Šojgu: Spojené státy prohrály v Afghánistánu vše, co bylo možné

Spojené státy, které opouštějí Afghánistán, kde ztratily vše, co ztratit mohly, se přesto snaží prosadit ve středoasijském regionu, řekl novinářům ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

„Spojené státy všem a nahlas oznámily: opouštíme Afghánistán. Je tomu opravdu tak. Současně však Američané vedou jednání se všemi státy sousedícími s Afghánistánem o vytvoření nějakých logistických center, základen pro stažení zařízení a techniky. A samozřejmě vytvoření center, kde by mohli přijímat uprchlíky z Afghánistánu – těch lidí, s nimiž tam Spojené státy spolupracovaly mnoho let,“ cituje Šojgu RIA Novosti.

Podle jeho slov není pro nikoho tajemstvím, že tato jednání jsou „celkem aktivní a dostatečně bouřlivá“.

„Normální, zdravá logika: proč jdete ven, když chcete zůstat hned za plotem a obrazně řečeno, skrz díry v plotě se snažíte pozorovat, co se tam děje? Proč tedy odcházet? Proto, aby zůstali doslova na hranici? Odpověď je očividně zřejmá: je to pokus získat oporu a posílit své pozice ve středoasijském regionu. Přirozeně, když prohráli vše, co mohli prohrát v Afghánistánu,“ řekl ruský ministr obrany.

Poznamenal, že na planetě je těžké najít „dobré místo s dobrými následky, kudy prošly Spojené státy a kde zůstaly déle“.

„Třeba Sýrie, stejně v Libyi – existuje tam něco dobrého? Všechno tam pokračuje. V Sýrii dochází k bezohledné loupeži státu, zcela bez okolků vyvážejí ropu a další nerosty. Je to vyváženo bez vědomí a bez přínosu pro syrský stát,“ – připomněl Šojgu.

„Z druhé strany – pokračoval – uvalili sankce, které zakazují dodávky stejných ropných produktů do stejné Sýrie. A nejedná se jen ropné produkty. Je to jídlo, léky a mnoho dalšího. Co dobrého se tam tedy stalo?“ – zeptal se Šojgu.

„Libye je dnes rozdělena na dvě části a dej bože, aby ty dohody, které byly podepsány v Berlíně, se realizovaly. Každý samozřejmě dělá vše pro to, aby Libye byla opět mírová – a dá -li Bůh, prosperujícím státem,“ dodal Šojgu.

https://bit.ly/3rNuCaE

sdíletj na