blognezařazené

Sociální demokrat Veselý drží palce válečné straně

Je pár minut po středeční deváté hodině ranní, výsledek amerických voleb stojí na nejistých nohách a moderátor ČT 24 se televizním mostem spojuje s místopředsedou ČSSD a předsedou zahraničního výboru poslanecké sněmovny Ondřejem Veselým a ptá se ho, komu ze dvou amerických kandidátů na prezidenství víc drží palec.

Poslanec českých sociálních demokratů Veselý neváhá ani vteřinu. „Jistě Bidenovi!“ odpovídá a svoji volbu zdůvodňuje tím, že Biden je víc proevropský. Má tím zřejmě na mysli, že Bidenova volba by ještě tužším spojením amerického a evropského kontinentu vytvoříla mohutnější a pevnější protiruský blok, než tomu bylo až dosud s prezidentem k Evropě a zvlášť pak k Evropské Uniii rezervovaným prezidentem Trumpem.

Ta poslední věta je samozřejmě má kalkulace. Ale zcela opodstatněná. Protože výrazný sociální demokrat Ondřej Veselý ví jistě dobře o tom, že dlouhodobým a nejpodstatnějším cílem zahraniční Trumpovy politiky je normalizovat vztahy s Ruskem a tím omezit vliv vojenskobezpečnostního komplexu USA na válečnický kurz USA. Jistě ví též o tom, že v souladu s tímto postojem Trump usiluje o postupné stahování amerických vojáků ze všech konců světa zpět do USA ,a snad jeho pozornosti neunikl ani ten fakt, že Trump je prvním prezidentem v historii USA, který zatím nevedl žádné války.

A jistě ví i o tom, že Demokraté druhého kandidáta na prezidenství Bidena hlásají politiku přesně opačnou. Že si vojenskobezpečnostní komplex hýčkají jako své dítko, že na něj nedají dopustit, že Demkratická strana, vojenskobezpečnostním koplex a finanční oligarchie už dnes de facto jedno jsou, a že to „jedno“ je tak zvaný Hluboký stát USA, který vede domáci i zahraniční politiku přesně opačnou, než je politika Trumpova. To znamená politiku světového četníka a světového hegemona, který jako jediný bude určovat běh Světa.

Snad to všchno význačný sociální demokrat Veselý ví a přesto pevně svírá pěsti pro Bidena. To je tak pomatený, že Evropa pevně svázaná s válečnickou Amerikou je pro něj víc než Mír? A to až takto daleko se dostala politika české sociální demokracie?

Lubomír Man

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
4. 11. 2020 14:58

Sociální demokracie u nás prakticky od svého vzniku bojuje s tím, že sice vznikla jako vyloženě dělnická levicová strana, ale stále bojuje s pravostředovým křídlem. To ve 20 letech 20.století u nás vyústilo do oddělení levicové části a k vzniku komunistické strany, která poměrně rychle po pádu prvního vedení přešla do strany bolševického typu. V současnosti se skutečně levicoví voliči přesunuli dílem k SPD, dílem k ANO. Většina kotrmelců sociální demokracie je zaviněná nikoli jejich voliči a nevoliči, ale zejména vedením. Kdykoliv se vedení soc.dem začalo otáčet doprava, došlo ke štěpení nebo úbytku voličů. Soc.dem od vzniku byla stranou dělnickou, nikoliv stranou nedouků humanitních oborů ani skrytých lidovců jako mnozí členové zejména z Moravy.