Soudní dvůr EU: firmy musí evidovat pracovní dobu zaměstnanců.

Aktualizace: 14.05.2019 18:01 Vydáno: 14.05.2019, 18:01 Lucemburk – Všichni zaměstnavatelé v Evropské unii budou muset přesně zaznamenávat dobu, po kterou jsou jejich zaměstnanci v práci. Vyplývá to z dnešního rozsudku Soudního dvora Evropské unie, který platí pro všechny státy osmadvacítky.

Soud se zabýval pří mezi španělskou odborovou organizací Federación de Comisiones Obreras a tamní odbočkou Deutsche Bank. Odboráři chtěli, aby německá banka musela zavést systém evidence doby odpracované jejími zaměstnanci každý den. Deutsche Bank tvrdila, že podle španělských zákonů musejí zaměstnavatelé zaznamenávat jen přesčasy a na konci každého měsíce zaměstnance a odbory informovat o počtu hodin odpracovaných přesčas. Vyšší španělský soud předal věc k posouzení soudcům do Lucemburku a informoval je o tom, že 53,7 procenta práce odvedené přesčas nebylo ve Španělsku evidováno a že zákony země nejsou schopny zajistit povinnosti, jaké mají zaměstnavatelé na základě evropských pravidel o pracovní době a o ochraně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců.

Unijní soud v dnešním rozsudku vzkázal členským zemím EU, že “musí uložit zaměstnavatelům, aby zavedli objektivní, spolehlivý a přístupný systém umožňující měřit délku denní pracovní doby u každého zaměstnance”. Soud EU podotkl, že pokud takový systém ve firmách chybí, není možné “objektivně a spolehlivě” určit, kolik hodin je odpracovaných v rámci běžné pracovní doby a kolik během přesčasů. Pro zaměstnance je tak “velmi obtížné, ne-li nemožné”, aby prosazovali svoje práva.

Podle agentury AP soudní verdikt zkritizovala největší německá zaměstnavatelská asociace BDA. “My zaměstnavatelé jsme proti univerzálnímu zavádění píchaček v 21. století,” uvedla BDA. “Nemůžete na požadavky světa práce 4.0 reagovat systémem píchaček generace 1.0,” uvedli představitelé německých zaměstnavatelů.


https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/soudni-dvur-eu-firmy-musi-evidovat-pracovni-dobu-zamestnancu/1755970

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
14. 5. 2019 22:23
Ohodnotit příspěvek :
     

chi, chi:)) ten Junker u těch píchaček nemá chybu. Toho bych postavila k pásu v montérkách, aby makal alespoň jednou v životě, chtěla bych ho vidět jak si prací vydělá na chleba.

Editor
14. 5. 2019 22:41
Odpovědět  josh-xy

Jo, jak tam stáli nastartovaný s kufříkama, stáli frontu nenažranci. Prasečák je slabé slovo.

Editor
14. 5. 2019 23:30
Odpovědět  josh-xy

jo, šmejdi to sou. Hele ty jeden:)) už jsem měla strach to otevřít, protože minule to byla šoková terapie? že na mě vyskočí zase nějaký…. ehmmm… úd… a ono jich tam bylo hned několik:))

Editor
14. 5. 2019 23:42
Odpovědět  josh-xy

chi, chi,… to byl takový fofr, jak jsem to zavřela, že jsem velikost nezkoumala:))

Editor
14. 5. 2019 23:49
Odpovědět  josh-xy

si piš:)) vodu jsem tam tedy ani koutkem oka nezahlédla:)

Editor
14. 5. 2019 23:54
Odpovědět  josh-xy

to myslíš jako obřízka?

Editor
15. 5. 2019 00:01
Odpovědět  josh-xy

chi, chi,… asi to už raději nebudeme dál rozebírat… ty, jo:)) ještěže jsem to nedodívala, nemusím vidět všechno:)

Editor
15. 5. 2019 00:10
Odpovědět  josh-xy

je to na hvězdičku… ale dobrý… už je po půlnoci:))