ŠPIONÁŽ: Američané a Němci po desetiletí odposlouchávali nepřátele i spojence

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) společně s německou Spolkovou zpravodajskou službou (BND) po dlouhá desetiletí odposlouchávaly tajnou komunikaci nejen rivalských zemí, ale také spřátelených států. Zjistily to německá televize ZDF (viz ZDE), americký deník The Washington Post (viz ZDE) a švýcarská televize SRF (viz ZDE).

CIA a BND tajně vlastnily švýcarskou firmu

Američané s Němci podle těchto médií upravovali šifrovací přístroje švýcarské společnosti Crypto, kterou tajně vlastnili. Příležitost k ovládnutí této společnosti se tajným službám naskytla na konci 60. let minulého století, když se zakladatel firmy rozhodl odejít na odpočinek.

Operaci CIA nazvala Minerva po římské bohyni moudrosti, BND ji označovala jako Rubikon podle italské řeky. 
V důsledku utajeného vlastnictví společnosti Crypto měli Američané s Němci možnost vstupu do jejích výrobků, a tedy příležitost číst komunikaci více než 130 vlád a tajných služeb. 

BND se z operace stáhla na počátku 90. let minulého století, když vyhodnotila riziko prozrazení jako příliš veliké. CIA následně podle The Washington Post německý podíl odkoupila a v projektu pokračovala až do roku 2018, kdy se z firmy rovněž stáhla.

Zahraniční vlády platily za svoji špionáž

„Byl to zpravodajský tah století,“ citovala trojice médií příslušné hodnocení CIA. „Zahraniční vlády platily USA a západnímu Německu slušné peníze za privilegium, že jejich nejtajnější komunikaci mohou číst nejméně dva cizí státy a možná až pět či šest,“ 

napsal The Washington Post s připomínkou, že západní rozvědky někdy výsledky svých zjištění poskytovaly spojencům. Jedinou, ale zásadní nevýhodou špionážního programu CIA a BND byla skutečnost, že hlavní američtí soupeři, tedy Sovětský svaz a Čína, přístroje společnosti Crypto nikdy nepoužívali.

Firma Crypto se od špionáže distancuje

Švýcarská firma Crypto International AG sídlící v městě Steinhausen, která nyní patří švédskému majiteli Andreasi Lindemu, uveřejnila na svých webových stránkách k aféře prohlášení (viz ZDE), ve kterém se od špionáže distancuje:

“Crypto International Group (CIG) zaregistrovala dnešní zprávy některých médií týkajících se špionáže. CIG získala v roce 2018 obchodní značku a další aktiva od Crypto AG. Nemáme spojení
s CIA a nebo BND a nikdy jsme neměli.”

Rudolf Hruboň
https://bit.ly/2P1sc6b

sdílet na