát NATO” protivzdušnou obranu státu (u níž jsem 18 let sloužil) NEPOTŘEBUJEME. Následně velitelské “kádry” od praporu výše rozkradly, co jim přišlo pod ruku – i ojeté pneu z tahačů a měd z kabeláže k výnosným indikátorům se jim hodily! Později padly i systémy PVOPV (pozemních vojsk – i když, ty byly o 2 až 3 generace starší, než u PVOS). Všechno bylo poplatné tomu, že jako pidizemička se nesmíme čím se bránit. Sledoval jsem to už v civilu: PVOS byla první, pak EU prohlásila o BVP, že jsou to TANKY – a stát je zlikvidoval, včetně ULOŽENÝCH ZÁLOH! A pokračováním jiného blba bylo VYTVOŘENÍ POSERVEFINÁLNÍ ARMÁDY – není schopna déle než 14 dnů bránit ani okres – slouží jen jako policejní expediční sbor, aby někde Amíci nedostali na pr.el!!!

me2d44
7. 3. 2024 17:24
Odpovědět  me2d44

Ještě PS: v letech mé služby PVOS prováděla dozor nad vzdušným provozem ČR – nad civilními i vojenskými lety. Já i spousta mých kolegů jsme zachránili spoustu životů, když třeba civilní letoun “zakufroval” (ztratil orientaci). Přiznám, i já – a spousta dalších – jsme v té době našim stíhacím letcům (SL) říkali “Sluneční letectvo” – jak bylo pod mrakem, cvičení skončilo. A přesto si jich (letců) vážím, já nemít prvnou zemi pod nohama, tak bych se zbláznil – letci se museli spolehnout na ten kus železa… A dneska to mají ještě horší – místo Gripenů, na něž si zvykli, jim nakupují 20 roků předražený šrot, kterým – aby se mu neodlupoval stealth nátěr – nesmí létat nadzvukovou rychlostí! V Japonsku – byly zprávy – jim navíc odpadávají části draku (trupu letadla). No – u americké výrovy není čemu se divit – i Boingu za letu odpadly dveře nouzového výstupu!

me2d44
7. 3. 2024 17:36
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle z Moravy: svého času – já byl tenkrát ve třeťáku na vysoké (VVTŠ Liptovský Mikuláš) – jsem měl kamaráda, který si vytáhl postgraduální práci “Rozhodovací proces velitele divize”. Tak jsem mu řekl: “Tak si k tomu nakresli VÝVOJOVÝ DIAGRAM”! Čuměl na mne, jak vrána z roští, tak jsem mu ho načrtl – do týdne (jsem ateista, bůh se nesmiloval), a pak jsem ho 3 týdny překresloval na velký formát – redisperem, hůlkovým písmem. On si na tom splnil disertaci, já ročníkovou práci (pravda, on tam musel ještě něco popsat/dopsat a já mu nevyčítám, jen se zmiňuji).

Autor
4. 3. 2024 21:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejspíš právě proto Rusko pustilo “nečekaně balónek” s tím, že je v ohrožení smlouva o sjednocení Německa. A zároveń ukázalo, za cenu ztráty jednoho “kanálu”, že skutečně ví, kdo a jak je zapojen ve skutečnosti na Ukrajině. Jenže to jedná “po staru”, kdy diplomacie se aspoň tvářila, že je diplomacií, dnes Západ sám zrušil diplomatická řešení problémů a nakonec na to doplatí a vlastně doplácí. Jsme svědky toho, jak zaniká “další Římská říše”.
A my na to díky debilům co zvonili na majdanu v “listopadu” také prostě doplatíme. Tohle mám na mysli, když říkám, že nikdo z tohe nevyjde zabezpečen, že prakticky každý přijde o vše. A u nás jestli bude euro, pak tím spolehlivěji. Zlato bude k ničemu, při elektronických financích s digitální “peněženkou” bude všechno fungovat hodně jinak. Stačí zavést zákaz na vlastnictví zlata.
Nevěříte? Pak ale neříkejte, že nikdo nic neříkal. I když – občas dostávám záchvat smíchu, když si uvědomím, že na to doplatí především každý zloděj, zdůrazňuji každý, protože nebudou anonymní peníze!
A jinak Německo , hihihi, spustit výrobu? Průmyslovou? Po té, co si to de facto zničili? Sranda.

Autor
4. 3. 2024 22:04
Odpovědět  Peter 008

Tak mne ještě napadlo, proč to sakra nezkusí jako při slavném a epochálním letu na Měsíc? Hollywood by se toho za patřičné finance jistě znova rád ujal a triky jsou na mnohem vyšší úrovni než tehdy! Pak by západní zbarně byly nejlepší na celé planetě i ve vesmíru! A Rusko by nemělo šanci! Ani proti vojsku NATO-LGBT+! Budou vojáci NATO-LGBT+ fasovat depilátory?

Kdo umí rusky, tak si může shlédnout toto video o programu Apollo:

https://rutube.ru/video/bd68776c42de756e33f3e6401c754cfc/?r=plemwd

Albi
4. 3. 2024 22:31
Odpovědět  Peter 008

Pokud někdo chce ochránit své úspory, příp. začít šetřit na svůj důchod pak v TV jede snad téměř non stop nabídka na státní dluhopisy s výnosem 10% p.a. 🙂 🙂 🙂 – což mi mj. připomíná už historickou “jistotu desetinásobku“.
Jsem zvědavá, kolik lidí na to nalítne ve víře, že stát zkrachovat nemůže. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ijn
5. 3. 2024 07:47
Odpovědět  Albi

na kla.tv ivo sasek ukazuje zrůdy planety, co nám vládnou, s pomocí Helmutů vyvolají další zničení Berlína == demuslimace

Honzas
4. 3. 2024 23:48
Odpovědět  Peter 008

Zákaz vlastnictví zlata, taková blbost! To by tu cenu zlata okamžitě z desetinásobilo.

Autor
5. 3. 2024 00:23
Odpovědět  Honzas

No vidíte a Amerika to udělala v minulém století a cena zlata do nebes nevylítla …!

Když něco, pod velkými tresty, nemůžete vlastnit nebo mít, pak to pro vás prostě nemá cenu.
Pořád uvažujete právě ve stylu, jak je uvedeno výše – to by přece neudělali!! Ale udělali a s jakou chutí! Ostatně všechny ty progresivistické aktivity Západu směřují stále k tomu, že nebudete nic mít a přesto právě proto budete šťastný! A co to je, než to, co jsem uvedl jako příklad?!
Pochopte to, pak vám skutečně nebude NIC patřit! V nejlepší jejich variantě se stanete věčným dlužníkem, protože si to, třeba dům, byt, budete de facto JEN pronajímat – a to zase v té poněkud lepší variantě. V té horší třeba zůstanete doma, ale ONI vám tam nastěhují tolik lidí, kolik vám spočítají, že tam u vás by mohlo bydlet – a voalá – problémy s bydlením vyřešeny!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
5. 3. 2024 01:26
Odpovědět  Peter 008

Tady to dobře vytunili s hejbly “povznesených nevolníkům.
https://www.youtube.com/watch?v=NDVfOUC8o9E

ryba
5. 3. 2024 13:08
Odpovědět  Peter 008

Když to lidi dovolí – a že to dovolí je víc než jisté!
Té hmotě,která si říká ,LID TÉTO ZEMĚ, je asi všechno jedno. Jinak čest a omluva 10% vyjímek.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
5. 3. 2024 10:46
Odpovědět  josh-xy

.. na šperky bych moc nesázel, v jejich pořizovací ceně je příliš velká přidaná hodnota, v poměru k hodnotě materiálu a tím pádem v krizových situacích bývá jejich nucený prodej hluboko pod pořizovací cenou, pokud nejde o kusy s významnou uměleckou nebo historickou hodnotou!! Ale i ta může jít do háje, když přijde hlad…
Zatím se stále osvědčují ryzí běžné mince, žádné jubilejní vymyšlenosti.. zlatý dukát a taky R-U dvoukoruna ve stříbře.

A realisticky uvažující člověk kupoval investiční zlato v zahraničí, v Rakousku to ještě před covidem šlo bez problémů… v ČR nemusel nikdo nic vědět.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
5. 3. 2024 14:11
Odpovědět  Boomer

Jo, to by mohla vyprávět moje babička, jak měnila na Sibiři rodinné diamanty za chleba.
A co se těch šperků týče, prý tehdy v Americe pilně zabavovali i ty a kdekdo hledal skrýše, aby nemusel odevzdat náramek po babičce. A když uvážíme, že i ten důl se dá ukrást…….

Boomer
5. 3. 2024 16:48
Odpovědět  Markýza

.. a co nám z toho vyplývá, žáci moji milí?! Že asi nejblíže realitě snah o prosté přežití jsou ti v současnosti vysmívaní preppeři. Je dobré vědět, co je kolem člověka v přírodě k snědku v dobách zlých, umět se ohřát a usušit, jak si poflikovat poslední rozpadající se boty, vědět z čeho je možné uvařit lektvar proti horké nemoci nebo běhavce a mít odzkoušeno, že i žížala je jedlá, když ji umíte připravit a máte fakt hlad… a jak vybrat divokým včelám trochu medu, aby děti měly při té bídě aspoň někdy sladko v pusách.

katango
5. 3. 2024 18:04
Odpovědět  Boomer
Markýza
5. 3. 2024 18:35
Odpovědět  Boomer

My podědili dost solidní pozemky. Táta a jeho bratři to většinou rozprodali, ale jak to lezlo z ouřadu jako z chlupatý deky, docela solidní kus se vynořil, když už byli všichni po smrti. A my, dědici jsme to propachtovali a neochvějně odoláváme všem snahám o koupi – a že jich je! Když jsem zcela náhodně zjistila, že se naše děti bez pomoci zvládnou postarat o kozu, řekla jsem, že je dobře: koza a brambory a nezahyneme. Kde prý jako ty brambory? Tak jsme jim to jeli ukázat a to jste neviděl ty spokojený xichtejčky 😀

5. 3. 2024 19:09
Odpovědět  Markýza

Tleskám! A to je právě ten geneticky zakódovanej – omlouvám se, ale lepší ekvivalent neznám – hodnotovej systém po předcích, co se kvůli němu cukáte že vy né, že vy jinej systém, a vůbec že jste celá jinačí 🙂 . Přejala jste ho, a předáváte ho, jak na to tak koukám, úspěšně dál. Hm… když brambory a koza, proč k tomu ještě časem nepřidat kluka v chlívku?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
6. 3. 2024 14:11

Já se cukám svému genetickému kódu a dědictví po předcích? To mně řekněte, z čeho jste to vyvodil? Rodokmen naší rodiny je plnej sedláků, kantorů, muzikusů a řemeslníků – my jsme vyloženě až obrozenecký rod a já jsem na to pyšná.
A nedávničko jsem si uvědomila, že ani jeden z chlapů naší rodiny nevoní jako celá parfumerie – ba ani největší seladon – a to mě taky nadchlo 😀

6. 3. 2024 16:01
Odpovědět  Markýza

Asi před měsícem jsme se tu drobet škorpili – bylo to, jak jsem na sebe napráskal ty kytkatý pantalóny a další “vzpoury” – a vy jste prohlásila něco v tom smyslu, že vy žádný zděděný “hodnoty po předcích” – proti těm hodnotám jste se ohradila, že ten pojem nesnášíte – ale svý origoš vlastní hodnoty, úplně jiný než měla vaše babička atakdál.
Kdybych si dal jó záležet, vyštrachal bych to, ale čemu by to prospělo? Ale a hlavně – to by byla práce na pěknejch pár hodin a na to jsem moc línej. To si radši myslete, že kecám, já to unesu. 🙂
Ale spíš to vypadá na informační šum, že každej o něčem jiným.
U nás po přeslici katolíci, mlynáři a kulaci (mlýn a statek) na Volyni, před tím mlynáři a sedláci v Podkrkonoší (Hořice) a po meči spoluzakladatelé Jednoty bratrské v Kunvaldu (1457-58), pak se nějak ocitli na Opočensku a v Opočně co svobodní sedláci a pak exilcesta (traduje se, že v r.1627, ještě před Komenským) do Lešna, pak spoluzakladatelé Zelova, a v r. 1927 návrat do staré vlasti. Tu exilcestu pak brácha pastor vykonal v jejich stopách a zdokumentoval ji na vidku. Jo a v obou rodech ani jeden komanč. Zato na covid brácha pastor naskočil a zle jsme se rozhádali. Jojo…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
6. 3. 2024 16:31

A jo už vím. Šum, jak jinak. Nemyslela jsem genetiku po předcích nýbrž to, že přístup k životu a nározy na to či ono si odjakživa vytvářím bez ohledu na babičky, dědečky a kohokoliv dalšího. Ale když o tom přemítám, jsme vlastně smečka individuí odjakživa. To, co nás jako rod tmelí je ovšem daleko hlubší a spíš než “hodnoty” je to jakási zavilá poctivost, nebo jak bych to řekla. A to, že si té smečky ceníme nade vše.
Mimochodem co jste vy vnímal jako škorpení, já vnímám jako docela normální výměnu informací 🙂 tak vidíte.
Co se kovidu a politiky týče, tam bych měla hodně odlišné názory s půlkou rodiny, pročež jsem o tom hovory v mé přítomnosti zakázala. Světe div se, poslechli matriarchu! No, asi je každému milejší dobře fungující rodina, než hádat se o nějakou kravinu.
A vy máte vlastně dost podobný….jak bych to řekla: duch rodu? jako já.
A hurá, to je to, co možná myslíme oba – duch rodu. Což je něco trochu jiného, než genetika a hodně jiného, než co jsme se zopičili po předcích.

6. 3. 2024 20:08
Odpovědět  Markýza

No, ani bych neřek že genetika ne-e. Máte rozené zakomplexované ohnihřbety z rodu ohnihřbetů s falešným egem a nucením si ho, když nehrozí nebezpečí, připumpovávat, máte rody stejně tak zakomplexovaných kverulantů pro kverulaci, s egem a nucením jako předešlá sorta, a máte rody tadystůjců a samorostů se sebevědomým tlustým egem a, a to hlavně a především, s kritickým myšlením. No a já si proto myslím, že nejenom prostředí a výchova, ale i genetika – vypichuji to i. Ostatně bez genetického dědictví a jeho posilování, či aspon udržování v čase, by bylo po duchoj rodu natotata, protože taky epigenetika. Ale čemu to prospěje tu o tom slámomlátit, žejo.
Já beru škorpení něco jako přátelskej nesoulad, či rozdíl v názorech, ale bez bojového hrocení – opak nesouladu co mám např. se se-mim – ta pomlčka proto, že má namontovanej nějakej lapač co reaguje na jeho nick a já na toho mamánka nemám náladu -, nebo s nooobotym; či jak si ten vocas říká; masuntou a podobnými namachrovanými manipulátory.
Jo, a nevíte, zda Kunvald, Hořice a Opočno spadaj hovorově ještě do Náchodska?

Markýza
6. 3. 2024 20:27

Asi spadají – Opočno je přeci někde u Dobrušky a tchán byl z Police, která je zhruba stejně daleko, jen na druhou stranu a taky mluvil Náchodsky. Nebo to bude vůbec východočeský dialekt. Kamarád je z Hradce a taky občas náchodí.
Jo a ty komplexy chování – něco může být už i genetika, pokud se to tomu rodu šiklo k přežití bych řekla. Ale nezapomínejte že většinově jsou to vzorce chování – a některé jsou mnoho generací staré, takže úplně zažrané.
Měla jsem kamaráda, který se málem uchlastal, a když se dostal fakt na dno, vyškrábal se. Už to samo chtělo sílu jako bejk, ale pak jednou zlehka povídá, že se není čemu divit, že táta se uchlastala a děda taky….tak mu povídám,” ty vole! Tys přetnul generační kruh! přestal jsi za všechny!” Je to takový jednoduchý příklad, ale zase pěkně zřetelný. Jenže toho máte…….

6. 3. 2024 21:36
Odpovědět  Markýza

Aha, tak to by vysvětlovalo ty koncovky ej a oj co byly – už nejsou, naše rodový smrádata je už nepoužívaj – u nás zaseklý po mašli i po meči. Hm… Tak po meči to přežilo čtyři století (se mnou to končí) a po mašli jedenapůl.
A z pobytu v Jihočechách na Hlubocku jsem si zase přitáh “”ne”. Jakože ho občas používám na konci věty, ne? A to “ju”, co k němu občas sklouznu, je z rodnej doury. Zatím ještě u nás ještě nevyhynulo, slyšel jsem ho i od mladasů.

Když se to šiklo k přežití, tak epigenetika – viz:
Epigenetika je poměrně nový obor, zabývá se změnou chování našich genů jako následek chování nás samotných. 
ne genetika. Zkrátka se v rodě tadystůjců vypleskne nějaký vych-caný připos-ranec a vezme si přosr-anku, a že z toho vychca-ného připos-rání mají osoh, tak začnou plodit připos-rance.
Naštěstí je to v dalších generacích vratný proces, ale že odtud odtáhlo po Bílé hoře a následně v dalších migracích hafo tadystůjců, tak tu ted máme co máme a pětidemolici u vesla. Ještě to mohla zvrátit mobilizace a boj, ale pak Ben Ešeda demobilizoval a normou se stala vych-canost a připosranost a pak krvavý Kléma neutralizoval zbytek tadystůjců a bylo. … A je. Konec perlení 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
7. 3. 2024 00:20

S tím přetnutím generačního kruhu dobrý! Ale třeba nepřetnul, třeba se naopak vrátil.
Příklad – brácha pastor, druhý brácha prostý baptista, třetí brácha “něco asi je” a já teistický evolucionista s tím, že bůh je pouze synonymem Veškerenstva, Jsoucna, Absolutna, Univerza, Řádu atd atd.
No, a kdo tedy přetnul ten staletý generační kruh? Ani jeden, řek bych. Protože za tím vším je skryto to skutečné dědictví po předcích. A není to ani víra, ani co jiného, ale je to: “tady stojím a trvám.”
A u něj to třeba bylo podobné. Táta vožungr, děda taky, ale co táta dědy a jeho děda a jeho děda a další pra… pra… pra…?

Rodiče mně svou bigotní vírou v podstatě připravili o normální dětství. Ale stáli si na své víře a trvali. No a já si zase stál a trval na svém – že od toho nám pánbů dal svobodu volby a kritický rozum, abychom obého užívali a ne slepě věřili.
Takže rodiče stáli a trvali na svém, i když mračení soudruhů a estébáci, a já taky stál a trval na svém, i když mračení soudruhů a estébáci.
Kryl: “Zaujímáme postoje, místo abychom stáli.” No a někdo holt zdědil zaujímání postojů, a někdo aby stál.
Sem se zas nějak rozkecal.

Markýza
7. 3. 2024 09:45

Ježiš, taky co byste přetínal? Přetíná se jen to škodlivé, evoluce je přeci postavená na tom, že si necháte to, co vám prospívá.
Mně se naopak strašně líbí, jak jste to obsáhli komplet 😀
Jednou jsme na něco nadávali s mým ajťákem,on je jehovista a povídám – no snad abychom se začali modlit. On tak na mě kouk jakože co i já a tak povídám “no já k tomu svému, vy k tomu vašemu a to by v tom byl čert, aby to někudy neprošlo.” A to je prý dobrý nápad!
O epigenetice už jsem sklyšela a před lety zachytila její rozkošný případ – o těch lidech ze severu (Děčín, Karviná a tak) jak se přizpůsobili svému životnímu prostředí. Už jsem o tom tady myslím psala. Mně to připadá naprosto přirozené a logické – od čeho bychom jinak měli ty zásoby spících genů. žejo. A osobně jsem přesvědčená, že je to zvratný proces. Že i geny nějakým způsobem můžete opravit, vrátit zpátky a tak.
Mimochodem, Jihočeši mají geniální způsob jmenování, který by se děsně líbil progresorům, ale ti mají nosánky tak nahoře, že si nějakého Vodňanska nevšimnou – jejich škoda. Myslím to, jak neříkají Bláha/Bláhová, ale Bláhů. A je to pan Bláhů, paní Bláhů i děcka Bláhů.

7. 3. 2024 12:40
Odpovědět  Markýza

Jo, aha, vy myslíte Blahojc děcka!
🙂
Tak. A tím končím, bo bychom se z té větve nevymotali.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
5. 3. 2024 11:17
Odpovědět  josh-xy

No – proč by se nemohly zkonfiskovat i šparky – když přece nebudeme vlastnit NIC – abychom byli šťastni, jak PÁN a vládce přikázal!

Přitom v těch nepatrně lepších podmnkách bych viděla větší problém – překážku:
V případě, že by bylo potřeba vyměnit část zlata za momentální měnu –
komu prodat, když ně v lepším případě nebude mít nikdo zájem nebo finance?
V tom nejhorším (digitální peníze) bude totálně neprodejné (protože by vám ho stejně sebrali a pravděpodobně by následoval i trest pro prodávajícího i nakupujícícho)?

Pavel z Moravy
5. 3. 2024 11:42
Odpovědět  Albi

Kurdyna, nebuďme takoví přizdi.sráči. Nedal bych jim zmrdům ani houno. Už se kurdyna přestaňme bát nějakých parchantů, kteří chtějí těžit z našeho strachu. Jsme přece dospělí a dost staří na to, abychom byli svéprávní a schopní se bránit. Žádná umorousaná kujwa mi nebude říkat jak mám žít a co mohu vlastnit, když to vše mám pořízené ze svých prostředků a nenakradl jsem to. Mohou mne zlikvidovat, to mohou, to je ale vše.

5. 3. 2024 13:16
Odpovědět  Pavel z Moravy

Koukám, že jsem udělal dobře, když jsem měšec, který jsem svého času nasyslil, plus chechtáky za prodej agentury a vozového parku, rozdělil mezi svá smráďata a nechal si jen pidiměšeček pro strejdu Příhodu – kterej strejda to pak během těch (přesně!) třiceti let (kurwa, to letí !!!), co od té doby uplynuly, rozfrcal. Teď aspoň můžu spát v klidu, páč kdo nic nemá, nemá starosti, že by o to nic moh přijít. Pravda, jestli do současného dění nezasáhne vnější moc, může se přihodit všelicos, ale to spadá do oblasti kterou nelze ovlivnit a tudíž nezbývá, než to řešit až ta která chvíle nastane.
Pavliku, je to pýýčou ke zdi. Zbývá už jen ten východní vítr, že to tu profoukne, jinak co národ i co lidi ve smyslu Člověk končíme.

Markýza
5. 3. 2024 14:12

Já půlku zděděného jmění rozpůjčovala dětem a kamarádkám – zásadně na vyplacení, nebo renovaci bydlení. Jenže mi to mrchy už skoro vrátili 😀

5. 3. 2024 17:48
Odpovědět  Markýza

Dobře vám tak, krkno 🙂 Já jim to daroval – no už z toho mají rovněž howno. Myslel jsem, že si postaví aspon někdo z nich barák, ale v tomhle mě všichni tři zklamali. V podstatě jediné zklamání, ale nevědí o tom, že mě tím rozmrzeli. Ale co. Jejich život, jejich plány, jejich radosti, jejich starosti.

Markýza
5. 3. 2024 18:02

Tss…..stejně to zdědí, micoušové!

Pavel z Moravy
5. 3. 2024 15:52

Tak já bych třeba nějaké prachy utratil, že bych si zajel na Kubu. Španělsky umím dobře, ale je tady jedno proti, jak jsem rád cestoval tak s těmi přibývajícími roky už ne. Jak má člověk nějaké ty zdravotní problémy, tak ho to už tak nebaví. A po té sedmdesátce už mně to tak nějak vše přestává chutnat. Kdo si myslí, že třeba 62 a nebo 72 není až takový rozdíl, tak se plete. Cítím to na sobě, jak je těch 10 roků poznat. Ani si to nechci představit po 80, pokud bych se jí měl dožít. Ale dnes jsem zase u nás nahlédl do vitrínek. Lidi to je mrtvých, to je jako epidemie. Z 25 lidí jsem našel polovinu ve věku 50 – 60 roků a spousta sedmdesátníků. Snad dva lidé přes 80 let. Nechci spekulovat, ale asi ta vakcínka, já jí říkám sajrajt zabrala. Kujwa, a žádný trest pro nikoho, ještě se smějí lidem do ksichtu. Raději to zakončím, neb mi to vždy zvedne tlak.

katango
5. 3. 2024 18:06
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kubánské zdravotnictví má být kupodivu dost kvalitní.

Albi
5. 3. 2024 16:11
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle, člověk – jeden nebo sto – proti systému nic nezmůže, pokud se ten systém nezmění.

¨Tak napiš co mohu JÁ i s TEBOU udělat pro změnu toho systému a já to udělám!!!
Myslím to opravdu, bez přehánění. Ale musí to být něco konkrétního, a zároveň se šancí na úspěch.

Taky mi trochu přibliž, jak to myslíš s tím, že ti “žádná umorousaná kujwa nebude říkat jak máš žít a co můžeš vlastnit …..”?
A že tě “…mohou zlikvidovat“? Zlikviduješ se sám, dobrovolně, k jejich radosti. Vždyť o to jim jde.

PS: Jestli si dobře vzpomínám, i ty jsi odsoudil toho upáleného amerického vojáka za hlupáka, který tím nic nedokázal? Nebylo by by tohle tvé rozhodnutí něco podobného i se stejným výsledkem?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
5. 3. 2024 16:38
Odpovědět  Albi

Vždyť já tady o změně systému mluvím 2 roky. A nebudou mi říkat jak mám žít. A psal jsem i mnohokrát, že mne tedy třeba zlikvidují, ožebračí, ale na svoji víru mne neobrátí. Já sám se nezlikviduji, oni sami o své vůli zlikvidují mne. No tak tady nebudu, ale já se před nimi neskloním. To mne budou muset fyzicky zlikvidovat, tak jak zlikvidovali křesťané ve 4. století ve městě Alexandrii moudrou astronomku a filosofku Hipáthii, která se nevzdala svých zásad a na křesťanství nepřestoupila. A křesťané tam řádili jako absolutní a nechutní barbaři. A co jsou jiného tady ti parchanti, kteří si myslí, že všichni se jim, degenerátům musí poklonit. Nešli bychom se ženou na vakcínu i kdyby to bývalo zůstalo povinné, protože já si kujwa rozhoduji o svém životě. Když mně ho vezmou, tak máš pravdu, že já sám s tím nic neudělám. Ale třeba se najdou i další, jak nám to říkal za covidu na demošce jeden zastupitel z vedlejšího města, lépe umřít ve stoje, než přežívat jako otrok na kolenou. Já beru raději to první, co bych měl z otrockého života a ve svém věku mně to už nakonec může být jedno. Ale návrh pro tebe nemám i když vím, že by jsi do boje šla. Ale tady není národ bojovníků. Bojovnost již

Pavel z Moravy
5. 3. 2024 16:50
Odpovědět  Pavel z Moravy

ztratila v této zemi jakékoliv parametry. S tímto lidem se tady nedá nic dělat. Byl jsem často od některých z vás kárán asi, že jsem pesimista. Ale lépe si přiznat pravdu než se utěšovat něčím co evidentně nemá šanci. Tedy, že by tento národ rychlovkou vyzrál a pochopil co s ním banda zaprodanců zamýšlí udělat. Jeden tady už dávno říkal, že je zde 92 % hlupáků, mnoha lidem se to nelíbilo, ano ono je to tvrdé, ale copak lidé, kteří nemají sebeúctu a svoji důstojnost a nechají se takto ničit jsou chytří? A druhý tady opakuje, že národ nelze vyměnit a ten musí spadnout na úplné dno a do bídy. Bohužel má také pravdu. Tak jak bychom na to mohli my dva a nebo nás 50 co tady diskutujeme přijít na to, jakou medicínu tady použít? Medicína je absolutní pád na dno a poté by mohlo přijít poučení z vlastních chyb. Jakou společnost mladých jsme si tu vychovali, nebo jsme nechali, aby nám ji vychovali, takovou máme. A to do toho teď nezahrnuji i spoustu nemyslících starých lidí. Tak se měj.

Pavel z Moravy
6. 3. 2024 09:21
Odpovědět  Albi

Ne, to se pleteš, já jsem o tom vojákovi nepsal nic. Na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí.

Joe Arp
5. 3. 2024 15:57
Odpovědět  josh-xy

Ale, ale, vláda může zakazovat co chce, otázka kdo uposlechne.

Janaz
5. 3. 2024 16:39
Odpovědět  Honzas

Presne toto sa stalo v usakove za rusvelta, tak sa nesklab.

Boomer
4. 3. 2024 21:54
Ohodnotit příspěvek :
     

.. takže olampasovaní bojovníci řeší dilema, jak splnit zadání, jak z toho vytěžit co nejvíc zkušeností pro strýčka Příhodu co kdyby se zase drangovalo, ale vzadu pod opaskem jim to svírá zkušenost, že některým jejich generačním předchůdcům bylo plarprtné odvolávání se na rozkazy, které “museli” plnit a tudíž se necítí vinni z válečných zločinů.. zhoupli se tak jako tak. Norimberský syndrom jako když vyšije…

Velitel
4. 3. 2024 22:11
Ohodnotit příspěvek :
     

“německé Luftwaffe, v němž spolu diskutují, jak by vojáci německé armády mohli dostat na Ukrajinu k útoku na Rusko německé rakety Taurus.”
Ještě že se toho nedožil zakladatel Luftwaffe Hermann Göring, chtělo by se mu zvracet z neznalosti dnešní generality Luftwaffe.
Raketa je poháněná raketovým motorem, raketou je třeba V2 nebo dnes 9M723 Iskander.
Naproti tomu Taurus pohání proudový motor s je stejně jako V1 tzv. letounové střelou nebo jak se dnes říká střelou s plochou dráhou letu.
Nebo jinak, raketu zpravidla pohání motor spalující palivo i okysličovadlo, které si veze sebou a funguje pouze číst dráhy letu rakety, střely s plochou dráhou letu naopak využívají atmosféricky kyslík a motor běží po celou dráhu letu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
4. 3. 2024 22:26
Odpovědět  Velitel

.. překlady technických termínů jsou slabou stránkou novinářů, jsou to v podstatě nevzdělanci…

Rorát
4. 3. 2024 22:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Základní nevyjasněná otázka je i proč to Rusové pustili do oběhu. Jsou tu jistě politické cíle ale vsadil bych i určitou částku na to, že to klofli amíkům, kteří Německou kolonii stále odposlouchávají. Nahrávka musí být autentická a neupravená, aby se nedala zpochybnit. Přesto bude mít nějaké stopy, podle kterých se dá leccos zjistit – časové, echa, průchody po síti – to, co normální ucho člověka neregistruje. Teď budou Němci zjišťovat všechny informace o této schůzce – odkud spolu komunikovali, jak to bylo propojena na síti v Německu, Singapuru a po cestě (tam se dá podle průběhu komunikace mnoho zjistit). Nakonec najdou svého amerického krtka, který to za tepla předal do NSA, a budou zase u amíků, jako s Merkelovou.

Boomer
4. 3. 2024 23:02
Odpovědět  Rorát

..efekt vámi předpokládané hry se podle mého předpokladu projeví po listopadových volbách presidenta USA. A jejich výsledek lze předjímat z náhlého tlaku na kapitalizaci zablokovaných devizových a zlatých rezerv RF…

Albi
4. 3. 2024 23:24
Odpovědět  Boomer

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-trump-vyhral-nejvyssi-soud-zastavil-snahy-dostat-ho-pryc-z-kandidatky-247075#
“Nejvyšší soud Spojených států jednomyslně zrušil rozhodnutí státu Colorado vyřadit Donalda Trumpa z kandidátky v letošních republikánských primárkách. Americký exprezident je favoritem letošního stranického klání o nominaci pro listopadové volby hlavy státu, pravděpodobně se tak znovu o Bílý dům utká s demokratickým prezidentem Joem Bidenem.”

Boomer
5. 3. 2024 10:38
Odpovědět  Albi

.. bylo by ovšem chybou vkládat do Trumpa přílišné naděje, dle mého se prostě jen vrátí ke své politické linii budování lepší Ameriky pro občany USA, s výrazným zaměřením na vyrovnané obchodní vztahy v pacifické oblasti, jen bude muset našlapovat opatrněji a kousat menší sousta, protože BRICS…

Markýza
5. 3. 2024 18:10
Odpovědět  Boomer

Mohu-li poznamenat- chybou je vkládat přílišné naděje do kohokoli.

Pavel z Moravy
5. 3. 2024 18:24
Odpovědět  Boomer

Pořád ale lepší chlap, který má rád ženské pokolení než ti jinotajci z toho demokratického ansámblu. Ti jsou vředem Ameriky.

Markýza
5. 3. 2024 18:37
Odpovědět  Pavel z Moravy

A ještě k tomu slovanské 😀

Boomer
6. 3. 2024 19:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

.. jinotajce nemám za chlapy, pro mě jsou to jen “osoby pohlaví mužského” a musí tam být i uvozovky! Co mají mezi nohama nezapřou, a že jim to falíruje v palicích? To by se taky dalo u většiny z nich napravit…

katango
7. 3. 2024 18:28
Odpovědět  Boomer

Jo. Nosej šaty, malujou si hubu rtěnkou a pak na letištích kradou kufry. To byla taky prča.

Markýza
7. 3. 2024 18:33
Odpovědět  katango

Jo! Obrovská! Až taková, že to divnoněco úplně zmizlo ze scény, žejo? Asi příliš velký rozruch.

katango
9. 3. 2024 11:48
Odpovědět  Markýza

Jo, zmizlo.

jirik
5. 3. 2024 08:24
Ohodnotit příspěvek :
     

beseda s člověkem, který žije mimo systém – dvě videa minimálně 10 hodin!

první část
https://www.facebook.com/100008784150818/videos/727538018785146/

druhá část
https://www.facebook.com/100008784150818/videos/1434872887444297/

Ladislav 💤
5. 3. 2024 09:27
Ohodnotit příspěvek :
     

👎 svině helmutské! Žádné slitování s fašistama!

Tupý hulvát
5. 3. 2024 09:38
Ohodnotit příspěvek :
     

” téhle nesmyslné a zbytečné války, které se šlo snadno vyhnout nebo ji ukončit.”
Co to ten člověk mele? Proč by jí ukončovali,když jí rozpoutali?Jakou nesmyslnou,smyslem je zničit a rozkrást Rusko.Škoda slov.